کریستین لاگارد در مورد افزایش خطرات اقتصاد جهانی هشدار داد

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول، تنش های تجاری، عادی سازی سیاست پولی و تغییرات تکنولوژیکی عوامل اصلی افزایش ریسک های اقتصاد جهانی دانست.

کریستین لاگارد در مورد افزایش خطرات اقتصاد جهانی هشدار داد

کریستین لاگارد در مورد افزایش خطرات اقتصاد جهانی هشدار داد

کریستین لاگارد در مورد افزایش خطرات اقتصاد جهانی هشدار داد

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول (IMF)، گفت:

" اقتصاد جهانی همچنان روند رو به رشدی دارد، اما تنش های تجاری، عادی سازی در سیاست پولی و تغییرات تکنولوژیکی باعث افزایش خطرات اقتصادی شده است.

کریستین لاگارد، ضمن هشدار در مورد این ریسک ها از کشورهای جهان خواست برای این تغییرات آمادگی لازم را داشته باشند.

کریستین لاگارد که در کنفرانس صندوق بین المللی پول در جاکارتا سخنرانی  می کرد، گفت:

" صندوق بین المللی پول انتظار دارد، رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۸ - ۲۰۱۹ به ۳.۹ درصد برسد. "

رئیس صندوق بین المللی همچنین ضمن اشاره به افزایش نرخ بهره در کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده و اروپا ، آن را برای اقتصاد جهانی اقدامی نامبارک عنوان کرد.

لاگارد همچنین از بانک های مرکزی کشورهای آسیایی نیز انتقاد کرده، توضیح داد:

" بانک های مرکزی کشورهای آسیایی با سیاست انزوای سرمایه باعث خروج و گردش سرمایه در جهان شده اند. این اقدام در توسعه و رونق فضای کسب و کارهای جدید تاثیر منفی می گذارد. "

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول، ضمن تاکید بر این نکته که، سیاستمداران کشورهای جهان باید در زمینه اثرات بی ثباتی مالی و جریان سرمایه هشیار باشند، افزود:

" ما تاثیرات مخرب این اقدامات را مشاهده می کنیم و از روند رو به رشد آن نیز آگاه هستیم. اما اینکه میزان تاثیر این تحول در کشورها، شرکت ها و کسب و کارها مختلف به چه اندازه خواهد بود، اطلاعات دقیقی در دست نیست. "

کریستین لاگارد در پایان سخنرانی خود، در اقتصاد جهانی از برنامه های محرک اقتصادی، تغییرات سیاست های پولی، و جلوگیری از حرکت های غیر ضروری سرمایه حمایت کرد.

رسوایی مالی رییس ستاد انتخابات ترامپ!

روز جمعه مدیر اجرایی یکی از بانک های نیویورک شهادت داد که پائول مانافورت بیش از 16 میلیارد دلار وام دریافت کرده است و این امر زمانی صورت گرفته است که رییس بانک برای پیوستن به کابینه رییس جمهوری دونالد ترامپ در صورت پیروزی احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 علاقه نشان داده است.

رسوایی مالی رییس ستاد انتخابات ترامپ!

شهادت علیه رییس کمپین انتخاباتی ترامپ برای کلاهبرداری مالی ساعاتی متوقف شده بود تا بحث های غیر عادی در پشت صحنه بین قاضی و وکلای طرفین انجام شود. اکنون دادستان ها می گویند روز دوشنبه پرونده علیه مانافورت بسته می شود. وکیلان مدافع از اینکه شاهدان عینی فراخوانی بشوند صحبتی نکرده اند. 

دادستانی پرونده ابتدا با پیگرد میولر مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد؛ نه پائول مانافورت نه ریک گیتس از کمپین انتخاباتی ترامپ متهم نشدند

دادستانی پرونده ابتدا با پیگرد میولر مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد؛ نه پائول مانافورت نه ریک گیتس از کمپین انتخاباتی ترامپ متهم نشدند

این وقفه در طول نه روز روند بررسی که گاهی پر التهاب هم بود رخ داد و سوال و جواب های پرتنشی میان دادستان ها و قاضی ناحیه، تی. ای. الیس را نیز در برداشت؛ مخصوصا که دستور تسریع فرآیند بررسی پرونده را به دولت هم صادر کرده بود.

الیس بدون توضیح پس از مشورت با ناظران و وکلای مربوط به مشاوره حقوقی ویژه دفتر رابرت میولر و وکیلان مانافورت بیش از ۲۰ دقیقه در محاکمه تنفس اعلام کرد.

در یکی از لحظات الیس از دادگاه خارج شد و به سمت اتاق هیئت ژوری رفت و به آنها چند بار یادآوری کرد که قرار نبود پرونده فرار از مالیات و کلاهبرداری بانکی را اصلا مورد بحث قرار دهند. همچنین شامل این مسئله نیز بود که به هیچ وجه در مورد شهادت نظر ندهند.

این همان روزی صورت گرفت که اعضای هیئت ژوری از جزئیات شهادت راجع به وام های مانافورت و خرید بلیط فصلی لاکچری او برای بازی یانکی های نیویورک با خبر شدند  که با یک حساب بین المللی پرداخت شده بود و به گفته بازرسان از اداره کل مالیات های درون مرزی مخفی کرده بود.

دنیس ریکو یکی از مدیران اجرایی بانک پس انداز فدرال که با توافق مصونیت شهادت داده بود برای هیئت ژوری به تفصیل شرح داد که چگونه با اقدامات رییس بانک استفان کالک در ترتیب دادن وام های مانافورت معذب می شده است. بازرسان گفتند که با وجود هشدارها کالک وام های مانافورت را به زور جلو می برده است زیرا در به دنبال منصبی در دولت ترامپ بوده است.

ریکو در طول شهادت به هیئت ژوری گفت که کالک قبل از تایید وام ها راجع منصب ها در کمپین ترامپ صحبت می کرده است و سپس به طور خاص به منصب وزارت خزانه داری یا مسکن و توسعه شهری اشاره کرده است تا ریکو به مانافورت تسهیلات قائل شود. ریکو گفت ازپیام های کالک پیروی نکرده است زیرا به نظرش بی جا بوده اند.

ریکو به هیئت ژوری گفت که یک کمیته یک روزه وام مانافورت را تایید کرده اند. ریکو همچنین بیان کرد که پس از آنکه مدیرکل بانک ابراز شک کرده بود که مانافورت توان بازپرداخت بدهی را داشته باشد از این دستور سرپیچی کرد و یکی از وام ها به مبلغ ۹.۵ میلیون دلار را تایید کرد.

ریکو عنوان کرد که این تاییدیه علی رغم این مسئله صادر شد که بیمه کنندگان چندین مورد اختلاف میان بازپرداخت مالیات و ارقام اظهارنامه مالیاتی او به بانک پیدا کردند.

ریکو راجع به این اختلافات گفت:

در تمام موارد الف به اضافه ب برابر با ج نمی شد.

در شهادت قبلی شاهدان عینی مسائل دیگری را شرح داده بودند که در اسناد ارائه شده ی مانافورت برای گرفتن وام بود. در روز جمعه بازرسان در نامه ای که وی برای شرح ترازنامه مالی ۳۰۰.۰۰۰ دلاری کارت بانکی ارائه داده بود را بر مبنای صفر تنظیم کردند.

مانافورت در نامه ای که به بانک ارائه داده بود عنوان کرده بود که مبلغ ۳۰۰.۰۰۰ دلار را به نماینده ی قدیمی اش قرض داده بوده است تا بلیط های فصلی را خریداری کند. اما عرفان کریمیکا یکی از مسئولان فروش بلیط یانکی ها به هیئت ژوری گفت که تیم بیسبال هیچ آماری در رابطه با این وجود ندارد که وی چنین خریدی انجام داده باشد.

کریمیکا همچنین شهادت داد که مانافورت با حساب بانکی بین المللی با نام گلوبال هایویز که یکی از کمپانی های ساختمان بین المللی است پرداخت بلیط های یانکی ها را انجام داده است که بازرسان می گویند وی نتوانسته است در بازپرداخت وام آن را شرح دهد.

روند بررسی روز جمعه یک لحظه ی آسودگی برای الیس و دادستان گرگ اندرس داشت که در این پرونده گرفتار شده بودند.

در حال بازجویی از یک شاهد عینی، اندرس اشاره کرد که فراموش کرده بوده است تا سندی را که لازم بوده به شاهد عینی نشان دهد که الیس در جواب گفت:

اعتراف برای نفس پسندیده است.

اندرس پاسخ داد:

به نظرم پس از این پرونده نفس من به شدت خوش ترکیب شود.

که موجب خنده حضار در سالن شد.

روز جمعه در بررسی پرونده پیشرفت حاصل شد؛ اعضای هیئت ژوری در برابر شهادت صبر نشان دادند و گاهی از آمار مالیات و بانک ملالت ایجاد می شد. این پیگرد پس از بررسی میولر مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری که نه مانافورت نه گیتس در کمپین انتخاباتی ترامپ برای آن متهم نشدند اولین مورد پیگرد قانونی است.

برای این مورد بیش از ۲۰ شاهد عینی از جمله گیتس فراخوانده شدند که مدارک مستندی برای اثبات کلاهبرداری بانکی مانافورت و میلیون ها دلار در حساب بانک بین المللی پنهان شده از چشم اداره مالیات درون مرزی کشف شد.

منبع: thestar.com

«بحران مالی» بعدی در راه است؟

از رکود اقتصادی بزرگ در دهه 30 تا سقوط حدود یک دهه پیش، چند جریان و رویداد قابل توجه در آمریکا شکل گرفتند. حالا با وجود یک رئیس جمهور جدید و تردیدهایی که درباره سیاست اقتصادی او وجود دارد، نگرانی‌های زیادی دراین باره وجود دارد که نکند بحران مالی بعدی، در همین نزدیکی باشد بویژه که اغلب، همین اشتباهات سیاستی عامل اصلی ایجاد این بحران‌ها یا بدتر کردن شرایط هستند.

«بحران مالی» بعدی در راه است؟

«بحران مالی» بعدی در راه است؟

«بحران مالی» بعدی در راه است؟

این موضوع که درحال حاضر یک افزایش ثابت در بازارهای سهام صورت گرفته و بسیاری خاطرجمع شده‌اند ممکن است درست باشد، هرچند پیش‌بینی و انتظار برای بحران مالی بعدی نیز، به اندازه هر تصمیمی برای سرمایه‌گذاری، واجد اهمیت است. برخی تحلیلگران بازار درباره بازگشت بحران سال ۲۰۰۷ هشدار داده‌اند اما هشدارهایشان چندان شنیده نشده است.

نقش سیاست‌گذاری در دوره‌های ثبات و بحران‌ مالی چیست؟

پاسخی که اقتصاددانان و تحلیلگران مالی به چنین پرسشی می‌دهند تا حد زیادی به گرایشات سیاسی آنان بستگی دارد. برای مثال، اقتصاددانان چپ و چپ میانه همواره انگشت خود را به سمت فقدان مقررات کافی و درست (در بازار) بعنوان عامل سقوط اقتصادی نشانه می‌روند. سقوط سال ۲۰۰۸ از بازار مسکن آغاز شد و عامل آن، ساختار ناکارآمد وام‌دهی در بانک‌ها بود.

بنابراین این اقتصاددانان به این سیاست دونالد ترامپ که وضعیت مقررات را به دوران پیش از رکود بازگرداند و آن‌ها را کاهش داد، بعنوان یک فرار رو به جلو و به سوی فاجعه نگاه می‌کنند؛ بانک‌هایی که مقررات کمتری دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که با تسلسلی از بحران‌ها رو به رو شوند.

یک نمونه شاخص از این اقتصاددانان، جهاد داهر (Jihad Dagher) پژوهشگر صندوق بین المللی پول است که در سال ۲۰۱۷ مقاله‌ای با این عنوان منتشر کرد: مرور دوبار? اقتصادسیاسی بحران‌های مالی (Revisiting the Political Economy of Financial Crisis). او در این مقاله، آنچه را که ماهیت چرخه‌ایِ مقررات می‌نامد توضیح داده است. به این معنا که مقررات سختگیرانه‌ای که معمولا بلافاصله بعد از یک سقوط یا بحران مالی وضع و اجرا می‌شوند ضرورتا به معنای به سلامت عبور کردن از بحران مالی بعدی نیست.

حالا بیایید به ایالات متحده آمریکا بعنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان نگاهی بیندازیم. می‌گویند وقتی آمریکا عطسه می‌کند باقیِ کشورها سرما می‌خورَند. چارت پایین، نمود روشنی از این واقعیت است و به همین دلیل برای سیاستگذاران آمریکا، تصمیم‌گیریِ درست بسیار اهمیت دارد زیرا بقیه جهان تحت تاثیر آن تصمیمات قرار می‌گیرند.

در ژانویه ۲۰۱۷ بازارهای بورس با تغییر ۲۵۰۰۰ شاخص داو جونز رکورد زدند. رئیس جمهور دستوری را امضا کرد که مطابق با آن، برخی از مقررات مهم تحت قانون داد فرانک (قانون اصلاح وال استریت و محافظت مصرف کننده) بازگشتند. یکی از اثرات این دستور اجرایی، کاهش مقررات بانکی و قدرت قانونگذاران است. این تصمیم، مشابه تصمیم ترسناکِ لغو قانون گلاس استیگل در سال ۲۰۰۰ بود.

این قانون که پس از رکود اقتصادی بزرگ وضع شده بود، عملیات بانک‌های تجاری (بانک‌های سپرده‌پذیر و وام‌ده) را از عملیات بانک‌های سرمایه‌گذار (شرکت‌های پذیره‌نویس و کارگزار) تفکیک کرد و مانع مداخله آن‌ها در فعالیت‌های یکدیگر بود. لغو این قانون درواقع به بانک‌ها این اختیار را می‌دهد که با پول سپرده‌های مردم، در هر زمینه‌ای که می‌خواهند فعالیت و سرمایه‌گذاری کنند که ممکن است سودده باشد و ممکن است مانند سال ۲۰۰۸، ضررده باشد. به همین دلیل برخی به وال استریت، قمارخانه هم می‌گویند. باقیِ ماجرا نیز تاریخ است.

البته تاریخی که می‌تواند دوباره بطور کامل تکرار شود. داهر در تحلیل خود به مجموعه رویدادهایی اشاره کرده است که از قرن ۱۸ در دنیای اقتصادهای بزرگ جهان به وقوع پیوستند. موارد مشابه دیگر، اقتصاد کشورهایی چون ژاپن و اسپانیا هستند که به افزایش مقررات بر بانک‌های خود با سابقه ده‌ها ساله پرداختند.

نقش تنش‌ها و بی‌ثباتی‌های سیاسی در بحران‌های مالی

کشمکش اخیر با کره شمالی و جنگ تجاری میان آمریکا و چین، اثر مخربشان را بر بازارهای بورس گذاشته‌اند. برای مثال میانگین صنعتی داو جونز در ساعت‌های اوج این تنش‌ها و بطور متوسط، صدها واحد کاهش ارزش سهام داشته است. در مقیاس بزرگ، چنین تنش‌ها و اختلافاتی این امکان بالقوه را دارند که باعث سقوط بازارهای جهانی شوند چراکه جهان مالی، عملا یک دهکده جهانی است.

همبستگی در میان بازیگران سیاسی ازجمله اتحادیه اروپا، مسئله‌ای حیاتی برای ثبات اقتصادی است. پس از برگزیت و افزایش جنبش‌های راست رادیکال در اروپا، ترس‌ها و نگرانی‌هایی از یک بحران مالی متاثر از این سیاست‌ها، در جریان است. چین نیز تا ۶ درصد کاهش شتاب در رشد را تجربه کرده است و این ظرفیت بالقوه را دارد که موجب کند کردن روند رشد در سطح اقتصاد جهان شود. چین یک کارخانه جهانی است و کاهش در تولید، می‌تواند باعث افزایش قیمت جزئی آن تولیدات و محصولات، در همه‌جا شود.

«بزرگ‌تر از آن که سقوط کند» (Too Big To Fail)

بسیاری از مشکلاتی که پس از رکود ایجاد شده بودند، فعلا متوقف شده‌اند. درواقع بعضی از تحلیلگران به صراحت بیان می‌کنند که بحران مالی بعدی، صرفا به تاخیر افتاده است نه آنکه جلوی آن گرفته شده باشد زیرا اقداماتی که تاکنون انجام شده است نتوانسته‌اند به مشکلات ساختاری و سیستماتیک آدرس دهند. بزرگ‌ترین بانک‌ها در جهان، همچنان بزرگ‌تر از آن هستند که سقوط کنند. تنها ۵ سال پس از سقوط اقتصادی سال ۲۰۰۸، دارایی ۴ تا از بزرگ‌ترین بانک‌ها به ۷.۸ تریلیون دلار می‌رسید که به اندازه ۴۷ تا ۴۳ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) در دوران پیش از رکود بود.

خطرِ قدرتی که اینچنین ناعادلانه و نامتناسب میان چند نهاد محدود توزیع شده باشد نیازی به توضیح ندارد. این نهادها و سازمان‌ها پاسخگویی محدودی دارند چون دولت در مواقع سقوط آن‌ها، موظف است که به آن‌ها حمایت مالی (اصطلاحا به آن bailout می‌گویند) برساند. چالش‌های دیگری از جمله بحران وام‌های دانشجویی و نابرابری درآمدی در جهان توسعه‌یافته نیز باید موردتوجه قرار بگیرند.

نتیجه‌گیری آن که، به سادگی نمی‌توان مشخص کرد که بحران بعدی چه زمان و چگونه رخ خواهد داد. چنانکه می‌گویند، جامعه‌ای که از تجربیات گذشته خود درس نگیرد احمق است. پیامدهای بحران‌های مالی، وخیم است پس بهتر است به جای منفعل بودن، کاری بکنیم.

منبع: nytimes.com

صعود قیمت طلا با وجود تثبیت قیمت دلار !

از اوایل سه شنبه قیمت طلا با وجود ثبات نرخ دلار افزایش تدریجی داشته است، در عین حال انتظارات برای افزایش نرخ سود در ایالات متحده افزایش می یابد.

صعود قیمت طلا با وجود تثبیت قیمت دلار !

قیمت طلای جهانی اندکی بالا می رود

قیمت طلای جهانی اندکی بالا می رود

نرخ پایه

ساعت ۰۰:۵۱ به وقت گرینویچ، طلای اسپوت با افزایش ۰.۲ درصدی به ۱۲۰۸.۰۶ دلار به ازای هر اونس رسید

معاملات  طلا در ایالات متحده با اندکی تغییر به ۱۲۱۷.۱۰ دلار به ازای هر اونس رسید.

روز سه شنبه سهام آسیا یکنواخت بود که نگرانی های راجع به تنش تجاری میان ایالات متحده و چین با حمایت سود حاصل در وال استریت جبران شد.

سه شنبه پوند یک شبه به پایین ترین رقم در ۱۱ ماهه گذشته رسید. در همین حین کشمکش های تجاری میان ایالات متحده و چین به افزایش ارزش دلار کمک کرد.

شاخص <DXY> دلار که ارزش پول در برابر سبد شش واحد پول مهم را اندازه گیری می کند بدون تغییر رقم ۹۵.۳۴۵ بود.

روز دوشنبه رسانه دولتی چین سیاست های تجاری دونالد ترامپ مورد انتقاد قرار داد که وی در پی ایجاد تشویش میان سرمایه گذاران راجع به اقتصاد چین است تا با افزایش نگرانی ها بازارهای مالی این کشور را متزلزل کند.

دو نفر با اطلاع از این طرح گفتند که از روز دوشنبه بانک مرکزی چین الزامات متقابل بر روی گزینه های FX را اعمال می کند.

در ماه جولای تعرفه های جدیدی روی میلیاردها دلار صادرات چین به ایالات متحده اعمال شد اما چین رشد خود را حفظ کرد؛ کشمکش تجاری باعث شد تا طرفین در این میان روی سرمایه گذاری ها در بازارهای مالی متزلزل با ریسک وارد شوند.

روز دوشنبه یکی از مقامات ارشد دولت ایالات متحده اعلام کرد که این هفته دولت ترامپ با تحریم های اقتصادی خود مجددا ایران را مورد حمله قرار می دهد که این امر اقتصاد ایران را به شدت تحت از این امر متاثر خواهد شد.

مشاور امنیتی رده بالای ترامپ در روز دوشنبه تاکید کرد که ایران بایستی گفتگوها با ایالات متحده را از سر بگیرد یا رنج مضاعف ناشی از تحریم های اقتصادی را به دوش بکشد، اما رییس جمهور ایران خطاب به واشنگتن گفت که ابتدا باید قابل اعتماد بودن خود را اثبات کند.

منبع: business-standard.com

چین سرمایه‌ گذار میدان گازی پارس جنوبی شد

شرکت ملی نفت چین پروژه 5 میلیارد دلاری توسعه سهام ایران در بزرگترین میدان گازی جهان را که پیش از این در اختیار شرکت فرانسوی توتال بود برعهده می گیرد؛ تحریم های دونالد ترامپ علیه ایران، عملیات این شرکت را در ایران متوقف کرد.

چین سرمایه‌ گذار میدان گازی پارس جنوبی شد

شرکت ملی نفت چین (CNPC) از سال ۲۰۱۶ برای توسعه فاز میدان گازی پارس جنوب در خلیج فارس حضور دارد

شرکت ملی نفت چین (CNPC) از سال ۲۰۱۶ برای توسعه فاز میدان گازی پارس جنوب در خلیج فارس حضور دارد

شرکت ملی نفت چین(CNPC) که در سال ۲۰۱۶ به مشارکت تجاری شرکت پتروپارس و توتال پیوسته بود برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس مشغول به کار شده بود تا سهام ۳۰ درصدی کنونی را در این پروژه افزایش دهد. قرار بود توتال ۵۰.۱ درصد این توسعه را بر عهده گیرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از شرکت ملی نفت چین در این پروژه شریک اصلی شد. به گزارش شانا خبرگزاری رسمی وزارت نفت شرایط این قرارداد رسما تغییر نکرده است. روز یکشنبه شرکت ملی نفت چین پاسخگوی تماس تلفنی نبود و سخنگوی این کمپانی به ایمیل خبرگزاری بلومبرگ جواب نداد.

شرکت توتال که در جولای ۲۰۱۷ (تیر ۱۳۹۷) به قرارداد با ایران را خاتمه داد تا ماه مه (اردیبهشت) حدود ۴۰ میلیارد یورو (۴۵.۷ میلیارد دلار) برای این پروژه خرج کرده بود؛ در ماه مه ترامپ اعلام کرد که دولت ایالات متحده از توافق هسته ای ۲۰۱۵ موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج می شود و پس از آن تحریم های برداشته شده پس از برجام را علیه ایران را امضا کرد.

اولین دور تحریم ها این هفته آغاز شد و از ماه نوامبر تحریم های دیگری نیز اضافه می شود که باعث می شود که کمپانی هایی که پس از توافق هسته ای ۲۰۱۵ به سرعت با ایران قرار داد بستند هدر رود. توافق هسته ای میان ایران، ایالات متحده و ۵ کشور از اتحادیه اروپا امضا شده بود.

بر طبق این قرارداد ایران موافقت کرد تا برنامه هسته ای خود را محدود کند و در ازای برداشتن تحریم ها به آژانس بین المللی انرژی اتمی تعهد رسمی دهد.

چندین کمپانی اروپایی از جمله توتال عملیات و سرمایه گذاری در خلیج فارس را پس از فسخ ایالات متحده متوقف کردند. ترامپ ۷ آگوست در توییتر نوشت:

«هر کس با ایران تجارت کند با ایالات متحده تجارت نخواهد کرد.»

ایران و قطر در بزرگترین میدان گازی جهان موسوم به پارس جنوبی سهیم هستند.

بار دیگر در سال ۲۰۰۹ شرکت توتال بر اساس تحریم ها فعالیت خود را متوقف کرده بود. این کمپانی در بیانیه ای گفت که قرار بود سرمایه گذاری اولیه ی ۱ میلیارد دلاری در فاز ۱۱ به هدف تولید ۲ میلیارد فوت مکعب در روز برابر با ۴۰۰.۰۰۰ بشکه در روز برسد.

شرکت ملی نفت چین از سال ۲۰۰۴ درعملیات نفت، گاز، و خدمات میدان گازی ایران فعال است. این شرکت در سال ۲۰۰۶ در مزایده ای قرارداد سه ساله برای حفاری و سایر خدمات در پارس جنوب را برنده شد.

منبع: business-standard.com

التهاب بازار جهانی نفت پس از تحریم‌های ایران

روز جمعه با نظر به اعمال تحریم های ایالات متحده شاهد رشد 1.0 درصدی قیمت نفت خام بودیم؛ اما قراردادهای آتی حاکی از کاهش هفتگی آن است زیرا همانطور که سرمایه گذاران نگران بودند منازعات تجاری جهانی، رشد اقتصادی و تقاضای انرژی را کاهش می دهد.

التهاب بازار جهانی نفت پس از تحریم‌های ایران

تحریم های نفتی علیه ایران بازار جهانی را پر التهاب می کند

تحریم های نفتی علیه ایران بازار جهانی را پر التهاب می کند

روز جمعه قیمت نفت خام برنت با ۷۴ سنت افزایش به ۷۲.۹۶ دلار و نفت خام آمریکا با ۸۲ سنت افزایش به ۶۷.۶۳ دلار رسید.

کاهش قیمت به علت افزایش عرضه نسبت به تقاضا در روز چارشنبه موجب تنزل قیمت ۰.۵ درصدی برنت و ۱.۲ درصدی ایالات متحده حاصل شد.

بر اساس آمار منتشر شده در روز جمعه پس از کاهش قیمت در هفتم آگوست که پایین ترین رقم از ماه ژوئن به حساب می آید مدیران مالی و صندوق سرمایه گذاری از موضع سرسختانه ی خود درباره نفت دست برداشتند.

به گفته طریق ظهیر یکی از اعضای هیئت مدیره تایچ کپیتال در نیویورک، انتظار می رود که قیمت ها زیر افزایش فشار ناشی از کاهش تقاضای بنزین در پاییز ثابت بماند و پالایشگاه ها به علت تعمیرات بسته شوند.

من تصور می کنم که بر اساس نرخ تقاضا این کاهش ایجاد گردد.

منابع نفت خام آمریکا در هفته اخیر کمتر از انتظارات بود و براساس آمار منتشر شده روز جمعه، در هفته اخیر کمپانی های انرژی آمریکا از ماه مِی تا کنون بیشترین افزایش تجهیزات حفاری نفتی را داشتند.

روز جمعه شرکت خدمات بیکرهیوز کمپانی جنرال الکتریک اعلام کرد که این هفته در تاریخ ۱۰ آگوست استخراج کنندگان ۱۰ عدد تجهیزات حفاری را اضافه کردند که تعداد کلی آن ها به ۸۶۹ عدد رسید و این رقم از مارس ۲۰۱۵ بیشترین تعداد محسوب می شود.

با افزایش منازعات تجاری میان چین و ایالات متحده و سایر کشورها چشم انداز رشد افتصادی تحت الشعاع قرار گرفته است و دلار سیر صعودی داشته است که باعث می شود قیمت نفت برای مشتری هایی که از سایر واحدهای پولی استفاده می کنند گران تر تمام شود.

ارز کشورهای در حال توسعه اقتصادی مانند چین، هند، و ترکیه با کاهش مواجه شده است.

علی رغم این نگرانی ها آغاز تحریم های نفتی ایالات متحده علیه ایران که صادرات نفتی این کشور را تحت الشعاع قرار می دهد افزایش قیمت ها را به بار خواهد آورد.

اگرچه اتحادیه اروپا، چین و هند با تحریم های آمریکا علیه ایران مخالفت می کنند خیلی از دولت ها از فشار ایالات متحده پیروی خواهند کرد.

تحلیل گران پیش بینی می کنند که صادرات نفت خام ایران حدود ۵۰۰.۰۰۰ تا ۱.۳۰۰.۰۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته باشد مخصوصا که ژاپن، کره جنوبی، و هند درخواست خود را پس می گیرند.

این کاهش به جوازهایی بستگی دارد که خریداران نفت ایران برای مقداری واردات کسب کنند.

آژانس بین المللی انرژی در روز جمعه گفت که تزلزل بیشتری در بازار نفت ایجاد خواهد شد.

بنا بر اعلام این آژانس در گزارش ماهانه:

«رکود بازار، همراه با افزایش تنش های کوتاه مدت، قیمت های پایین تر کنونی بازار، و کاهش تقاضا دوام نمی یابد. تحریم های نفتی علیه ایران به همراه مشکلات سایر مناطق در تولید، و حفظ ذخائر جهانی بسیار چالش برانگیز خواهد بود.

سرمایه گذاران از منازعات میان واشنگتن و پکن به ستوه آمدند.

در آخرین دور اعمال عوارض چین اعلام کرد که روی ۱۶ میلیارد دلار واردات از آمریکا تعرفه ۲۵ درصدی اعمال کرده است.

اگرچه نفت خام از این فهرست مستنی شد تولیدات پالایش شده و بنزین مایع مشمول آن شدند. تحلیلگران چینی می گویند که واردات نفت خام از ایالات متحده به شدت افت خواهد کرد.

منبع: business-standard.com


>