تبلیغات در تلکسیران

صادرات 777 میلیون بشکه نفت خام در سال 2017


وزارت نفت در بیانیه ای اعلام کرد:

ایران به عنوان عضو اوپک 777 میلیون بشکه نفت خام تا سال 2017 صادر کرد.

صادرات ۷۷۷ میلیون بشکه نفت خام در سال ۲۰۱۷.jpg

صادرات ۷۷۷ میلیون بشکه نفت خام در سال ۲۰۱۷

بیشترین میزان واردات نفت خام به کشورهای اروپایی و آسیایی اختصاص یافته است. ایران روزانه به میزان ۲.۱۳ میلیون بشکه نفت خام فروخت که ۶۲ درصد آن برای بازار آسیا محدود شده بود و بقیه به مشتریان اروپایی فروخته شد.

در سال ۲۰۱۷ روزانه ۸۸.۵۷ میلیون  بشکه به ارزش ۳۱.۶۴ میلیارد دلار صادر شده است که نشان دهنده کاهش ۲.۳۹ درصدی نسبت سال  گذشته است.

بنا به آمار سایت وزارت نفت، ایران در سال ???? موفق شد ??? میلیون بشکه نفت را به مقاصد کشورهای آسیایی و اروپایی صادر کند.

براین اساس ایران در سال ???? روزانه حدود ? میلیون  و ??? هزار بشکه نفت صادر کرده که ?? درصد از این میزان به مقصد کشورهای آسیایی و ?? درصد به مقصد اروپا صادر شده است.

ایران همچنین در سال ????، موفق شد ??? میلیون بشکه میعانات گازی یعنی روزانه ??? هزار بشکه در روز صادر کند که مجموع صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در سال گذشته میلادی حدود ۲ میلیون ۶۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

این گزارش حاکی است آمار صادرات روزانه نفت خام ایران در حالی ۲ میلیون ۱۳۰ هزار بشکه اعلام شده است که در یک سال گذشته همواره مسئولان ارشد صنعت نفت میزان صادرات نفت خام بدون میعانات گازی را ۲.۵ میلیون بشکه در روز اعلام کرده اند اما اخیرا زنگنه وزیر نفت آمار صادرات نفت خام به همراه میعانات گازی را کمی بیشتر از ۲.۵ میلیون بشکه اعلام کرده است.

حجم صادرات نفت خام ایران در حالی طی یک سال گذشته کاهش یافته است که عمده علت آن کاهش خرید مقاصد آسیایی به خصوص هند از نفت ایران بود به طوریکه براساس اعلام رسانه های بین المللی ایران سومین صادر کننده نفت به این کشور است، از طرف دیگر آمریکا با افزایش صادرات نفت خام خود به آسیا توانسته است حجم  قابل توجهی از نفت بازارهای ایران از جمله، کره، ژاپن و حتی چین را تصاحب کند.

ظاهرا کاهش صادرات نفت خام ایران به بازارهای آسیایی موجب نشده است تا نفت ایران به سمت اروپا برود و ظاهرا صادرات نفت خام ایران به اروپا نیز کاهش پیدا کرده است.


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟