مسیر حمل و نقل مستقیم بین بنادر ایرانی و عمان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر ودریانوردی، این خط در مراسمی با حضور عضو هیئت مدیره و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، استاندار خوزستان، سفیر عمان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستان خرمشهر، خط کشتیرانی بندرخرمشهر - صحار عمان راه اندازی شد. 

مسیر حمل و نقل مستقیم بین بنادر ایرانی و عمان

مسیر حمل و نقل مستقیم بین بنادر ایرانی و عمان .jpg

مسیر حمل و نقل مستقیم بین بنادر ایرانی و عمان

خط دریایی خرمشهر و صحار توسط یک شرکت خصوصی ایرانی راه اندازی شد. این خط  با پیگیری اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، اتاق بازرگانی اهواز و و همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط ایجاد شده است. شناوری که در این مسیر تردد خواهد کرد با تناژ بالای ? هزار تن و ظرفیت ???TEU  قابلیت حمل کانتینر یخچالی را دارد و هر دو هفته یک بار تردد می کند.  

در مراسم افتتاحیه، تعدادی از مقامات ایرانی و عمانی، از جمله فرماندار استان خوزستان سفیر عمان در ایران ، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان و همچنین برخی از بازرگانان حضور داشتند.

با راه اندازی این خط کشتیرانی تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان محصولات صادراتی می توانند محموله های تجاری را از طریق بندرخرمشهر به بندر صحار ارسال و بالعکس کالاهای سفارشی را در خرمشهر تخلیه کنند. 

صالح دریانورد با اشاره به اینکه دو فروند از کشتی هایی که توسط متخصصان داخلی ساخته شده در این خط تردد می کند، افزود: این مسئله در وهله نخست، کمک بزرگی به صنعت کشتی سازی کشور کرده است.

به گفته وی، کشتی گناوه ۱۲ نخستین شناور کانتینربری است که بین ایران و عمان به صورت مستقیم تردد می‌کند.

معاون برنامه ریزی استاندار هرمزگان همچنین ابراز امیدواری کرد؛ توسعه روابط تجاری و اقتصادی باعث تعمیم روابط سیاسی بین دو کشور نیز ‌شود.

به گزارش ایسنا، در گام نخست راه اندازی خط مستقیم دریایی بین بندر شهید رجایی- صحار عمان، هر ۱۵ روز یکبار سه فروند کشتی شامل یک فروند فله بر با ظرفیت ۳ هزار تن و دو فروند کانتینربر با ظرفیت ۹۶ TEU، این مسیر دریایی ۲۰۰ مایلی را در مدت ۳۶ ساعت می‌پیمایند.

فاصله از بندرخرمشهر تا بندر صحار عمان بیش از ??? مایل دریایی است.   

غلامرضا شریعتی، فرماندار خوزستان، گفت:

"همچنین خطوط کشتیرانی مستقیم بین خرمشهر و قطر و همچنین بین خرمشهر و کویت نیز قرار است به زودی راه اندازی شود."

در حاشیه این مراسم هادی حق شناس عضو هیئت عامل و معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: با افتتاح این خط کشتیرانی، زمینه صادرات محصولات کشاورزی، پتروشیمی، پروتئینی و مصالح ساختمانی به کشور عمان فراهم شده است.

رسوایی مالی رییس ستاد انتخابات ترامپ!

روز جمعه مدیر اجرایی یکی از بانک های نیویورک شهادت داد که پائول مانافورت بیش از 16 میلیارد دلار وام دریافت کرده است و این امر زمانی صورت گرفته است که رییس بانک برای پیوستن به کابینه رییس جمهوری دونالد ترامپ در صورت پیروزی احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 علاقه نشان داده است.

رسوایی مالی رییس ستاد انتخابات ترامپ!

شهادت علیه رییس کمپین انتخاباتی ترامپ برای کلاهبرداری مالی ساعاتی متوقف شده بود تا بحث های غیر عادی در پشت صحنه بین قاضی و وکلای طرفین انجام شود. اکنون دادستان ها می گویند روز دوشنبه پرونده علیه مانافورت بسته می شود. وکیلان مدافع از اینکه شاهدان عینی فراخوانی بشوند صحبتی نکرده اند. 

دادستانی پرونده ابتدا با پیگرد میولر مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد؛ نه پائول مانافورت نه ریک گیتس از کمپین انتخاباتی ترامپ متهم نشدند

دادستانی پرونده ابتدا با پیگرد میولر مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد؛ نه پائول مانافورت نه ریک گیتس از کمپین انتخاباتی ترامپ متهم نشدند

این وقفه در طول نه روز روند بررسی که گاهی پر التهاب هم بود رخ داد و سوال و جواب های پرتنشی میان دادستان ها و قاضی ناحیه، تی. ای. الیس را نیز در برداشت؛ مخصوصا که دستور تسریع فرآیند بررسی پرونده را به دولت هم صادر کرده بود.

الیس بدون توضیح پس از مشورت با ناظران و وکلای مربوط به مشاوره حقوقی ویژه دفتر رابرت میولر و وکیلان مانافورت بیش از ۲۰ دقیقه در محاکمه تنفس اعلام کرد.

در یکی از لحظات الیس از دادگاه خارج شد و به سمت اتاق هیئت ژوری رفت و به آنها چند بار یادآوری کرد که قرار نبود پرونده فرار از مالیات و کلاهبرداری بانکی را اصلا مورد بحث قرار دهند. همچنین شامل این مسئله نیز بود که به هیچ وجه در مورد شهادت نظر ندهند.

این همان روزی صورت گرفت که اعضای هیئت ژوری از جزئیات شهادت راجع به وام های مانافورت و خرید بلیط فصلی لاکچری او برای بازی یانکی های نیویورک با خبر شدند  که با یک حساب بین المللی پرداخت شده بود و به گفته بازرسان از اداره کل مالیات های درون مرزی مخفی کرده بود.

دنیس ریکو یکی از مدیران اجرایی بانک پس انداز فدرال که با توافق مصونیت شهادت داده بود برای هیئت ژوری به تفصیل شرح داد که چگونه با اقدامات رییس بانک استفان کالک در ترتیب دادن وام های مانافورت معذب می شده است. بازرسان گفتند که با وجود هشدارها کالک وام های مانافورت را به زور جلو می برده است زیرا در به دنبال منصبی در دولت ترامپ بوده است.

ریکو در طول شهادت به هیئت ژوری گفت که کالک قبل از تایید وام ها راجع منصب ها در کمپین ترامپ صحبت می کرده است و سپس به طور خاص به منصب وزارت خزانه داری یا مسکن و توسعه شهری اشاره کرده است تا ریکو به مانافورت تسهیلات قائل شود. ریکو گفت ازپیام های کالک پیروی نکرده است زیرا به نظرش بی جا بوده اند.

ریکو به هیئت ژوری گفت که یک کمیته یک روزه وام مانافورت را تایید کرده اند. ریکو همچنین بیان کرد که پس از آنکه مدیرکل بانک ابراز شک کرده بود که مانافورت توان بازپرداخت بدهی را داشته باشد از این دستور سرپیچی کرد و یکی از وام ها به مبلغ ۹.۵ میلیون دلار را تایید کرد.

ریکو عنوان کرد که این تاییدیه علی رغم این مسئله صادر شد که بیمه کنندگان چندین مورد اختلاف میان بازپرداخت مالیات و ارقام اظهارنامه مالیاتی او به بانک پیدا کردند.

ریکو راجع به این اختلافات گفت:

در تمام موارد الف به اضافه ب برابر با ج نمی شد.

در شهادت قبلی شاهدان عینی مسائل دیگری را شرح داده بودند که در اسناد ارائه شده ی مانافورت برای گرفتن وام بود. در روز جمعه بازرسان در نامه ای که وی برای شرح ترازنامه مالی ۳۰۰.۰۰۰ دلاری کارت بانکی ارائه داده بود را بر مبنای صفر تنظیم کردند.

مانافورت در نامه ای که به بانک ارائه داده بود عنوان کرده بود که مبلغ ۳۰۰.۰۰۰ دلار را به نماینده ی قدیمی اش قرض داده بوده است تا بلیط های فصلی را خریداری کند. اما عرفان کریمیکا یکی از مسئولان فروش بلیط یانکی ها به هیئت ژوری گفت که تیم بیسبال هیچ آماری در رابطه با این وجود ندارد که وی چنین خریدی انجام داده باشد.

کریمیکا همچنین شهادت داد که مانافورت با حساب بانکی بین المللی با نام گلوبال هایویز که یکی از کمپانی های ساختمان بین المللی است پرداخت بلیط های یانکی ها را انجام داده است که بازرسان می گویند وی نتوانسته است در بازپرداخت وام آن را شرح دهد.

روند بررسی روز جمعه یک لحظه ی آسودگی برای الیس و دادستان گرگ اندرس داشت که در این پرونده گرفتار شده بودند.

در حال بازجویی از یک شاهد عینی، اندرس اشاره کرد که فراموش کرده بوده است تا سندی را که لازم بوده به شاهد عینی نشان دهد که الیس در جواب گفت:

اعتراف برای نفس پسندیده است.

اندرس پاسخ داد:

به نظرم پس از این پرونده نفس من به شدت خوش ترکیب شود.

که موجب خنده حضار در سالن شد.

روز جمعه در بررسی پرونده پیشرفت حاصل شد؛ اعضای هیئت ژوری در برابر شهادت صبر نشان دادند و گاهی از آمار مالیات و بانک ملالت ایجاد می شد. این پیگرد پس از بررسی میولر مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری که نه مانافورت نه گیتس در کمپین انتخاباتی ترامپ برای آن متهم نشدند اولین مورد پیگرد قانونی است.

برای این مورد بیش از ۲۰ شاهد عینی از جمله گیتس فراخوانده شدند که مدارک مستندی برای اثبات کلاهبرداری بانکی مانافورت و میلیون ها دلار در حساب بانک بین المللی پنهان شده از چشم اداره مالیات درون مرزی کشف شد.

منبع: thestar.com

توسان فیس لیفت، سورپرایز جدید هیوندای

شرکت هیوندا موتور، روز سه شنبه اعلام کرد که خودروی شاسی بلند توسان فیس لیفت اسپورت (SUV) خود را در بازار داخلی عرضه خواهد کرد تا پاسخگوی تقاضای رو به رشد مصرف‌کنندگان باشد.

توسان فیس لیفت، سورپرایز جدید هیوندای

 شاسی بلند از توسان فیس لیفت رونمایی کرد

 شاسی بلند از توسان فیس لیفت رونمایی کرد

هیوندای در بیانیه‌ای اظهار داشت که توسان جدید، در سه مدل شامل دو دیزلی و یک موتور بنزینی ارائه می‌شود. دو دیزلی‌ها، دارای بر یک موتور ۲.۰ لیتری هستند که به یک انتقال اتوماتیک ۸ سرعته و یک مدل ۱.۶ لیتری کوچک‌تر با انتقال کلاچ دو گانه هفت سرعته متصل می‌شوند. مدل بنزینی هم توسط یک موتور توربو ۱.۶ لیتری، از طریق یک انتقال قدرت دوگانه هفت سرعته حاصل شده است.

این شرکت از ویژگی های ایمنی این سه مدل جدید از جمله، اجتناب برخورد از جلو، دستیار حرکت بین خطوط و سیستم‌های هشدار به راننده خبر می‌دهد.

توسان به روز شده، با قیمت اولیه ۲۴ میلیون وون معادل (۲۱۰۰۰ دلار) به فروش می‌رسد  و بسته به امکانات و ویژگی‌هایش  تا ۳۰ میلیون وون افزایش قیمت خواهد داشت.

در بازه زمانی ژانویه تا ژوئیه، هیوندای ۲.۵۸ میلیون دستگاه فروخت که این میزان فروش نسبت به سال گذشته، با فروش ۲.۵۱ میلیون دستگاه بیش از ۲.۹ درصد افزایش داشته است.

منبع: yonhapnews.co.kr

رشد سود بانک HSBC در بحبوحه جنگ تجاری آمریکا و چین

با وجود افزایش کشمکش های تجاری میان چین و ایالات متحده در ماه های اخیر، منافع و درآمدهای موسسه خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی HSBC در نیمه‌ی اول سال پس از عملکرد قوی در آسیا رشد داشته است.

رشد سود بانک HSBC در بحبوحه جنگ تجاری آمریکا و چین

رشد سود HSBC با وجود جنگ تجاری آمریکا و چین

رشد سود HSBC با وجود جنگ تجاری آمریکا و چین

این بانک مبلغ ۲۷ میلیارد دلار (۲۱ میلیارد پوند) در شش ماه اول سال تا ۳۰ ژوئن درآمد داشته است که در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال گذشته، ۴ درصد افزایش داشته است. در حالی که سود پیش از مالیات ۴.۶ درصد افزایش داشت که میزان ۱۰.۲ میلیارد دلار تا ۱۰.۷ میلیارد دلار با سیستم حسابداری آسیا تقریبا ۹۰ درصد سود برای گروه به همراه داشت.

موسسه خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی HSBC برای رشد جهانی در ادامه ی سال «محتاطانه خوشبین» است و «با وجود افزایش نگرانی ها درباره ی آینده ی تجارت بین الملل و اصول و حفظ و تشویق صنایع درونی کشور به وسیله گمرک کردن صنایع بیگانه مسئله ی پاربرجا ماندن اصول آسیا» را برجسته می کند.

اگرچه سهام وام دهنده ۱ درصد در تجارت اولیه افت کرد، گروه از افزایش قیمت های عامل برای نیمه ی اول سال و افزایش قیمت ۷ درصدی از ۱۶.۴ میلیارد دلار به ۱۷.۶ میلیارد دلار خبر می دهد.

روز دوشنبه، توماس مور یکی از مدیران بودجه در موسسه سرمایه گذاری استاندارد ابردین در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که هزینه ها در لحظه برای سهامداران شرکت خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی HSBC در حال افزایش است. وی گفت:

شما صاحب بانکی هستید که ب خود متکی است اما بعد فشارهای تورم ایجاد شد. در آسیا، مسائل قدری شدت گرفته است بنابراین استخدام افراد قدری پرهزینه تر شده است.

مدیر اجرایی گروه، جان فلینت گفت:

نتایج امروز که با انتظارات ما هم راستا است حاکی از رشد قوی درآمد ما در تجارت جهانی است. برای جلب مشتری های جدید، افزایش سهم در بازار، و مستحکم کردن بنیان ها در حال سرمایه گذاری هستیم.

استیو کلایتون یکی از مدیران بودجه در موسسه‌ی سرمایه گذاری هارگریوز لنزداون گفت که زمان آن رسیده است تا موسسه خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی HSBC  اهداف قابل رشد خود را برای سال های اخیر آغاز کند.

وی افزود:

باید پتانسیل رشد از چین و منطقه‌ی وسیع جنوب شرقی آسیا مساعد باشد و مدتی است موسسه خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی HSBC برای جذب منابع مالی از گردش های تجارت جهانی رونق یافته است.

منبع: independent.co.uk

مدل هوش مصنوعی می‌تواند میزان سم داروهای شیمی درمانی را کاهش دهد

محققان ام آی تی(MIT)، یک سیستم هوش مصنوعی(AI) را توسعه داده‌اند که می‌تواند به کاهش دوز مواد سمی شیمی درمانی برای گلیوبلاستوما(تهاجمی‌ترین فرم سرطان مغز) کمک کند و به طور بالقوه کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشد.

مدل هوش مصنوعی می‌تواند میزان سم داروهای شیمی درمانی را کاهش دهد

هوش مصنوعی، به کاهش سم داروهای شیمی درمانی کمک می‌کند

هوش مصنوعی، به کاهش سم داروهای شیمی درمانی کمک می‌کند

گلیوبلاستوما، یک تومور بدخیم است که در مغز یا نخاع دیده می‌شود و پیش آگاهی آن برای بزرگسالان بیش از ۵ سال نیست. بیماران باید هر ماه، ترکیبی از پرتودرمانی و داروهای متعدد را تحمل کنند. متخصصان علم پزشکی، به طور معمول حداکثر مقدار ممکن دوز دارو را برای کاهش تومور اعمال می‌کنند. با این حال، این داروهای قوی همچنان عوارض جانبی خطرناکی را در بیماران ایجاد می‌کنند.

محققان موسسه فناوری ماساچوست در ایالات متحده، مدلی ارائه داده‌اند که می‌تواند دوز مواد سمی داروها را کاهش دهد، ضمن اینکه اثر درمانی آنها را حفظ کند. این مدل از تکنیک یادگیری ماشین خود یادگیر استفاده می‌کند و ضمن استفاده از رژیم های درمانی، دوز داروها را مرتبا تنظیم می‌کند. در نهایت، این مدل با کمترین قدرت و تناوب دوز، درمان بهینه را پیدا می‌کند به نحوی که اندازه‌های تومور را تا حد قابل مقایسه با رژیم های سنتی کاهش دهد.

مدل یادگیری ماشین در آزمایش‌های شبیه‌سازی از ۵۰ بیمار، چرخه درمان را به نحوی طراحی کرد که می‌تواند دوز داروها را به نصف یا یک چهارم کاهش دهد در عین حال که همان پتانسیل را برای کوچک کردن تومور حفظ می‌کند. لازم به ذکر است که مصرف داروها بر اساس این مدل به صورت دو بار در سال به جای ماهانه قابل برنامه‌ریزی است.

 

پراتیک شان از دانشگاه ام آی تی، خاطر نشان کرد:

ما هدف را حفظ کردیم به این معنا که به کاهش اندازه تومور در بیماران کمک کنیم و در عین حال در رابطه با کیفیت زندگی، مطمئن شویم دوز سمی بودن داروها به بیماری‌های سنگین و عوارض جانبی منجر نمی‌شود.

مدل محققان از یک روش الهام گرفته از روان‌شناسی رفتاری به نام تقویت یادگیری (RL) استفاده می‌کند که در آن یک مدل یاد می‌گیرد به رفتار خاصی برسد که منجر به نتیجه مطلوب می‌شود. این تکنیک شامل عامل‌های هوش مصنوعی است که اقدامات را در یک محیط پیچیده و غیر قابل پیش‌بینی به پایان می‌رسانند تا به نتیجه‌ای دلخواه برسند. هر زمان که مدل یک اقدام را کامل کند، بسته به اینکه آیا این اقدام به سمت نتیجه می‌انجامد یا خیر، عامل یک پاداش یا مجازات را به خود اختصاص می‌دهد. سپس عامل، اقدامات خود را بر اساس این امتیازات برای رسیدن به نتیجه مطلوب تنظیم می‌کند.

این رویکرد برای آموزش برنامه کامپیوتری DeepMind مورد استفاده قرار گرفت که در سال ۲۰۱۶ عناوینی را برای حرکات یکی از بهترین بازیکنان انسانی در بازی Go ایجاد کرد. این روش همچنین برای آموزش ماشین‌های بدون راننده در مانورها، مانند ادغام با ترافیک و یا پارکینگ استفاده می‌شود که در آن، وسیله نقلیه بارها و بارها تمرین می‌کند و تنظیماتی انجام می‌دهد تا عملکردی درست داشته باشد.

محققان این مدل را روی ۵۰ بیمار شبیه‌سازی شده آموزش دادند. اطلاعات مربوطه به طور تصادفی از یک پایگاه داده بزرگ بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما که قبلا درمان شده بودند، انتخاب شدند. برای هر بیمار، این مدل حدود ۲۰،۰۰۰ سعی و خطا انجام داد و پس از تکمیل آموزش، پارامترهای رژیم بهینه را یاد گرفت. هنگامی که اطلاعات بیماران جدید به مدل داده می شوند، این مدل از این پارامترها برای ایجاد رژیم‌های جدید بر اساس انواع محدودیت‌های ارائه شده توسط محققان استفاده می‌کند.

منبع: business-standard.com

ثبات قیمت نفت با وجود کاهش ذخایر نفتی آمریکا

به گزارش خبرگزاری رویترز سنگاپور، در روز چهارشنبه قیمت نفت به دلیل گزارشی مبنی بر ذخایر نفتی آمریکا و همزمان با اعلام تحریم های آمریکا علیه ایران ثابت باقی ماند. 

ثبات قیمت نفت با وجود کاهش ذخایر نفتی آمریکا

گفته میشود پس از اعمال تحریم ها علیه ایران، بازار درحال تطبیق یافتن با وضعیت جدید است

گفته میشود پس از اعمال تحریم ها علیه ایران، بازار درحال تطبیق یافتن با وضعیت جدید است

در ماه جاری نفت خام غرب تگزاس(WTI) به قیمت ۶۹.۲۸ دلار آمریکا در GTM، در مقایسه با قیمت قبلی ۱۱ سنت افزایش داشت.

نفت خام برنت نیز با قیمت هر بشکه ۷۴.۶۱ دلار، ۴ سنت کاهش داشته. قراردادهای آتی هردو در دو بخش گذشته افزایش داشته است.

بانک ANZ روز چهارشنبه طی بیانه ای اعلام کرد:

بهای نفت خام به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران افزایش خواهد پیدا کرده است. گزارش ها از خریداران اصلی نفت حاکی از آن است که بازار درحال تطبیق یافتن با وضعیت جدید است.

دولت ایالات متحده آمریکا در روز سه شنبه سری جدید تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد. هدف این تحریم ها معاملات ایران با دلار آمریکا(که نفت با آن معامله میشود)، معامله فلزات گرانبها، زغال سنگ، نرم افزارهای صنعتی و همچنین صنعت خودروسازی ایران است.

همچنین واشنگتن از ماه نوامبر ۲۰۱۸، تحریم صنعت نفت ایران را اعمال خواهد کرد.

ایران سومین تولید کننده نفت خام در بین کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده مواد نفتی(اوپک) است و در ماه سپتامبر تقریبا روزانه ۳ میلیون بشکه نفت خام صادر کرده است. این مقدار ۳ درصد از نیاز جهانی به نفت خام است.

 

فراتر از تحریم ها، بازار نفت توجه زیادی به بازار آمریکا داشت. جایی که به گفته موسسه نفت آمریکا، در روز سه شنبه، ذخایر نفتی آمریکا در در هفته منتهی به ۳ آگوست، با کاهش ۶ میلیون بشکه ای به ۴۰۷.۲ میلیون بشکه رسیده است.

انتظار میرود که اطلاعات رسمی ذخایر سوختی آمریکا، در روز چهارشنبه توسط سازمان مدیریت انرژی آمریکا اعلام شود.

در بخش تولید، سازمان مدیریت انرژی آمریکا در روز سه شنبه اعلام کرد که انتظار کاهش اندک میانگین تولید نفت خام سال ۲۰۱۸ تا ۱۰.۶۹ میلیون بشکه در روز نسبت به تخمین قبلی که ۱۰.۷۹ میلیون بشکه در روز بوده است، می باشد.

در بخش تقاضا، واردات نفت خام چین در ماه جولای افزایش اندکی نسبت به دوماه قبل از آن داشت ولی کماکان در بین پایین ترین حدود در سال جاری باقی ماند. علت این کاهش، کم شدن تقاضای پالایشگاه های  مستقل و کوچکتر این کشور بوده است.

اطلاعات سازمان عمومی مصرف کنندگان نشان میدهد که واردات بزرگترین وارد کننده دنیا در ماه گذشته ۳۶.۰۲ میلیون تن معادل ۸.۴۸ میلیون بشکه در روز بوده است. این مقدار در سال گذشته ۸.۱۸ میلیون بشکه در روز بوده است و در ماه ژوئن به ۸.۳۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.

هرچند که واردات نفت خام در ماه جولای همچنان در سال جاری در بین کمترین مقادیر بوده است.

منبع: Business-Standard.com


>