تبلیغات در تلکسیران

انتشار تصاویر متحرک از بزرگترین آسمان خراش دنیا در جده

تصاویر متحرکی از برج جده که در عربستان در حال ساخت و تکمیل است، منتشر گردید. این برج 170 متر از برج خلیفه دوبی بلندتر بوده و در سال 2020 افتتاح خواهد شد.

انتشار تصاویر متحرک از بزرگترین آسمان خراش دنیا در جده

انتشار تصاویر متحرک از بزرگترین آسمان خراش دنیا در جده

انتشار تصاویر متحرک از بزرگترین آسمان خراش دنیا در جده

عربستان سعودی طی یک برنامه بلند مدت، قصد دارد با احداث شهرها و کلان شهرها در صحراهای عربستان، این کشور را به بزرگترین مرکز اقتصادی جهان تبدیل کند.

برج خلیفه بلندترین آسمان خراش در جهان، ۸۲۸ متر ارتفاع دارد. با افتتاح آسمان خراش جده در سال ۲۰۲۰، لقب مرتفع ترین آسمان خراش دنیا به این برج با ارتفاع یک کیلومتر، تعلق خواهد گرفت.

به گفته طراحان و سرمایه گذاران این آسمان خراش، برج جده با ارتفاع دقیق ۹۹۹.۷ متر در حالی که در آخرین طبقات خود منظره بی نظیری از ابرها را برای حاضرین در آن طبقات به نمایش خواهد گذاشت، همزمان مرکز اقتصادی جده نیز به عنوان یک مرکز تمام هوشمند شروع به فعالیت خواهد کرد.

این آسمان خراش بیش از ۲۰۰ طبقه خواهد داشت و در طبقه ۱۵۷ آن بزرگترین تراس برای تماشای مناظر طراحی شده است. تراس منظره این آسمان خراش ۵۵ برابر بزرگتر از تراس منظره برج آزادی در ایالات متحده است.

مقابله با تحریم؛ نگهداری نفت ایران در نفتکش‌های روی اقیانوس

ایران در برابر کاهش فروش نفت در پی تحریم‌های آمریکا، میعانات گازی خود را که نوعی نفت فوق سبک محسوب می‌شود به مدت یک ماه بصورت شناور در دو نفتکش ایرانی روی آب‌های امارات متحده عربی نگهداری کرده است.

مقابله با تحریم؛ نگهداری نفت ایران در نفتکش‌های روی اقیانوس

ایران در برابر کاهش فروش نفت در پی تحریم‌های آمریکا، میعانات گازی خود را  در دو نفتکش ایرانی در آب‌های امارات متحده عربی نگهداری کرده است

ایران در برابر کاهش فروش نفت در پی تحریم‌های آمریکا، میعانات گازی خود را  در دو نفتکش ایرانی در آب‌های امارات متحده عربی نگهداری کرده است.

براساس گزارش‌های متعدد کشتیرانی و صنعتی، این نفتکش‌ها از ماه مرداد و پس از آنکه کره جنوبی واردات نفت از ایران را متوقف کرد و سفارش چین نیز افت پیدا کرد، حدود ۲.۴ میلیون بشکه از میعانات گازی پارس جنوبی را حمل می‌کنند.

افزایش عرضه نفت ایران، نشان‌دهنده فشاری است که از سوی واشنگتن در پی به صفر رساندن صادرات نفت، بر ایران وارد می‌شود. این فشارها، با هدف بازنگری و مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای صورت می‌گیرند.

مرداد ماه نفتکش‌های غول پیکر (VLCC) در بندر عسلویه از حجم زیادی از میعانات گازی پر شدند و سپس به بندر جبل علی در امارت متحده عربی فرستاده شدند. این اطلاعات را یکی از بانک‌های اطلاعاتی مربوط به تجارت دریایی و کشتیرانی منتشر کرده است. این نفتکش‌ها در دبی تحویل گرفته شدند و از آن زمان تاکنون، در آن منطقه آبی نگهداری می‌شوند.

اویل پراسسرز در کره جنوبی، مشتری اصلی میعانات گازی پارس جنوبی ایران بود که پس از دور جدید تحریم‌های آمریکا در زمینه‌های بانکی، بیمه و شرکت‌های کشتیرانی خرید نفت از ایران را متوقف کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

چین در تابستان امسال، به محض احساس خطر، عملا واردات میعانات گازی از پارس جنوبی را متوقف کرد. این میعانات شامل درصد بالایی از ترکیبات سولفوریک می‌شوند که می‌بایست در فرآیند استخراج، از میعانات حذف شوند.

یکی از منابع خبری نیز اطلاع داده است که شرکت ملی نفت امارات متحده عربی (ENOC)، دیگر خریدار میعانات گازی از ایران نیز از دولت این کشور خواسته است تا واردارت از دیگر کشورها را جایگزین واردات از ایران کند.  

حالا مقامات امارات، پیش از آنکه تاثیرات تحریم‌های آمریکا را بر کشور خود ببینند، درحال قطع ارتباطات مالی و نفتی با ایران هستند.

تعداد کشتی‌هایی که نفت ایران را در خود نگه می‌دارند و در بندر جزیره خارگ کنار گرفته است نیز همزمان با محدودتر شدن خریداران نفت، بالا رفته است. دو تانکر غول پیکر با ظرفیت نگهداری ۲ میلیون بشکه نفت، برای بیش از ۱۰ روز در آب‌ها شناور بوده‌اند. این درحالی است که کمتر از یک هفته قبل از این نیز ۴ نفتکش، به این منطقه فرستاده شده بودند.

صادرات میعانات گازی و نفت خام ایران در ماه مرداد، ۶۷.۷ میلیون بشکه کاهش پیدا کرد؛ که کمترین میزان از سال ۲۰۱۷ تاکنون محسوب می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

منبع: business-standard.com

سیر صعودی سهام آمریکا در وال استریت!

بازار بورس سهام نزدک در آمریکا برای دومین بار متوالی به رکورد خود نزدیک می شود.

سیر صعودی سهام آمریکا در وال استریت!

سیر صعودی سهام ایالات متحده در وال استریت در ۵ شهریور ۱۳۹۷

سیر صعودی سهام ایالات متحده در وال استریت در ۵ شهریور ۱۳۹۷

در روز دوشنبه ۲۷ آگوست ۲۰۱۸ برابر با ۵ شهریور ماه ۱۳۹۷ شاخص اس اند پی‌ ۵۰۰ سهام ایالات متحده رشد داشت و شاخص نزدک برای دومین بار پیاپی به رکورد نزدیک شد؛ این در حالی است معامله تجاری جدید میان ایالات متحده و مکزیک باعث روند صعودی در بازار شده است. این اولین باری است که بیش از ۸۰۰۰ تجارت در نزدک صورت گرفت. رشد ۱۰۰۰ واحدی نزدک در امسال از سال ۱۹۹۹ بی سابقه بوده است.

میانگین صنعتی شاخص داو جونز صعود جهشی ۲۵۹.۲۹ واحد را تجربه کرد؛ به عبارتی با یک درصد رشد به شاخص ۲۶.۰۴۹۰۶۴ رسید که از ماه فوریه تا کنون پس از شاخص بلو چیپ (سهام آبی) با موفقیت به ارزیابی مهمی تبدیل می شود. شاخص اس اند پی با ۰.۸ درصد رشد ۲۲.۰۵ واحد افزایش داشت و به میزان ۲.۸۹۶.۷۴ رسید. شاخص نزدک نیز ۷۱.۹۲ واحد رشد را تجربه کرد و با افزایش ۰.۹ درصدی به میزان ۸.۰۱۷۰۹۰ رسید.

رشد در روز دوشنبه طیف وسیعی را در بر می گرفت و نه بخش از یازده بخش، رشد خوبی را پشت سر گذاشتند. گروه های با عملکرد برتر در بخش های مالی، صنعتی، و محصولاتی قرار داشتند؛ بخش فناوری هم عملکرد فوق العاده ای داشت و در بخش مربوط به قطعات سنگین ادونس‌میکرو به اندازه ی ۱۲ سال گذشته جهش کرد. بر خلاف این در تجهیزات سبک و بخش معاملات املاک در انتهای فهرست این رشد قرار داشتند.

در اخبار کارخانه ها شرکت تسلا پس از اعلام مدیر عامل خود ایلان ماسک مبنی بر کنار گذاشتن پروژه ی خودروسازی برقی که وی در ۷ آگوست از تخصیص بودجه ی ۴۲۰ هزار دلاری در هر سهم برای آن صحبت کرده بود افت کمی را تجربه کرد. جدای از سهم صاحبان خزانه داری ایالات متحده در روز دوشنبه نسبت به مبنای ده ساله ۲.۸۵ درصد افزایش داشت.

ارزش دلار آمریکا پس از خبرهای مبنی بر مذاکرات تجاری با مکزیک اندکی افت داشت. روز دوشنبه دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده آمریکا خبر از یک مذاکره مقدماتی با مکزیک داد که برای بیش از یک سال معاملات تجاری آزاد آمریکای شمالی به جریان بیفتد.

 

اخیرا پس از صحبت جروم پاول ریاست صندوق ذخیره فدرال در همایش سالانه فد در جکسون هول در هفته ی گذشته راجع به رشد تدریجی نرخ سود ایالات متحده و نبود ریسک در اقتصاد پر جنب و جوش ایالات متحده، مجددا توجه به سمت آمار جلب شد.

آمار مربوط به ارزیابی اقتصاد ایالات متحده در ماه ژوئن نشان می دهد که عملکرد آن مدیون بازده فعالیت کارخانه های ملی است. شاخص شیکاگو فد برای فعالیت اقتصاد ملی نسبت به ماه پیش روند مثبت ۰.۱۳ درصدی را نسبت به بررسی ۰.۴۸ درصدی ماه ژوئن ثبت نمود است.

قراردادهای آتی نفت خام در روز دوشنبه ۲۷ آگوست ۲۰۱۸ برابر با ۵ شهریور ۱۳۹۷ در نیمکس بالاتر رفت؛ این در حالی صورت گرفت که هیئت متشکل از تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک پیشرفت های بیشتری را درباره ی تخفیف محدودیت های خروجی طبق انتظار آشکار کردند.

روز دوشنبه در یک کنفرانس، کمیته نظارت مشترک وزیران گفت که کشورهایی که در معاهده تولید نفت ابتدای سال ۲۰۱۷ قرار داشتند، در ماه ژوئیه با کاهش ۱۰۹ درصدی روبرو شدند. جلسه بین اعضای کمیته نظارتی که در هفته گذشته به دلیل تعطیلات مسلمان به تعویق افتاده بود، با حضور سازمان کشورهای صادر کننده نفت و گروهی از تولیدکنندگان عمده دیگر که تحت رهبری روسیه بودند، در ماه ژوئن برگزار شد که در آن به توافق رسیدند تا تولید را به طور موثر تا میزان وعده داده شده در پیمان ژانویه ۲۰۱۷ افزایش دهند.

قیمت طلا در کمکس در روز دوشنبه ۲۷ آگوست ۲۰۱۸ به بالاترین حد رسید. قیمت طلا در روز دوشنبه افزایش یافت و افزایش سود خود را از هفته گذشته وسعت می دهد، زیرا ارزش دلار آمریکا پس از خبر قرارداد تجاری میان ایالات متحده و مکزیک سقوط کرد. روز دوشنبه، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده یک قرارداد مقدماتی با مکزیک را در مورد موضوعاتی اعلام کرد که طی آن تجارت آمریکای شمالی برای بیشتر از یکسال آزاد شده است.

از سوی دیگر روز دوشنبه فلزات گرانبها و ارز ایالات متحده دوشنبه رابطه ای معکوس را پیش بردند، ماه دسامبر طلا به میزان ۲.۷۰ دلار و به عبارتی ۰.۲ درصد و به ازای هر اونس ۱.۲۱۶ دلار افزایش داشت و شاخص پیشرو دلار با میزان ۰.۴ درصد به ۹۴.۷۶۸ کاهش یافت. هنگام کاهش ارزش دلار مبادلات طلا بیشتر صورت می گیرد و برعکس نیز صادق است زیرا این فلز گرانبها با دلار مبادله می شود. نقره هم در ماه سپتامبر با شاخص ۰.۴ درصد به رقم ۶.۵ سنت یا ۱۴.۸۵۹ دلار به ازای هر اونس رسید.

منبع: business-standard.com

5 مفهوم کلیدی اقتصاد که به درد همه می خورد

در یادداشت زیر تلاش شده است که پنج مفهوم اساسی و کاربردی در اقتصاد، که دانستن آن ها برای همه، فارغ از تحصیلات و شغل و سن، ضروری است به زبانی ساده و همراه با مثال، توضیح داده شود.

5 مفهوم کلیدی اقتصاد که به درد همه می خورد

پنج مفهوم اقتصادی کاربردی

پنج مفهوم اقتصادی کاربردی

۱. محرک‌ها تاثیرگذار هستند

انگیزه‌ها و محرک‌ها، بر رفتار مصرفی افراد تاثیر می‌گذارند. مثلا، فرض کنید که یک هتل ۵ ستاره برای مدت زمان محدودی، استفاده بدون محدودیت از بوفه و تعدادی تخفیف دیگر را جزء پیشنهادات و امکاناتش قرار می‌دهد. این صرفا یک استراتژی بازاریابی برای جذب مشتری بیشتر و افزایش فروش خود است. هرچند، محصولات و امکانات یک هتل ۵ ستاره، در هرحال بدون کشش قیمتی هستند (یعنی چون گران‌قیمت محسوب می‌شوند، مشتری‌های خود را دارند و فروش‌شان چندان وابسته به پایین یا بالاتر رفتنِ قیمت نیست). بنابراین هتل قیمت بوفه خود را بالا نگه می‌دارد تا درآمد بیشتری کسب کند.

 

۲. قانون بازده نزولی

این درست است که در جریان تولید، اگر یک ورودی (مثل میزان کار) را افزایش دهیم منجر به افزایش تعداد خروجی یا محصول خواهد شد اما با افزایش ورودی، محصول نهایی کاهش پیدا می‌کند. چطور؟ مثلا یک کارگر ۵۰ واحد کالا تولید می‌کند. اضافه کردن یک کارگر جدید، تعداد محصولات تولیدشده را از ۵۰ به ۹۰ افزایش می‌دهد. با اضافه کردن کارگر سوم، تعداد محصولات از ۹۰ به ۱۲۰ می‌رسد. بنابراین کارگر سوم در نهایت ۳۰ کالا تولید می‌کند که نشان می‌دهد نسبت به کارگر اول با تولید ۵۰ کالا، کاهش پیدا کرده است. به این اتفاق، قانون بازده نزولی می‌گویند. بنابراین هرچه تعداد کارگران بیشتر و بیشتر شود، با اضافه شدن هر کارگر جدید، درواقع کالای تولیدی کمتری به کل تولیدات اضافه می‌شود.

 

۳. اثر درآمدی

اثر درآمدی به این معنا است که افزایش یا کاهش درآمد یک مصرف‌کننده چگونه بر مصرف او اثر می‌گذارد. افزایش درآمد، منجر به افزایش تقاضا برای کالا و خدمات بیشتری می‌شود و در نتیجه، پول بیشتری خرج می‌شود. کاهش در درآمد اتفاقی کاملا برعکس رقم می‌زند. برای مثال، فرض کنید ناگهان متوجه می‌شوید که حقوق یک ماه شما بسیار بیش از حقوق ماه‌های دیگر شده است. شما پاداش گرفته‌اید! حالا از آنجایی که درآمدتان افزایش پیدا کرده، آیا قادر نخواهید بود که نسبت به مواقع دیگر، پول بیشتری صرف کالاها و خدمات کنید؟  این همان چیزی است که بدان اثر درآمدی می‌گوییم.

 

۴. کشش قیمت

وقتی میزان تقاضا برای یک کالا، بسیار تحت تاثیر بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت آن کالا است، گفته می‌شود که این محصول دارای کشش قیمت است. بیایید درباره بستنی‌ مثال بزنیم. وقتی قیمت بستنی پایین است، مردم بستنی‌های بیشتری خریداری می‌کنند. اما اگر قیمت بالا برود، مردم سعی می‌کنند کمتر بستنی بخورند یا به کالای جایگزین آن مثل شکلات روی می‌آورند. تا زمانی که این دو خوردنی، به سادگی جایگزین‌پذیر هستند، کشش آن‌ها نیز بسیار بالا است. یعنی تغییر قیمت در یکی از آن‌ها باعث تغییر میزان تقاضا برای کالای دیگر می‌شود.

 

۵. قانون عرضه

یک رابطه «مستقیم» وجود دارد میان قیمت یک محصول و تعدادی از آن محصول که تولیدکننده تمایل دارد عرضه کند(البته با فرض ثابت بودن بقیه شرایط). اساسا وقتی قیمت بالا می‌رود، تقاضا هم بالا می‌رود و وقتی قیمت پایین می‌آید، تقاضا هم کم می‌شود. وقتی قیمت یک محصول بالا می‌رود، تولیدکنندگان تمایل دارند که تعداد بیشتری از آن را تولید کنند تا درآمد بیشتری نصیب‌شان شود. مثلا وقتی یک شهر، تبدیل به قطب صنعتی می‌شود، افراد بیشتری در طلب فرصت‌های بیشتر، به آنجا نقل مکان می‌کنند و بنابراین قیمت فضاهای اداری یا مسکونی، همزمان با افزایش تقاضا، بالا می‌رود.

منبع: appliedecon۱.blogspot.com

راه‌حلی برای مشکلات تسلا: جایگزین کردن یک مدیرعامل دیگر به جای ایلان ماسک

تصمیم ایلان ماسک برای خصوصی کردن شرکت تسلا، توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا(SEC) به چالش کشیده شد.

راه‌حلی برای مشکلات تسلا: جایگزین کردن یک مدیرعامل دیگر به جای ایلان ماسک

ایلان ماسک مدیرعمل شرکت تسلا

ایلان ماسک مدیرعمل شرکت تسلا

ایلان ماسک(مدیر عامل تسلا)، مدت کوتاهی با بازار سهام همراه بوده است. بنابراین او باید امروز صبح، زمانی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا توییتی را با عنوان درخواست از کمیسیون بورس و اوراق بهادار برای بررسی مطرح کرد، خوشحال شده باشد. این توییت، به ارائه گزارش درآمد شرکتهای خصوصی هر شش ماه به جای هر سه ماه اشاره دارد و به معنی امکان انعطاف‌پذیری بیشتر است.

این پیشنهاد ترامپ، یک هفته پس از اینکه ایلان ماسک اذعان داشت که می‌خواهد تسلا را خصوصی کند تا نگرانی بابت خرده‌فروشان و تحلیل‌گران و غیره نداشته باشد، مطرح شد.

اما بر اساس نوشته‌ای از بروک ساترلند، این ایده برای شرکتی نظیر Deere & Co در کوتاه مدت مشکل بزرگی ایجاد نمی‌کند. این شرکت که امروز صبح نتایج سه ماهه را گزارش کرد، یک داستان بلند مدت قانع‌کننده برای سرمایه‌گذاران دارد تا از مشکلات کوتاه مدت به رنج نیفتند.

بروک افزود:

از سوی دیگر، تسلا یکی از آن شرکت‌هایی است که با چالش‌های بزرگ‌تری روبرو هستند و توسط پست‌های هدف دلخواه که مشکل‌ساز ترین آنها معمولا رهبران هستند، فرو می‌ریزند.

تصمیم ایلان ماسک در باره خصوصی کردن شرکت تسلا، توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار SEC به چالش کشیده شد و شب گذشته، نیویورک تایمز مصاحبه‌ای شگفت‌انگیز با او منتشر کرد که در آن به دلیل فشار مدیر اجرایی تسلا، خشمگین شد. مت لوین می‌نویسد که ایلان ماسک به طور نامعقولی به ساده‌ترین راه‌حل مشکلات تسلا اشاره کرد:

فقط اجازه دهید شخص دیگری مدیرعامل شرکت باشد!

منبع: business-standard.com

300 کشیش، متهم به سوء استفاده از هزاران کودک در ایالات متحده هستند

گزارشی از هیئت منصفه و اسناد داخلی از شش هیئت مذهبی کاتولیک در ایالت پنسیلوانیا، نشان می‌دهد که بیش از 300 کشیش، به سوء استفاده جنسی از هزاران کودک متهم شده‌اند.

300 کشیش، متهم به سوء استفاده از هزاران کودک در ایالات متحده هستند

۳۰۰ کشیش کلیسای کاتولیک متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان

۳۰۰ کشیش کلیسای کاتولیک متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان

CNN روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد:

ما معتقدیم که شمار واقعی کودکان قربانی سوء استفاده جنسی که مفقود شده‌اند و یا مورد تهدید قرار گرفته‌اند، بیش از اینهاست و به هزاران نفر می‌رسد.

در ادامه این گزارش آمده است:

کشیش‌ها به پسران و دختران کوچک تجاوز کرده‌اند و مردان خدا که مسئول این معضل بوده‌اند، کاری برای این قربانیان انجام نداده‌اند و این مشکلات را چندین دهه پنهان کرده‌اند. بسیاری از مونسینورها، دستیارهای اسقف‌، اسقف‌ها، اسقف اعظم وکاردینال‌ها عمدتا مورد حفاظت قرار گرفته‌اند و برخی از آنها که نامشان در این گزارش آمده است، به ترویج این عمل شنیع پرداخته‌اند.

در گزارشی مفصل‌تر، سوءاستفاده جنسی کشیش ها که در سال‌ ۱۹۴۷ در شش ناحیه اسقف نشین به نام‌های الن‌تون، اری، گرینزبورگ، هاریسبرگ، پیتسبرگ و اسكرانتون انجام می‌شد، مورد بررسی قرار گرفت.

 طبق گزارش، کشیشان متهم، پسران، دختران، نوجوانان و کودکان نابالغ را مورد تعدی قرار می‌دادند. بعضی از قربانیان مجبور به مصرف الکل می‌شدند و در حالی که دیگران مورد تجاوز قرار می‌گرفتند. هیئت منصفه بزرگ در گزارش روز سه شنبه خاطرنشان کرد:

گزارشات دیگری نیز مبنی بر سوء استفاده جنسی از کودکان در کلیسای کاتولیک وجود دارد البته نه در این مقیاس.

جاش شاپیرو، دادستان کل پنسیلوانیا در یک کنفرانس خبری اعلام کرده است که این گزارش بزرگ‌ترین و جامع‌ترین گزارش سوءاستفاده جنسی کودکان در کلیسای کاتولیک است که تاکنون در ایالات متحده ارائه شده است.

این گزارش به کلیسای کاتولیک مربوط می‌شود و پاپ فرانسیس در تلاش است تا جلوی این رسوایی جنسی را به سرعت در کلیساهای قاره‌های مختلف بگیرد. در استرالیا یک اسقف به جرم سوء استفاده جنسی شناخته شده است. در شیلی، پاپ مجبور به اخراج یک کشیش برجسته و اسقف اعظم متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان شد.

منبع: business-standard.com


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟