گوش به زنگگوش به زنگ

مسیر حمل و نقل مستقیم بین بنادر ایرانی و عمان


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر ودریانوردی، این خط در مراسمی با حضور عضو هیئت مدیره و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، استاندار خوزستان، سفیر عمان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستان خرمشهر، خط کشتیرانی بندرخرمشهر - صحار عمان راه اندازی شد. 

مسیر حمل و نقل مستقیم بین بنادر ایرانی و عمان .jpg

مسیر حمل و نقل مستقیم بین بنادر ایرانی و عمان

خط دریایی خرمشهر و صحار توسط یک شرکت خصوصی ایرانی راه اندازی شد. این خط  با پیگیری اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، اتاق بازرگانی اهواز و و همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط ایجاد شده است. شناوری که در این مسیر تردد خواهد کرد با تناژ بالای ? هزار تن و ظرفیت ???TEU  قابلیت حمل کانتینر یخچالی را دارد و هر دو هفته یک بار تردد می کند.  

در مراسم افتتاحیه، تعدادی از مقامات ایرانی و عمانی، از جمله فرماندار استان خوزستان سفیر عمان در ایران ، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان و همچنین برخی از بازرگانان حضور داشتند.

با راه اندازی این خط کشتیرانی تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان محصولات صادراتی می توانند محموله های تجاری را از طریق بندرخرمشهر به بندر صحار ارسال و بالعکس کالاهای سفارشی را در خرمشهر تخلیه کنند. 

صالح دریانورد با اشاره به اینکه دو فروند از کشتی هایی که توسط متخصصان داخلی ساخته شده در این خط تردد می کند، افزود: این مسئله در وهله نخست، کمک بزرگی به صنعت کشتی سازی کشور کرده است.

به گفته وی، کشتی گناوه ۱۲ نخستین شناور کانتینربری است که بین ایران و عمان به صورت مستقیم تردد می‌کند.

معاون برنامه ریزی استاندار هرمزگان همچنین ابراز امیدواری کرد؛ توسعه روابط تجاری و اقتصادی باعث تعمیم روابط سیاسی بین دو کشور نیز ‌شود.

به گزارش ایسنا، در گام نخست راه اندازی خط مستقیم دریایی بین بندر شهید رجایی- صحار عمان، هر ۱۵ روز یکبار سه فروند کشتی شامل یک فروند فله بر با ظرفیت ۳ هزار تن و دو فروند کانتینربر با ظرفیت ۹۶ TEU، این مسیر دریایی ۲۰۰ مایلی را در مدت ۳۶ ساعت می‌پیمایند.

فاصله از بندرخرمشهر تا بندر صحار عمان بیش از ??? مایل دریایی است.   

غلامرضا شریعتی، فرماندار خوزستان، گفت:

"همچنین خطوط کشتیرانی مستقیم بین خرمشهر و قطر و همچنین بین خرمشهر و کویت نیز قرار است به زودی راه اندازی شود."

در حاشیه این مراسم هادی حق شناس عضو هیئت عامل و معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: با افتتاح این خط کشتیرانی، زمینه صادرات محصولات کشاورزی، پتروشیمی، پروتئینی و مصالح ساختمانی به کشور عمان فراهم شده است.