گوش به زنگگوش به زنگ

رشد 200 میلیون دلاری صادرات صنایع دستی ایران در طول 5 سال


صادرات غیر نفتی نقش کلیدی در توسعه صادرات داشته و صنایع دستی و گردشگری می‌تواند جدا از منابع و ذخایر معدنی و زیرزمینی به سمت اشتغال‌زایی و درآمدزایی حرکت کند.

رشد ۲۰۰ میلیون دلاری صادرات صنایع دستی ایران در طول ۵ سال.jpg

رشد ۲۰۰ میلیون دلاری صادرات صنایع دستی ایران در طول ۵ سال

مهم ‌ترین چالش این صنعت هزینه تمام شده بالای آن است که موجب ضعف شدید این بازارها شده و فقدان بازاریابی، تبلیغات و برندسازی نیز امروز چالش بزرگ صنایع دستی است.

صادرات صنایع دستی در ایران طی پنج سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

بهمن نامور مطلق، معاون رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، گفت:

"در ۵ سال گذشته صادرات صنایع دستی از ۱۰۰ میلیون دلار به ۳۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است. "

نامور توضیح داد که صنایع دستی ایران نیاز به بازسازی، تبلیغات و آموزش دارد.

بازاریابی و تجاری ‌سازی صنایع دستی ایران یکی از بخش‌های فراموش شده در حوزه‌های صادراتی بوده که در امور صادراتی باید به آن توجه شود تا صنایع دستی و گردشگری به جایگاه واقعی خود برسد.

علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری نیز گفت:

"چینی‌ها تولید را در مقیاس بزرگی انجام می‌دهند که بدین واسطه با افزایش تیراژ تولید، قیمت تمام شده را کنترل می‌کنند و ایران نیز باید بخاطر تنوع محصولات صنایع دستی خود با افزایش حجم تولید ضمن اشتغال ‌زایی، قیمت‌های تمام شده را هم زیر ذره ‌بین ببرد و از سوی دیگر تفاوت عمده محصولات تولیدی بین دو کشور، بخاطر اهمیت به ذائقه مشتری بوده که توسط چینی‌ ها بدرستی انجام می‌ گیرد اما تولیدکنندگان ایرانی چندان اولویتی را به ذائقه مشتریان داخلی هم نمی‌دهند."

نامور افزود:

"صنعت گردشگری بین بسیاری از کشورها، حائز رتبه سوم درآمدزایی بوده اما در برخی از کشورها این رتبه به نخستین منبع درآمدزایی تبدیل شده است. حال باید ایران نیز با تمرکز بر روی این مبحث، به سمت ایجاد ارزش افزوده از گردشگری و صنایع دستی خود حرکت کند."