صادرات غلات و حبوبات ترکیه

در بین ماه‌های ژانویه تا نوامبر سال جاری از منطقه جنوب شرقی آناتولی ترکیه حدود 1.9 میلیارد دلار غلات، حبوبات و دانه ‌های روغنی به کشورهای خارجی صادر شده است.

صادرات غلات و حبوبات ترکیه

صادرات غلات و حبوبات ترکیه .jpg

صادرات غلات و حبوبات ترکیه

به گزارش خبرگزاری آناتولی، معصوم آلتون کایا رئیس اتحادیه دانه های روغنی، حبوبات و محصولات صادراتی منطقه جنوب شرقی آناتولی در ترکیه طی سخنانی اظهار داشت:

"شرکت های عضو اتحادیه در دوره زمانی بین ماه ‌های ژانویه تا نوامبر سال جاری یک میلیارد و ۸۵۶ میلیون و ۱۹۰ هزار دلار غلات، حبوبات، دانه های روغنی و محصولات آنها را به سایر کشورها صادر کردند. تلاش می کنیم میزان صادرات آرد گندم را به شرق و غرب دنیا افزایش دهیم. پس از آرد روغن های گیاهی با ??? میلیون دلار جای دارد. میزان صادرات ماکارونی نیز از این منطقه طی ? ماه به ??? میلیون دلار رسیده است."

وی در ادامه تصریح کرد:

"محصولات کشاورزی تولید شده در ترکیه به قاره‌های مختلف صادر می‌شود. آرد ترکیه در مناطق مختلف جهان مصرف شده است. آرد تولیدی جایگاه مهمی در صادرات ترکیه داشته و آرد گندم نیز اولین مقام صادرات منطقه را دارا است."

در دوره زمانی بین ماه‌های ژانویه و نوامبر، ۴۸۴ میلیون و ۱۲۲ هزار دلار صادرات آرد گندم از منطقه آناتولی ترکیه انجام شده است.

آرد گندم با ۲۶.۱ درصد سهم قابل توجهی در صادرات دارد. ماکارونی با ۱۵.۸ درصد و ارزش ۲۹۳ میلیون ۴۴۳ هزار دلار در رده بعدی و پس از آرد گندم قرار گرفته است. روغن های گیاهی با ۱۴.۶ درصد و ارزش ۲۷۰ میلیون ۶۱۴ هزار دلار در جایگاه سوم و در میان مهم ترین اقلام صادرات ترکیه قرار دارد. بقیه صادرات نیز از دیگر محصولات تشکیل شده است. کشورهای خاورمیانه در رده اول این صادرات قرار دارد. در خلال ۱۱ ماه گذشته میزان ۱ میلیارد ۳۹۵ میلیون ۱۴۰ هزار دلار فروش خارجی در منطقه آناتولی انجام گرفته است. سهم صادرات به کشورهای خاورمیانه ۷۵.۲ درصد است. میزان صادرات به کشورهای آفریقایی ۳۳۴ میلیون ۷۵۵ هزار دلار بوده و در رده دوم قرار دارد. آمریکا نیز با ۴۳ میلیون ۷۲۵ هزار دلار در رده سوم این صادرات جای دارد.

بالاترین میزان صادرات نفت ایران پس از توافق هسته‌ای: 2.7 میلیون بشکه در روز

بر اساس گزارش آژانس خبری شانا، طبق گفته‌های وزیر نفت، صادرات نفت ایران در ماه می به 2.7 میلیون بشکه در روز(bpd) رسید که از زمان اعمال تحریم‌های بین‌المللی به تهران در سال 2016 و علی‌رغم تهدیدها و فشارهای آمریکا، یک رکوردشکنی به‌حساب می‌آید.

بالاترین میزان صادرات نفت ایران پس از توافق هسته‌ای: 2.7 میلیون بشکه در روز

میزان صادرات نفت ایران پس از توافق هسته ای به ۲.۷ میلیون بشکه در روز رسید

میزان صادرات نفت ایران پس از توافق هسته ای به ۲.۷ میلیون بشکه در روز رسید

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا، در روز ۸ می‌ گفت که کشورش از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ خارج‌شده و تحریم‌های جدیدی را بر ایران اعمال خواهد کرد.

طی گزارش شانا میزان صادرات نفت خام ایران در ماه می ۲.۴ میلیون بشکه در روز و میزان صادرات گاز طبیعی فشرده ۳۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. در ماه آوریل نیز ۲۶ بشکه در روز صادرات نفتی توسط ایران صورت گرفته است.

پیش‌بینی‌های مرکز لجستیک نفتی جنوا نشان می‌دهد که در این هفته خریداران نفت ایران میزان خرید خود را از اپک کاهش می‌دهند. بر اساس تحریم‌های جدید آمریکا خریداران ۱۸۰ روز فرصت دارند تا کمتر نفت ایران را بخرند!

حجم صادرات نفت خام ایران به آسیا حداقل ۱.۸ میلیون بشکه در روز است و مابقی صادرات مربوط به اروپا می‌باشد که بر اساس نظر تحلیل گران بخش صادرات اروپایی بیشتر تحت تأثیر تحریم‌های جدید آمریکا قرار می‌گیرد. هنوز هم قدرت‌های اروپایی بهترین راه متوقف کردن تهران را، توافق هسته‌ای می‌دانند!

 رهبر ایران، آیت‌الله خامنه‌ای طی اظهاراتش در روز ۲۳ دی گفت که کشورهای اروپایی باید علی‌رغم تحریم‌های آمریکا به خرید نفت ایران ادامه دهند و تنها در این صورت است که ایران به توافق هسته‌ای پایبند می‌ماند.

وزیر نفت ایران بیژن زنگنه نیز گفت که امیدوار است توافق با اروپا، سایر خریداران نفتی ایران را تشویق کند.

منبع: business-standard.com

سهام بازار شرکت علوم زیستی سامسونگ پس از مشکلات حسابرسی دچار افت شدید شد

شرکت علوم زیستی سامسونگ، بزرگترین شرکت دارویی کره جنوبی بعد از تقلب در امور حسابداری در این هفته، برآورد ارزش سرمایه کنونی خود در بازار را  در حال سقوط دید؛ اطلاعات بازار یکشنبه ارائه شده است.

سهام بازار شرکت علوم زیستی سامسونگ پس از مشکلات حسابرسی دچار افت شدید شد

افت سهام شرکت علوم زیستی سامسونگ

افت سهام شرکت علوم زیستی سامسونگ

ارزش سهام این شرکت بعد از سه جلسه ی تجاری اخیر، ۲۶.۳ درصد افت کرده است که براساس برآورد بازار بورس یک ضرر بسیار بزرگ ۸.۵ تریلیون وونی (معادل ۷.۸ هزار میلیون دلار امریکا) می باشد.

این افت سهام زمانی رخ داد که سه شنبه نگهبانی مالی کره جنوبی به این نتیجه رسید شرکت علوم زیستی سامسونگ طی تعیین مالیات ارزش شرکت وابسته ی دارویی دیگرش، سامسونگ بیوپیس در سال ۲۰۱۵ مرتکب تقلب حسابداری شد.

با ادامه شرایط، شرکت علوم زیستی سامسونگ گزارش سود خالص ۱.۹ تریلیون وونی خود را در سال ۲۰۱۵ به نگهبانی مالی اعلام کرد و از زیان های بزرگ چهار سال گذشته بیرون آمد.

اظهارات دیگر شامل آن است که بازار بورس کشور کره موانع را کاهش داده است و بتواند وارد بازار بورس اصلی شود تا در سال ۲۰۱۶ ورود شرکت علوم زیستی سامسونگ به این عرصه را هموار سازد.

یک روز پس از اعلان نگهبانی مالی سهام شرکت علوم زیستی سامسونگ در نشست تجاری بعدی ۱۷.۲۱ درصد افت کرد. روز سه شنبه به مناسبت روز کارگر بازار کره جنوبی تعطیل بود.

این شرکت در ادامه هفته نیز با افت سرمایه مواجه بود و روز جمعه با ۳۵۹.۵۰۰ وون به کار خود پایان داد که در مقایسه با میزان اعلام شده پیش از اعلامیه نگهبانی مالی این مقدار ۴۸۸.۰۰۰ وون بود.

شرکت علوم زیستی سامسونگ ادعای تقلب در حسابداری را تکذیب می کند.

با این حال کمیسیون خدماتی مالی اعلام کرده است این کمیسیون برای دست یابی سریع به یک نتیجه نهایی در خصوص این ادعا برنامه ریزی می کند.

یک مقام رسمی نگهبانی مالی بیان کرد:

موضوع پیش آمده در مورد شرکت علوم زیستی سامسونگ توجهات داخلی و خارجی را جلب کرده است، جلسه به روی سازمان دهی یک برنامه زمان بندی مناسب جهت کسب یک نتیجه ی سریع، تمرکز خواهد داشت.

منبع: english.yonhapnews.co.kr

بازار سهام آمریکا: وال استریت شاهد افزایش ارزش در حوزه فناوری و کاهش در حوزه نفت است

*قیمت های نفت پس از انتقاد ترامپ از اوپک منفی شدند.

*شاخص جنرال الکتریک بعد از نتایج تخمین های بالا افزایش می یابد.

*سهام بانکی از عرضه اوراق قرضه سود بیشتری کسب کرده اند؛ سهام فناوری در وضعیت افت به سر می برد.

*شاخص های ضعیف: داو (Dow) 84/0 درصد، اسن اند پی ( S&P) 77/0 درصد و نسدک (Nasdaq) 5/1 درصد.

بازار سهام آمریکا: وال استریت شاهد افزایش ارزش در حوزه فناوری و کاهش در حوزه نفت است

بازار سهام آمریکا: افزایش در حوزه فناوری و کاهش در حوزه نفت

بازار سهام آمریکا: افزایش در حوزه فناوری و کاهش در حوزه نفت

شاخص های سهام آمریکا در روز جمعه سقوط کردند. اپل بیش ترین کاهش ها را در بخش فناوری داشت، و به تبع کاهش قیمت های نفت به خاطر انتقاد رئیس جمهور دونالد ترامپ از اوپک، شاخص شرکت های انرژی افزایش قابل توجهی داشتند.

اپل با سقوط ۴/۳ درصدی بزرگ ترین کاهش را در میان شاخص های اصلی داشت. مورگان استنلی تقاضای اندک برای آخرین آیفون های این شرکت را پیش بینی کرده و این علاوه بر ترسی است که از فروش گوشی های هوشمند شرکت "تایوان سِمی کونداکتور" ایجاد شده بود.

قیمت های نفت حدود نیم درصد کاهش یافت آن هم پس از اینکه ترامپ از اوپک بابت کاهش تولید نفت که باعث بالا رفتن قیمت آن شده انتقاد کرد و گفت این عمل تحمل نخواهد شد.

شاخص انرژی اس اند پی ۱ درصد سقوط کرد، در حالی که شاخص فناوری برای سومین جلسه پیاپی ضعیف بود و به میزان ۴/۱ درصد کاهش یافت.

شاخص شلمبرژه ۵/۱ درصد کاهش داشت، آن هم بعد از این که سود ِ شرکت تامین کننده خدمات میادین نفتی به سختی از پیش بینی ها عبور کرد. شاخص هالیبرتون، رقیب شلمبرژه، به مقدار ۳/۰ درصد سقوط کرد.

سهام شرکت های عمده نفتی اکسون(Exxon) و شِورون(Chevron) بیش از ۱ درصد کاهش یافت که این روی "میانگین صنعتی داو جونز" تأثیر منفی داشت.

با این حال، شاخص داو به لطف جنرال الکتریک افزایش یافت و ۶/۳ درصد بالا رفت، پس از آن که نتایج سه ماهه را که در صدر برآوردها بود تضمین نمود و پیش بینی های سال ۲۰۱۸ را عملی کرد.

انتظار می رود که سود سه ماهه اول در شرکت های S&P ۵۰۰ بیشترین میزان سود در هفت سال اخیر بوده باشد. طبق اعلام Thomson Reuters I/B/E/S از ۸۷ شرکتی که تاکنون گزارش شان را داده اند، ۳/۷۹ درصد به بالاترین میزان سود پیش بینی شده دست یافته اند.

برنت شوت، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در شرکت "مدیریت مشترک دارایی نورت وسترن" گفت:

" درآمدها خوب بوده، از توقعات هم بالاتر رفته، و از قبل هم مشخص بود که از پیش بینی ها بالاتر می روند."

با وجود این، شوت می گوید که نرخ های بهره بالا رفته باعث تضعیف بازارهای سهام و ایجاد تعدیلات کوتاه مدت قیمت ها خواهد شد. او افزود:

"اما این مسئله حل شدنی است چنان چه رشد اقتصادی همچنان بالا برود و بازار سهام را نیز با خود همراه کند."

عرضه ۱۰ ساله اوراق خزانه داری، که معیار هزینه های اوراق قرضه جهانی است با تنزل یافتن قیمت ها برای دومین روز پیاپی، به بالاترین سطح خود از روز ۲۱ مارس رسیده و بعد از دو هفته که خط منحنی عرضه اوراق بدون تغییر پیش می رفت اندکی شیب پیدا کرد.

در ساعت ۱۱:۱۸ صبح به وقت شرقی (آمریکا) شاخص "میانگین صنعتی داو جونز" با کاهش ۲۳/۲۰۸ واحد یا ۸۴/۰ درصد به ۶۶/۲۴۴۵۶ واحد رسید، شاخص S&P ۵۰۰ با کاهش ۷۴/۲۰ واحد یا ۷۷/۰ درصد به ۳۹/۲۶۷۲ واحد رسید و شاخص نزدک نیز با کاهش ۰۱/۷۶ واحد یا ۰۵/۱ درصد به ۰۵/۷۱۶۲ واحد رسید.

سهام Skechers USA پس از آن که پیش بینی سود فصلی (سه ماهه) این شرکت تولیدکننده کفش نتوانست به میزان تخمین های تحلیل گران برسد، ۶/۲۸ درصد سقوط کرد.

کاهش درآمد شاخص ها برای شرکت های در صدر بیشتر بود، مانند نسبت ۸۷/۲ به ۱ برای NYSE و نسبت ۱۰/۲ به ۱ برای نزدک.

شاخص اس اند پی، ۱۱ افزایش جدید ۵۲ هفته ای و ۱۷ کاهش تازه را ثبت کرد، در حالی که نزدک ۴۱ افزایش جدید و ۳۵ کاهش تازه را به ثبت رساند.

منبع: www.reuters.com

ایران: ترامپ درصدد "بی ثبات کردن" بازار جهانی نفت است

به نقل از "بیزینس استاندارد"، ایران دونالد ترامپ را به ایجاد بی ثباتی در بازار جهانی نفت متهم کرد. این اتهام به دلیل دو توئیت توهین آمیز ترامپ خطاب به اعضای اوپک است.

ایران: ترامپ درصدد "بی ثبات کردن" بازار جهانی نفت است

ایران دونالد ترامپ را به ایجاد بی ثباتی در بازار جهانی نفت متهم کرد

ایران دونالد ترامپ را به ایجاد بی ثباتی در بازار جهانی نفت متهم کرد

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران اظهار داشت:

این روزها قیمت نفت بستگی به آقای ترامپ دارد. هر روز آقای ترامپ پیام جدید یا اطلاعیه ای منتشر می کند که این پیام ها دلیل ایجاد نگرانی در بازار جهانی نفت می شود، به اعضای اوپک دستوراتی می دهد که بسیار توهین آمیز هستند و یا به کشورهای دیگر دستور افزایش تولید می دهد.

وی افزود:

این یک توهین به مردم و حاکمیت ملی این کشورها است و همچنین این امر باعث بی ثباتی بازار نفت می شود.

ترامپ در توئیت آخرش در روز چهارشنبه گفته است:

اعضای انحصاری اوپک باید به خاطر داشته باشند که قیمت گاز افزایش می یابد و کمک چندانی از دست آن ها بر نمی آید.

او بارها از سازمان اوپک(که آمریکا متحد عربستان، عضو کلیدی آن می باشد) درخواست کرده تا تولیدات خود را بالا ببرد. اوپک و دیگر کشورها از جمله روسیه ماه گذشته توافق کردند تولید نفت را به یک میلیون بشکه در روز افزایش دهند. البته این توافق پس از کاهش عرضه و به موجب آن افزایش قیمت جهانی اتفاق افتاد.

این حرکت ابتدا از جانب ایران که یکی از اعضای اوپک است؛ و پس از تحریم های جدید علیه ایران که به دلیل تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای بین المللی با تهران صورت گرفت، آغاز شد که البته باعث ایجاد نگرانی های جهانی در این زمینه شده است.

منبع: business-standard.com

خروج امریکا از معاهده ایران، اقتصاد کره جنوبی را تهدید می کند

انتظار می رود خروج امریکا از معاهده هسته ای ایران و تصمیم بر اعمال تحریم های جدید ضربه ای به اقتصاد کره که شدیدا به واردات نفت وابسته است، وارد کند. افزایش قیمت نفت اجتناب ناپذیر است و این امر مصرف و منابع سرمایه  گذاری را تحت فشار قرار می دهد. طبق اظهارات تحلیلگران در روز چهارشنبه، صنایع حساس نفتی به مانند خطوط هوایی و پتروشیمی به شدت تحت تاثیر قرارخواهند گرفت.

خروج امریکا از معاهده ایران، اقتصاد کره جنوبی را تهدید می کند

خروج امریکا از معاهده ایران اقتصاد کره جنوبی را تهدید می کند

خروج امریکا از معاهده ایران اقتصاد کره جنوبی را تهدید می کند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه اعلام کرد امریکا از معاهدات هسته ای جلوگیری خواهد کرد، زیرا این توافقنامه ناقص ، نمی تواند توسعه تسلیحات هسته ای ایران را متوقف کند.

تحلیلگران انتظار دارند قیمت جهانی نفت افزایش یابد، زیرا خطرات جغرافیایی با تغییر و افزایش تقاضا و افزایش فشار همراه شده است. روز دوشنبه قیمت نفت خام غرب تگزاس به ۷۰.۷۳ دلار رسیده است که برای اولین بار در سه و نیم سال اخیر، از ۷۰ دلار عبور کرده است.

هوانگ سانگ هیون، یک تحلیلگر در سرمایه گذاری و اوراق بهادار اییوجینه اظهار داشت:

اگر تحریم های ترامپ علیه ایران به واقعیت تبدیل شود، احتمالا قیمت جهانی نفت برای هر بشکه به ۸۰ دلار خواهد رسید.

وی به کاهش تولید نفت اوپک و همچنین ممناعت از خروج نفت از ونزوئلا، آنگولا و لیبی اشاره کرد که این امر مانع افزایش تولید نفت در ایالات متحده می گردد.

تحلیلگران، خطر خروج امریکا از توافق هسته ای ایران و تاثیر آن بر قیمت جهانی نفت که اخیرا شاهد آن هستیم را بیان می کنند. لیم جی کیون، تحلیلگر بانک سرمایه گذاری و اوراق بهادار کره می گوید:

صادرات نفت خام ایران با مشکلات چندانی مواجه نخواهد شد زیرا به احتمال زیاد چین، هند و اروپا که بزرگترین مشتریان آن هستند وارد تحریم های جدید نمی شوند. انگلیس، آلمان و فرانسه به طور مشترک حرکات ترامپ را محکوم کردند و این درحالی است که اسرائیل و عربستان سعودی از وی حمایت کردند.

با این حال طبق اظهارات لیم، به احمال زیاد اصول اقتصادی، قیمت نفت را بیشتر افزایش خواهند داد.

وی اظهار داشت:

اوپک مشخص کرده است که قصد دارد تولید نفت را کاهش دهد و رشد تولید نفت شیل همچنان محدود خواهد بود. همچنین پس از رشد اقتصادی جهانی، تقاضای نفت وجود خواهد داشت. عربستان سعودی که بزرگترین تولید کننده نفت در جهان است قیمت ۸۰ دلاری هر بشکه نفت را مطالبه می کند.

تحلیلگران هشدار می دهند که افزایش قیمت نفت خام مانع بهبود اقتصادی کره، که ششمین وارد کننده بزرگ نفت در جهان است، خواهد شد.

بیک دامی، محقق موسسه تحقیقاتی هیوندای می گوید:

افزایش قیمت نفت می تواند فشار بر اقتصاد را افزایش دهد و بر مصرف و سرمایه گذاری تاثیر سوء خواهد گذاشت.

وی برآورد کرده است اگر قیمت نفت خام هر بشکه به ۸۰ دلار برسد، تولید ناخالص داخلی کره جنوبی به ۰.۹۶ درصد کاهش خواهد یافت. قیمت بالای نفت، مصرف را تا ۰.۸۱ درصد کاهش خواهد داد زیرا به علت تورم، قدرت خرید خانِوارها کم می شود. بر اساس اظهارات بیک، این امر همچنین به کاهش ۷.۵۶ درصدی سرمایه گذاری منجر خواهد شد.

تحلیلگران می گویند به دلیل افزایش هزینه ی تولید، به خصوص در محصولات نفتی، مواد شیمیایی و حمل و نقل، صنایع اصلی و مهم مزایای رقابتی خود را از دست خواهند داد.

هوانگ می گوید:

گرچه یک سوال وجود دارد که آیا قیمت بالای نفت در بلند مدت ادامه خواهد یافت یا خیر، اما روند رو به افزایش آن در کوتاه مدت اجتناب ناپذیر است. صنایع پتروشیمی در این اوضاع، شرایط بدتری دارند.

بیک به دولت توصیه کرد در پی تمهیدات شرایط بحرانی باشند تا بتوانند تاثیرات سوء نوسان قیمت نفت را کاهش دهند. وی گفت:

شرکت ها مجبور خواهند شد فرایندهای تولیدی خود را مجددا ارزیابی کنند.

منبع: koreatimes.co.kr


بستن