گوش به زنگگوش به زنگ

راهکار ایران برای تسهیل تجارت خارجی


بار تحریم های شدید مالی، زمانی که معاملات با دلار به علت قطع شدن سیستم پرداخت SWIFT غیرممکن شد موجب وارد شدن خسارت عظیم به اقتصاد ایران گردید.

راهکار ایران برای تسهیل تجارت خارجی.jpg

راهکار ایران برای تسهیل تجارت خارجی

با توجه به این که درآمدهای نفتی ستون فقرات اقتصاد ایران را تشکیل می دهند و قیمت نفت به شدت با دلار مرتبط است، مشخص می شود که میزان صادرات نفت ایران به طور معناداری سقوط کرده است و ایران جایگاه قوی خود را در بازار جهانی نفت از دست داده است. هرچند، اقتصاد ایران همچنان از تأثیر ناشی از تحریم ها در حال بهبود است.

تهدید تحریم های جدید هنوز هم به اندازه کافی بالا است. بنابراین، رهبری ایران به دنبال روش های متفاوتی است که به سیستم مالی کشور اجازه می دهد تا به طور کامل، وابستگی به دلار در اقتصاد ایران از میان برداشته شود.

ایران راه حل کنار آمدن با چالش های احتمالی آینده را در تصویب توافقنامه های مبادله ارز دو جانبه با برخی از شرکای تجاری خود می بیند.

در گذشته، ایران در تجارت خود با هند، زمانی که هند پرداخت پول نفت را با روپیه انجام داد، چنین تجربه ای را داشته است.

در اواسط ماه اکتبر، ایران و ترکیه اعلام کردند، توافق نهایی مبادله ارز برای تسهیل تجارت و افزایش سرمایه گذاری های مستقیم امضا شده است.

وب سایت رسمی بانک مرکزی ایران گزارش داد:

"بر اساس این توافق نامه، بانک های مرکزی ترکیه و ایران اعتبار ۵ میلیارد یورو (معادل ۱.۴ میلیارد دلار) به بانک های مربوطه خود اختصاص داده اند."

همچنین از تریبون های مالی ایران در اواخر ماه اکتبر گزارش شده است، ایران و روسیه برای ادغام سیستم های پرداخت دو کشور کار می کنند. نخستین مرحله از این روند در سه ماه آینده اجرا خواهد شد.

مدیر عامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات (ISC) ابوطالب نجفی گفت:

"توافق شده است که در مرحله اول شهروندان ایرانی که دارای کارت پرداخت ملی (Shetab) بانک تجارت دارند و روس ها که کارت های میر (Mir) دارند می توانند از دستگاه های خودپرداز هر دو کشور استفاده کنند"

مرحله بعدی طرح سیستم پرداخت ایران را با شبکه های بین المللی ادغام خواهد کرد. در اوایل ماه اکتبر، ISC قراردادی را با شرکت BPC روسیه امضا کرد تا یک پلتفرم ملی برای ارتباط سیستم های پرداخت کارت های بین المللی با سیستم ایران را ایجاد کند.

روند ایجاد زیرساخت ها برای ادغام با سیستم های پرداخت بین المللی حداقل ۱۰ تا ۱۲ ماه طول خواهد کشید.

نجفی می افزاید: "باید صبر کرد و دید مذاکرات میان CBI و شرکت های پرداخت خارجی مانند UPA چین و JCB ژاپن به چه نتیجه می رسد."

مهدی هنردوست، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، نیز اظهار داشت:

"در اوایل ماه جاری، ایران و پاکستان موافقت نامه مبادله ارز را برای افزایش تجارت دو طرف امضا کردند."

این توافقنامه، کانال هایی را برای بانک های مرکزی هر دو کشور باز کرده و انجام معاملات تجاری با استفاده از حساب های دلاری اعتبار نامه ای (LC) را کاهش خواهد یافت.

این طرح علاوه با ایجاد یک کانال بانکی میان دو کشور توسط دو بانک مرکزی انجام می شود. هرچند ممکن است بعضی از معایب به دلیل تورم بالا در درجه اول، بی ثباتی محیط اقتصاد کلان، نقدینگی نسبتا محدود بازار ارز و جغرافیای محدود تجارت عملیات خارجی در این طرح مشاهده شود؛ اما استفاده از ابزار مبادله ارز، ایران را قادر می سازد تا پرداخت های بین المللی مربوط به تجارت را با تعدادی از شرکای اصلی خود، به ویژه در رابطه با فروش نفت، بدون دلار هدایت کند.

در هر صورت، هنوز معلوم نیست چقدر ساز و کار مبادله ارز دو جانبه در محیط اقتصادی ایران در بلندمدت نتیجه بخش و مفید خواهد بود.