ایرباس هزاران نفر را از کار بیرون خواهد کرد

شرکت ایرباس، به دلیل افزایش هزینه ها، خط تولید هواپیمای A380 و هواپیمای جنگی A400M را تعطیل خواهد کرد. تعطیلی این خطوط تولید به بیکاری هزاران نفر منجر خواهد شد.

ایرباس هزاران نفر را از کار بیرون خواهد کرد

ایرباس هزاران نفر را از کار بیرون خواهد کرد

بر اساس این تصمیم، چهار کارخانه در آلمان، یک کارخانه در اسپانیا و یک کارخانه در بریتانیا تعطیل خواهد شد. تعطیلی این کارخانه ها بیکاری ۳۶۰۰ کارمند این شرکت را در پی خواهد داشت.

بنا به اعلام شرکت ایرباس، به دلیل عدم استقبال از دو نوع هواپیمای تولید این شرکت و به منظور کاهش هزینه ها، این دو هواپیما به طور کامل از دستور کار تولید این شرکت خارج خواهند شد.

شرکت ایرباس همچنین اعلام کرد در جلسه ای که روز چهارشنبه با شورای کار اروپا برگزار خواهند کرد، وضعیت کارمندهای بیکار شده مورد بحث قرار می گیرد.

همچنین به دنبال تعطیلی چهار کارخانه در آلمان، یک کارخانه در اسپانیا و یک کارخانه در بریتانیا، بخش فرانسه این شرکت نیز اعلام کرده است: تولید هواپیماهای A۳۸۰ super jumbo و A۴۰۰M، (مورد استفاده در حمل و نقل نظامی) را کاهش خواهد داد.

شرکت ایرباس همچنین از هفته آینده مذاکرات خود را با اتحادیه های کارگری نیز آغاز می کند. مدیر منابع انسانی این شرکت در اروپا اعلام کرده است:

" از وضعیت به وجود آمده متاسف هستیم و با توجه به سیاست های شرکت ایرباس، در تلاش هستیم تا کارمندهای بیکار، دچار آسیب مالی نشوند. "

وی همچنین در خصوص شایعات نیز افزود:

" تنها مرجع خبر رسانی در این خصوص شرکت ایرباس بوده و تمامی خبرهای منتشر شده از جانب دیگر مراجع خبری مورد تائید این شرکت نمی باشد. "

تسلا موقتاً تولید مدل 3 سدان را تعلیق می‌کند

ایلان ماسک بنیانگذار شرکت تسلاموتورز  گفت مشکلاتی که منجر به کاهش تولید این کمپانی شده بودند، حلشدهاند و احتمالاً در سهماههی دوم سال جاری تولید خودروی 3 سدان را 3 یا 4 برابر افزایش خواهد داد.

خودروی سدان مدل ۳

سهام تسلا دوشنبه با کاهش ۳۰ درصدی مواجه شد و اوایل صبح روز سه‌شنبه با کاهش ۲.۱ درصدی ادامه یافت که بیشترین مقدار در یک هفته بوده است

کمپانی تسلا پس از پذیرش وجود اشکالات در مهمترین خودرو ساخت این شرکت توسط ایلان ماسک، موقتاً تولید مدل ۳ سدان را برای حداقل بار دوم در دوماههی گذشته به حالت تعلیق درآورد.

 کمپانی بازفید(Buzzfeed) روز دوشنبه گزارش داد که شرکت تسلا به کارکنان خود خبر داده این توقف برای مدت ۴ الی ۵ روز ادامه خواهد یافت. سخنگوی تسلا به بیانیهای که در ماه گذشته منتشرشده بود استناد کرد که خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد تولید مدلاین شرکت  ۳ از?? الی ?? فوریه معلق خواهد شد؛ سپس سازندهی خودرو گفت که کمپانی دورههایی از تعلیق را در کارخانههای سازندهی وسیلهی نقلیه و باتری به منظور بهبود خودکارسازی وهمچنین یافتن باتل نک ها (bottleneck)  اجرا خواهد کرد. این وقفه یکی دیگرازمشکلات ماسک درتولید انبوه اولین مدل این خودروهاست. علاوه بر تلاش برای ورود وسایل نقلیهی الکتریکی به جریان اصلی خودروسازی مدیر اجرایی شرکت تسلا با نصب رباتهای بیشتر برای تولید سریع خودروها به دنبال ایجاد یک مزیت رقابتی نسبت به سازندگان دیگر خودرو است. وی هفتهی گذشته، اعتراف کرد که ایجاد اتوماسیون در تسلا یک اشتباه بود. دیو سالیوان تحلیلگر شرکت  Auto Pacific در ایمیلی گفت:

 "خودروسازان سنتی در طول پیشرفت این صنعت سعی در تنظیم باتل نک ها داشتهاند و این فراتر از حالت عادی است" کمپانی بازفید گزارش داد:

 انتظار میرود که کارمندان تسلا در طول تعلیق تولید مدل ۳ روزهایی را بهعنوان تعطیلات بدون پرداخت حقوق در خانه بگذرانند، هرچند تعداد اندکی از آنها ممکن است در کارخانهای در فرمنت(fermant) کالیفرنیا کارکرده و حقوق دریافت کنند.

این وقفه یک هفته پس ازاینکه ماسک، بازدیدی از کارخانهی مونتاژ تسلا در CBS ترتیب داده بود، رخ داد. وی اعلام کرده بود که این کمپانی باید ظرف مدت یک هفته تولید ۲۰۰۰ مدل ۳ سدان را انجام دهد.

ماسک گفت:

"مشکلات مربوط به تولید که بر خروجی این کمپانی تأثیر منفی میگذاشتند در حال حل شدن است و احتمالاً تسلا تولید خودروها را در سه ماههی دوم سال ۳ یا ۴ برابر افزایش خواهد داد".

سهام تسلا روز دوشنبه با کاهش ۳۰ درصدی مواجه شد و اوایل صبح روز سهشنبه با کاهش ۲/۱ درصدی ادامه یافت که بیشترین مقدار طی یک هفته بوده است.

کمپانی تسلا تعداد ۹۷۶۶ مدل سدان ۳ را در سهماههی اول سال تولید کرد. این شرکت در بیانیهای ۳ آوریل اعلام کرد که فرآیند افزایش تولید و یافتن باتل نک ها در طول سهماههی اول سال شامل تعطیل کردن چندین کارخانهی کوچک بهمنظورارتقاء تجهیزات بوده است.

مدیر گروه صنعت، کار و اقتصاد در مرکز تحقیقات خودرو در ایمیلی نوشت:

"تعطیلی برای چندین روز بسیار غیرعادی است".

افزایش تولید مدل ۳ برای حصول درآمد بعد ازآنکه تسلا میلیاردها دلار را برای تولید، سرویسدهی و تعمیر اتومبیلهای بیشتر خرج  کرده بود حیاتی است. این در حالی است که ماسک گفته این کمپانی در سهماههی سوم و چهارم سال سودآوری و درآمد نقدی خواهد داشت و در سال جاری نیازی به افزایش سرمایه نخواهد داشت.

تحلیلگران نسبت به این پیشبینیها شک و تردید دارند.

سالیوان گفت:

 "زمان در صنعت خودروسازی حکم پول را دارد و به نظر میرسد که تسلا بر این باور است که مقدار زیادی از هردوی اینها را داراست".

منبع: thestar.com

هزاران نفر در بلژیک برای حمایت از قربانیان حادثه تروریستی تظاهرات کردند!

روز یک شنبه هزاران نفر از اهالی شهر لیژ در کشور بلژیک برای راهپیمایی به خیابان ریختند تا یاد و خاطره سه قربانی تیر اندازی هفته گذشته را گرامی بدارند. پلیس بلژیک بر این عقیده است که این نتیجه یک حمله تروریستی بوده است.

پلیس و سربازان بلژیکی

پلیس و سربازان بلژیکی

اکثر مردم لباس سفید به تن کرده و با یک نظم خاصی در شهر راهپیمایی می کردند و هریک گل رز سفیدی را در محل حمله قرار می دادند. آنها به علاوه بادکنک های سفیدی را در آسمان رها می کردند. گزارشات حاکی از آن است که نام شخص حمله کننده بنجامین هرمن بوده است. وی در روز سه شنبه دو مامور پلیس زن و یک شهروند را به ضرب گلوله کشت.

یکی از ۳۰۰۰ نفری(طبق آمار و تخمین پلیس) که در تظاهرات حضور داشت در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه(AFP) اظهار کرد:

من فکر می کنم که حضور در این تظاهرات بسیار مهم است. ما اینجا هستیم تا به خانواده های این سه قربانی دلگرمی داده و نشان دهیم که همیشه در کنار آنان بوده و از آنها حمایت می کنیم.

قرار است تمام مقامات رسمی شهر لیژ و همچنین یک نماینده از طرف پادشاه بلژیک  صبح روز سه شنبه در مراسم ترحیم آن دو پلیس به نام های لوسیل گار سیا ۵۴ ساله و ثریا بلکاثمی ۴۴ ساله شرکت کنند.

پیکر قربانی سوم، سیریل ونگریکن ۲۲ ساله نیز قرار است در روز دوشنبه دفن شود. او در حالی کشته شد که در صندلی شاگرد یک ماشین پارک شده نشسته بود.

پلیس بلژیک هرمن ۳۱ ساله را شناسایی کرده است . وی مجرمی سریالی است که حدود یک دهه از عمرش را در زندان به جرم خشونت و جنایات کوچک به سر برده و در زندان نیز با اسلام گرایان افراطی آشنا شده بود.

این مجرم در ابتدا با چاقو به آن دو پلیس حمله کرد و پس از زخمی کردنشان با تفنگ به آنها شلیک کرد. پس از کشتن آن دو به ونگریکن حمله کرد و او را کشت.

پس از آن، هرمن به مدرسه ای در آن محدوده متواری شده و پیش از آن که به دام ماموان پلیس بیفتد یک زن را گروگان گرفت.

داعش نیز مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

آنان مدعی شدند که این حمله را در واکنش به هشدار برای هدف گیری کشوررهای تحت ائتلاف بین المللی ایالات متحده که با گروه های جهادی در سوریه می جنگند، انجام دادند.

پلیس بلژیک اعلام کرد که محرک این حملات از سوی هرمن، تماشای ویدیوهای آنلاین داعشی ها بوده است.

منبع: business-standard.com

خروج امریکا از معاهده ایران، اقتصاد کره جنوبی را تهدید می کند

انتظار می رود خروج امریکا از معاهده هسته ای ایران و تصمیم بر اعمال تحریم های جدید ضربه ای به اقتصاد کره که شدیدا به واردات نفت وابسته است، وارد کند. افزایش قیمت نفت اجتناب ناپذیر است و این امر مصرف و منابع سرمایه  گذاری را تحت فشار قرار می دهد. طبق اظهارات تحلیلگران در روز چهارشنبه، صنایع حساس نفتی به مانند خطوط هوایی و پتروشیمی به شدت تحت تاثیر قرارخواهند گرفت.

خروج امریکا از معاهده ایران اقتصاد کره جنوبی را تهدید می کند

خروج امریکا از معاهده ایران اقتصاد کره جنوبی را تهدید می کند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه اعلام کرد امریکا از معاهدات هسته ای جلوگیری خواهد کرد، زیرا این توافقنامه ناقص ، نمی تواند توسعه تسلیحات هسته ای ایران را متوقف کند.

تحلیلگران انتظار دارند قیمت جهانی نفت افزایش یابد، زیرا خطرات جغرافیایی با تغییر و افزایش تقاضا و افزایش فشار همراه شده است. روز دوشنبه قیمت نفت خام غرب تگزاس به ۷۰.۷۳ دلار رسیده است که برای اولین بار در سه و نیم سال اخیر، از ۷۰ دلار عبور کرده است.

هوانگ سانگ هیون، یک تحلیلگر در سرمایه گذاری و اوراق بهادار اییوجینه اظهار داشت:

اگر تحریم های ترامپ علیه ایران به واقعیت تبدیل شود، احتمالا قیمت جهانی نفت برای هر بشکه به ۸۰ دلار خواهد رسید.

وی به کاهش تولید نفت اوپک و همچنین ممناعت از خروج نفت از ونزوئلا، آنگولا و لیبی اشاره کرد که این امر مانع افزایش تولید نفت در ایالات متحده می گردد.

تحلیلگران، خطر خروج امریکا از توافق هسته ای ایران و تاثیر آن بر قیمت جهانی نفت که اخیرا شاهد آن هستیم را بیان می کنند. لیم جی کیون، تحلیلگر بانک سرمایه گذاری و اوراق بهادار کره می گوید:

صادرات نفت خام ایران با مشکلات چندانی مواجه نخواهد شد زیرا به احتمال زیاد چین، هند و اروپا که بزرگترین مشتریان آن هستند وارد تحریم های جدید نمی شوند. انگلیس، آلمان و فرانسه به طور مشترک حرکات ترامپ را محکوم کردند و این درحالی است که اسرائیل و عربستان سعودی از وی حمایت کردند.

با این حال طبق اظهارات لیم، به احمال زیاد اصول اقتصادی، قیمت نفت را بیشتر افزایش خواهند داد.

وی اظهار داشت:

اوپک مشخص کرده است که قصد دارد تولید نفت را کاهش دهد و رشد تولید نفت شیل همچنان محدود خواهد بود. همچنین پس از رشد اقتصادی جهانی، تقاضای نفت وجود خواهد داشت. عربستان سعودی که بزرگترین تولید کننده نفت در جهان است قیمت ۸۰ دلاری هر بشکه نفت را مطالبه می کند.

تحلیلگران هشدار می دهند که افزایش قیمت نفت خام مانع بهبود اقتصادی کره، که ششمین وارد کننده بزرگ نفت در جهان است، خواهد شد.

بیک دامی، محقق موسسه تحقیقاتی هیوندای می گوید:

افزایش قیمت نفت می تواند فشار بر اقتصاد را افزایش دهد و بر مصرف و سرمایه گذاری تاثیر سوء خواهد گذاشت.

وی برآورد کرده است اگر قیمت نفت خام هر بشکه به ۸۰ دلار برسد، تولید ناخالص داخلی کره جنوبی به ۰.۹۶ درصد کاهش خواهد یافت. قیمت بالای نفت، مصرف را تا ۰.۸۱ درصد کاهش خواهد داد زیرا به علت تورم، قدرت خرید خانِوارها کم می شود. بر اساس اظهارات بیک، این امر همچنین به کاهش ۷.۵۶ درصدی سرمایه گذاری منجر خواهد شد.

تحلیلگران می گویند به دلیل افزایش هزینه ی تولید، به خصوص در محصولات نفتی، مواد شیمیایی و حمل و نقل، صنایع اصلی و مهم مزایای رقابتی خود را از دست خواهند داد.

هوانگ می گوید:

گرچه یک سوال وجود دارد که آیا قیمت بالای نفت در بلند مدت ادامه خواهد یافت یا خیر، اما روند رو به افزایش آن در کوتاه مدت اجتناب ناپذیر است. صنایع پتروشیمی در این اوضاع، شرایط بدتری دارند.

بیک به دولت توصیه کرد در پی تمهیدات شرایط بحرانی باشند تا بتوانند تاثیرات سوء نوسان قیمت نفت را کاهش دهند. وی گفت:

شرکت ها مجبور خواهند شد فرایندهای تولیدی خود را مجددا ارزیابی کنند.

منبع: koreatimes.co.kr

کره جنوبی دومین کشور جهان از نظر قیمت اینترنت همراه

ماه گذشته کره جنوبی در حوزه هزینه های اشتراک داده تلفن های همراه هوشمند رتبه ی دوم در جهان را کسب کرد و این مسئله باعث شکایت مصرف کننده های داخلی از حاملان تلفن همراه که قیمت های اشتراک داده های تلفن همراه را افزایش داده اند، گردید.

کره جنوبی دومین کشور گران جهان از نظر قیمت اینترنت تلفن همراه

کره جنوبی دومین کشور گران جهان از نظر قیمت اینترنت تلفن همراه
بر اساس مطالعه ای که توسط شرکت فنلاندی Rewheel صورت گرفت، در ماه آوریل هزینه متوسط یک گیگا بایت اینترنت تلفن همراه در کره جنوبی به حدود ??.? یورو (معادل ??.? دلار) رسید و کشور کره جنوبی را به دومین کشور گران جهان تبدیل کرد.

این مطالعه روی قیمت داده های تلفن همراه ۴۱ کشور تحت سیستم های با تکامل طولانی مدت (شاخه ای از ۴G است که به دنبال دستیابی به سرعت‌های تعریف شده در این استاندارد است) انجام گرفت.

در این میان، کانادا با قیمت ?.? یورو و ایالات متحده آمریکا به قیمت ? یورو به ازای هر یک گیگا بایت اینترنت به ترتیب سومین و پنجمین کشور گران جهان از نظر گرانی داده های تلفن همراه شدند.

اما فنلاند همین مقدار اینترنت را به قیمت ?.? یورو در اختیار کاربران قرار می دهد و به عنوان ارزان ترین کشور شناخته شده است.

در مقایسه با ماه نوامبر ۲۰۱۷، قیمت داده های تلفن همراه در کره جنوبی حدود ?.? یورو افزایش داشته است در حالی که در فنلاند ?.? یورو کاهش یافته است. این افزایش قیمت در کره جنوبی و همچنین کاهش قیمت در فنلاند باعث بیشتر شدن فاصله قیمتی این دو کشور گردیده است.

قیمت متوسط یک گیگابایت داده تلفن همراه برای اعضای اتحادیه اروپا ?.? یورو و برای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ?.? یورو بوده است.

حاملان تلفن همراه کره جنوبی ادعا می کنند که این نتایج حاکی از آن است که مصرف کننده های داخلی برنامه های اشتراک متفاوتی را انتخاب می کنند و این گونه تحقیقات که در سطح بین المللی انجام می شوند فضای شبکه ای فوق العاده و عالی آنها را برای ارزیابی در نظر نمی گیرند.

با این وجود، فعالان داخلی کره جنوبی بر این عقیده هستند که هزینه های مخابرات این کشور هنوز خیلی گران بوده و شرکت ها باید تخفیف های بیشتری برای مشترکین خود فراهم کنند.

آهن جین گئول (Ahn Jin-geol)، از فعالان داخلی این کشور گفت:

صاحبان این سه شرکت تلفن همراه چایبول که سالیانه سود ?.? میلیارد دلاری به دست می آورند، باید در قیمت های خود تجدید نظر کرده و تخفیف های ویژه تری برای مشترکین قائل شوند.“

 

منبع: yonhapnews.co.kr

بازار سهام آمریکا: وال استریت شاهد افزایش ارزش در حوزه فناوری و کاهش در حوزه نفت است

*قیمت های نفت پس از انتقاد ترامپ از اوپک منفی شدند.

*شاخص جنرال الکتریک بعد از نتایج تخمین های بالا افزایش می یابد.

*سهام بانکی از عرضه اوراق قرضه سود بیشتری کسب کرده اند؛ سهام فناوری در وضعیت افت به سر می برد.

*شاخص های ضعیف: داو (Dow) 84/0 درصد، اسن اند پی ( S&P) 77/0 درصد و نسدک (Nasdaq) 5/1 درصد.

بازار سهام آمریکا: افزایش در حوزه فناوری و کاهش در حوزه نفت

بازار سهام آمریکا: افزایش در حوزه فناوری و کاهش در حوزه نفت

شاخص های سهام آمریکا در روز جمعه سقوط کردند. اپل بیش ترین کاهش ها را در بخش فناوری داشت، و به تبع کاهش قیمت های نفت به خاطر انتقاد رئیس جمهور دونالد ترامپ از اوپک، شاخص شرکت های انرژی افزایش قابل توجهی داشتند.

اپل با سقوط ۴/۳ درصدی بزرگ ترین کاهش را در میان شاخص های اصلی داشت. مورگان استنلی تقاضای اندک برای آخرین آیفون های این شرکت را پیش بینی کرده و این علاوه بر ترسی است که از فروش گوشی های هوشمند شرکت "تایوان سِمی کونداکتور" ایجاد شده بود.

قیمت های نفت حدود نیم درصد کاهش یافت آن هم پس از اینکه ترامپ از اوپک بابت کاهش تولید نفت که باعث بالا رفتن قیمت آن شده انتقاد کرد و گفت این عمل تحمل نخواهد شد.

شاخص انرژی اس اند پی ۱ درصد سقوط کرد، در حالی که شاخص فناوری برای سومین جلسه پیاپی ضعیف بود و به میزان ۴/۱ درصد کاهش یافت.

شاخص شلمبرژه ۵/۱ درصد کاهش داشت، آن هم بعد از این که سود ِ شرکت تامین کننده خدمات میادین نفتی به سختی از پیش بینی ها عبور کرد. شاخص هالیبرتون، رقیب شلمبرژه، به مقدار ۳/۰ درصد سقوط کرد.

سهام شرکت های عمده نفتی اکسون(Exxon) و شِورون(Chevron) بیش از ۱ درصد کاهش یافت که این روی "میانگین صنعتی داو جونز" تأثیر منفی داشت.

با این حال، شاخص داو به لطف جنرال الکتریک افزایش یافت و ۶/۳ درصد بالا رفت، پس از آن که نتایج سه ماهه را که در صدر برآوردها بود تضمین نمود و پیش بینی های سال ۲۰۱۸ را عملی کرد.

انتظار می رود که سود سه ماهه اول در شرکت های S&P ۵۰۰ بیشترین میزان سود در هفت سال اخیر بوده باشد. طبق اعلام Thomson Reuters I/B/E/S از ۸۷ شرکتی که تاکنون گزارش شان را داده اند، ۳/۷۹ درصد به بالاترین میزان سود پیش بینی شده دست یافته اند.

برنت شوت، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در شرکت "مدیریت مشترک دارایی نورت وسترن" گفت:

" درآمدها خوب بوده، از توقعات هم بالاتر رفته، و از قبل هم مشخص بود که از پیش بینی ها بالاتر می روند."

با وجود این، شوت می گوید که نرخ های بهره بالا رفته باعث تضعیف بازارهای سهام و ایجاد تعدیلات کوتاه مدت قیمت ها خواهد شد. او افزود:

"اما این مسئله حل شدنی است چنان چه رشد اقتصادی همچنان بالا برود و بازار سهام را نیز با خود همراه کند."

عرضه ۱۰ ساله اوراق خزانه داری، که معیار هزینه های اوراق قرضه جهانی است با تنزل یافتن قیمت ها برای دومین روز پیاپی، به بالاترین سطح خود از روز ۲۱ مارس رسیده و بعد از دو هفته که خط منحنی عرضه اوراق بدون تغییر پیش می رفت اندکی شیب پیدا کرد.

در ساعت ۱۱:۱۸ صبح به وقت شرقی (آمریکا) شاخص "میانگین صنعتی داو جونز" با کاهش ۲۳/۲۰۸ واحد یا ۸۴/۰ درصد به ۶۶/۲۴۴۵۶ واحد رسید، شاخص S&P ۵۰۰ با کاهش ۷۴/۲۰ واحد یا ۷۷/۰ درصد به ۳۹/۲۶۷۲ واحد رسید و شاخص نزدک نیز با کاهش ۰۱/۷۶ واحد یا ۰۵/۱ درصد به ۰۵/۷۱۶۲ واحد رسید.

سهام Skechers USA پس از آن که پیش بینی سود فصلی (سه ماهه) این شرکت تولیدکننده کفش نتوانست به میزان تخمین های تحلیل گران برسد، ۶/۲۸ درصد سقوط کرد.

کاهش درآمد شاخص ها برای شرکت های در صدر بیشتر بود، مانند نسبت ۸۷/۲ به ۱ برای NYSE و نسبت ۱۰/۲ به ۱ برای نزدک.

شاخص اس اند پی، ۱۱ افزایش جدید ۵۲ هفته ای و ۱۷ کاهش تازه را ثبت کرد، در حالی که نزدک ۴۱ افزایش جدید و ۳۵ کاهش تازه را به ثبت رساند.

منبع: www.reuters.com


بستن