راهکار ایران برای تسهیل تجارت خارجی

بار تحریم های شدید مالی، زمانی که معاملات با دلار به علت قطع شدن سیستم پرداخت SWIFT غیرممکن شد موجب وارد شدن خسارت عظیم به اقتصاد ایران گردید.

راهکار ایران برای تسهیل تجارت خارجی

راهکار ایران برای تسهیل تجارت خارجی.jpg

راهکار ایران برای تسهیل تجارت خارجی

با توجه به این که درآمدهای نفتی ستون فقرات اقتصاد ایران را تشکیل می دهند و قیمت نفت به شدت با دلار مرتبط است، مشخص می شود که میزان صادرات نفت ایران به طور معناداری سقوط کرده است و ایران جایگاه قوی خود را در بازار جهانی نفت از دست داده است. هرچند، اقتصاد ایران همچنان از تأثیر ناشی از تحریم ها در حال بهبود است.

تهدید تحریم های جدید هنوز هم به اندازه کافی بالا است. بنابراین، رهبری ایران به دنبال روش های متفاوتی است که به سیستم مالی کشور اجازه می دهد تا به طور کامل، وابستگی به دلار در اقتصاد ایران از میان برداشته شود.

ایران راه حل کنار آمدن با چالش های احتمالی آینده را در تصویب توافقنامه های مبادله ارز دو جانبه با برخی از شرکای تجاری خود می بیند.

در گذشته، ایران در تجارت خود با هند، زمانی که هند پرداخت پول نفت را با روپیه انجام داد، چنین تجربه ای را داشته است.

در اواسط ماه اکتبر، ایران و ترکیه اعلام کردند، توافق نهایی مبادله ارز برای تسهیل تجارت و افزایش سرمایه گذاری های مستقیم امضا شده است.

وب سایت رسمی بانک مرکزی ایران گزارش داد:

"بر اساس این توافق نامه، بانک های مرکزی ترکیه و ایران اعتبار ۵ میلیارد یورو (معادل ۱.۴ میلیارد دلار) به بانک های مربوطه خود اختصاص داده اند."

همچنین از تریبون های مالی ایران در اواخر ماه اکتبر گزارش شده است، ایران و روسیه برای ادغام سیستم های پرداخت دو کشور کار می کنند. نخستین مرحله از این روند در سه ماه آینده اجرا خواهد شد.

مدیر عامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات (ISC) ابوطالب نجفی گفت:

"توافق شده است که در مرحله اول شهروندان ایرانی که دارای کارت پرداخت ملی (Shetab) بانک تجارت دارند و روس ها که کارت های میر (Mir) دارند می توانند از دستگاه های خودپرداز هر دو کشور استفاده کنند"

مرحله بعدی طرح سیستم پرداخت ایران را با شبکه های بین المللی ادغام خواهد کرد. در اوایل ماه اکتبر، ISC قراردادی را با شرکت BPC روسیه امضا کرد تا یک پلتفرم ملی برای ارتباط سیستم های پرداخت کارت های بین المللی با سیستم ایران را ایجاد کند.

روند ایجاد زیرساخت ها برای ادغام با سیستم های پرداخت بین المللی حداقل ۱۰ تا ۱۲ ماه طول خواهد کشید.

نجفی می افزاید: "باید صبر کرد و دید مذاکرات میان CBI و شرکت های پرداخت خارجی مانند UPA چین و JCB ژاپن به چه نتیجه می رسد."

مهدی هنردوست، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، نیز اظهار داشت:

"در اوایل ماه جاری، ایران و پاکستان موافقت نامه مبادله ارز را برای افزایش تجارت دو طرف امضا کردند."

این توافقنامه، کانال هایی را برای بانک های مرکزی هر دو کشور باز کرده و انجام معاملات تجاری با استفاده از حساب های دلاری اعتبار نامه ای (LC) را کاهش خواهد یافت.

این طرح علاوه با ایجاد یک کانال بانکی میان دو کشور توسط دو بانک مرکزی انجام می شود. هرچند ممکن است بعضی از معایب به دلیل تورم بالا در درجه اول، بی ثباتی محیط اقتصاد کلان، نقدینگی نسبتا محدود بازار ارز و جغرافیای محدود تجارت عملیات خارجی در این طرح مشاهده شود؛ اما استفاده از ابزار مبادله ارز، ایران را قادر می سازد تا پرداخت های بین المللی مربوط به تجارت را با تعدادی از شرکای اصلی خود، به ویژه در رابطه با فروش نفت، بدون دلار هدایت کند.

در هر صورت، هنوز معلوم نیست چقدر ساز و کار مبادله ارز دو جانبه در محیط اقتصادی ایران در بلندمدت نتیجه بخش و مفید خواهد بود.

رسوایی مالی رییس ستاد انتخابات ترامپ!

روز جمعه مدیر اجرایی یکی از بانک های نیویورک شهادت داد که پائول مانافورت بیش از 16 میلیارد دلار وام دریافت کرده است و این امر زمانی صورت گرفته است که رییس بانک برای پیوستن به کابینه رییس جمهوری دونالد ترامپ در صورت پیروزی احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 علاقه نشان داده است.

رسوایی مالی رییس ستاد انتخابات ترامپ!

شهادت علیه رییس کمپین انتخاباتی ترامپ برای کلاهبرداری مالی ساعاتی متوقف شده بود تا بحث های غیر عادی در پشت صحنه بین قاضی و وکلای طرفین انجام شود. اکنون دادستان ها می گویند روز دوشنبه پرونده علیه مانافورت بسته می شود. وکیلان مدافع از اینکه شاهدان عینی فراخوانی بشوند صحبتی نکرده اند. 

دادستانی پرونده ابتدا با پیگرد میولر مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد؛ نه پائول مانافورت نه ریک گیتس از کمپین انتخاباتی ترامپ متهم نشدند

دادستانی پرونده ابتدا با پیگرد میولر مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد؛ نه پائول مانافورت نه ریک گیتس از کمپین انتخاباتی ترامپ متهم نشدند

این وقفه در طول نه روز روند بررسی که گاهی پر التهاب هم بود رخ داد و سوال و جواب های پرتنشی میان دادستان ها و قاضی ناحیه، تی. ای. الیس را نیز در برداشت؛ مخصوصا که دستور تسریع فرآیند بررسی پرونده را به دولت هم صادر کرده بود.

الیس بدون توضیح پس از مشورت با ناظران و وکلای مربوط به مشاوره حقوقی ویژه دفتر رابرت میولر و وکیلان مانافورت بیش از ۲۰ دقیقه در محاکمه تنفس اعلام کرد.

در یکی از لحظات الیس از دادگاه خارج شد و به سمت اتاق هیئت ژوری رفت و به آنها چند بار یادآوری کرد که قرار نبود پرونده فرار از مالیات و کلاهبرداری بانکی را اصلا مورد بحث قرار دهند. همچنین شامل این مسئله نیز بود که به هیچ وجه در مورد شهادت نظر ندهند.

این همان روزی صورت گرفت که اعضای هیئت ژوری از جزئیات شهادت راجع به وام های مانافورت و خرید بلیط فصلی لاکچری او برای بازی یانکی های نیویورک با خبر شدند  که با یک حساب بین المللی پرداخت شده بود و به گفته بازرسان از اداره کل مالیات های درون مرزی مخفی کرده بود.

دنیس ریکو یکی از مدیران اجرایی بانک پس انداز فدرال که با توافق مصونیت شهادت داده بود برای هیئت ژوری به تفصیل شرح داد که چگونه با اقدامات رییس بانک استفان کالک در ترتیب دادن وام های مانافورت معذب می شده است. بازرسان گفتند که با وجود هشدارها کالک وام های مانافورت را به زور جلو می برده است زیرا در به دنبال منصبی در دولت ترامپ بوده است.

ریکو در طول شهادت به هیئت ژوری گفت که کالک قبل از تایید وام ها راجع منصب ها در کمپین ترامپ صحبت می کرده است و سپس به طور خاص به منصب وزارت خزانه داری یا مسکن و توسعه شهری اشاره کرده است تا ریکو به مانافورت تسهیلات قائل شود. ریکو گفت ازپیام های کالک پیروی نکرده است زیرا به نظرش بی جا بوده اند.

ریکو به هیئت ژوری گفت که یک کمیته یک روزه وام مانافورت را تایید کرده اند. ریکو همچنین بیان کرد که پس از آنکه مدیرکل بانک ابراز شک کرده بود که مانافورت توان بازپرداخت بدهی را داشته باشد از این دستور سرپیچی کرد و یکی از وام ها به مبلغ ۹.۵ میلیون دلار را تایید کرد.

ریکو عنوان کرد که این تاییدیه علی رغم این مسئله صادر شد که بیمه کنندگان چندین مورد اختلاف میان بازپرداخت مالیات و ارقام اظهارنامه مالیاتی او به بانک پیدا کردند.

ریکو راجع به این اختلافات گفت:

در تمام موارد الف به اضافه ب برابر با ج نمی شد.

در شهادت قبلی شاهدان عینی مسائل دیگری را شرح داده بودند که در اسناد ارائه شده ی مانافورت برای گرفتن وام بود. در روز جمعه بازرسان در نامه ای که وی برای شرح ترازنامه مالی ۳۰۰.۰۰۰ دلاری کارت بانکی ارائه داده بود را بر مبنای صفر تنظیم کردند.

مانافورت در نامه ای که به بانک ارائه داده بود عنوان کرده بود که مبلغ ۳۰۰.۰۰۰ دلار را به نماینده ی قدیمی اش قرض داده بوده است تا بلیط های فصلی را خریداری کند. اما عرفان کریمیکا یکی از مسئولان فروش بلیط یانکی ها به هیئت ژوری گفت که تیم بیسبال هیچ آماری در رابطه با این وجود ندارد که وی چنین خریدی انجام داده باشد.

کریمیکا همچنین شهادت داد که مانافورت با حساب بانکی بین المللی با نام گلوبال هایویز که یکی از کمپانی های ساختمان بین المللی است پرداخت بلیط های یانکی ها را انجام داده است که بازرسان می گویند وی نتوانسته است در بازپرداخت وام آن را شرح دهد.

روند بررسی روز جمعه یک لحظه ی آسودگی برای الیس و دادستان گرگ اندرس داشت که در این پرونده گرفتار شده بودند.

در حال بازجویی از یک شاهد عینی، اندرس اشاره کرد که فراموش کرده بوده است تا سندی را که لازم بوده به شاهد عینی نشان دهد که الیس در جواب گفت:

اعتراف برای نفس پسندیده است.

اندرس پاسخ داد:

به نظرم پس از این پرونده نفس من به شدت خوش ترکیب شود.

که موجب خنده حضار در سالن شد.

روز جمعه در بررسی پرونده پیشرفت حاصل شد؛ اعضای هیئت ژوری در برابر شهادت صبر نشان دادند و گاهی از آمار مالیات و بانک ملالت ایجاد می شد. این پیگرد پس از بررسی میولر مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری که نه مانافورت نه گیتس در کمپین انتخاباتی ترامپ برای آن متهم نشدند اولین مورد پیگرد قانونی است.

برای این مورد بیش از ۲۰ شاهد عینی از جمله گیتس فراخوانده شدند که مدارک مستندی برای اثبات کلاهبرداری بانکی مانافورت و میلیون ها دلار در حساب بانک بین المللی پنهان شده از چشم اداره مالیات درون مرزی کشف شد.

منبع: thestar.com

چرا کاوشگر خورشیدی پارکر ذوب نمی شود؟

با فرستادن کاوشگر تاریخی پارکر به لایه های عمیق تر جو خورشید، این سوال پیش می آید که چرا این کاوشگر ذوب نمی شود؟

چرا کاوشگر خورشیدی پارکر ذوب نمی شود؟

مقاومت بالای کاوشگر خورشیدی پارکر

مقاومت بالای کاوشگر خورشیدی پارکر

این کاوشگر در لایه ای از جو خورشید به نام کرونا به جمع آوری اطلاعات درباره ذرات، انرژی و گرما می پردازد. این فضاپیما وارد محیطی می شود که دمایش بیش از میلیون ها درجه سلسیوس است و تحت تابش اشعه قوی خورشید قرار دارد. بر اساس اعلام سازمان فضایی آمریکا، ناسا، این کاوشکر خورشیدی طوری طراحی شده که نسبت به شرایط سخت و دمای خیلی بالا مقاوم باشد. این کاوشگر به یک لایه گرمایی و سیستم مستقل و اتوماتیک مجهز است. این لایه گرمایی تنها ۱۴۰۰ درجه سلسیوس گرما از خود خورشید دریافت می کند. این لایه در واقع یک سیستم حفاظتی گرمایی(TPS) است که ۸ پا قطر و ۴.۵ اینچ ضخامت دارد. ضخامت کم ۴.۵ اینچی به این معناست که در سوی دیگر لایه، بدنه کاوشگر دمای مناسب ۳۰ درجه سلسیوس را داراست.

TPS در آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز و با استفاده از تکنولوژی کربن-کربن ساخته شده است به طوری که فوم کامپوزیتی کربن به دو صفحه کربنی به حالت ساندویچی قرار گرفته است.لایه بیرونی با سرامیک سفید پوشیده شده تا به بیشترین میزان ، تابش خورشید را منعکس کند. تست های انجام شده روی این کاوشگر تا دمای ۱۶۵۰ درجه سلسیوس موفقیت آمیز بوده است.

چالش دیگری که در ساخت کاوشگر پارکر وجود داشت، سیم پیچی الکتریکی بود که در معرض نور خورشید ذوب می شد. برای حل این مشکل، از لوله های کریستالی یاقوت کبود برای نگه داشتن سیمه استفاده شد و سیم ها از عنصر شیمیایی نئوبیوم ساخته شدند.

در این دستگاه از آرایه های خورشیدی نیز استفاده شده است. این آرایه ها سیستم خنک کننده ساده ای دارند: یک مخزن گرما دیده که خنک کننده را از یخ زدن محافظت می کند، دو رادیاتور برای جلوگیری از یخ زدن خنک کننده، بال های آلومینیومی برای بیشینه کردن سطح خنک کننده و پمپ هایی برای چرخش ماده خنک کننده.

این کاوشگر روز ۱۲ آگوست از ایستگاه فلوریدا به فضا فرستاده شد و اولین اطلاعاتش را در ماه دسامبر به زمین مخابره خواهد کرد.

منبع: business-standard.com

التهاب بازار جهانی نفت پس از تحریم‌های ایران

روز جمعه با نظر به اعمال تحریم های ایالات متحده شاهد رشد 1.0 درصدی قیمت نفت خام بودیم؛ اما قراردادهای آتی حاکی از کاهش هفتگی آن است زیرا همانطور که سرمایه گذاران نگران بودند منازعات تجاری جهانی، رشد اقتصادی و تقاضای انرژی را کاهش می دهد.

التهاب بازار جهانی نفت پس از تحریم‌های ایران

تحریم های نفتی علیه ایران بازار جهانی را پر التهاب می کند

تحریم های نفتی علیه ایران بازار جهانی را پر التهاب می کند

روز جمعه قیمت نفت خام برنت با ۷۴ سنت افزایش به ۷۲.۹۶ دلار و نفت خام آمریکا با ۸۲ سنت افزایش به ۶۷.۶۳ دلار رسید.

کاهش قیمت به علت افزایش عرضه نسبت به تقاضا در روز چارشنبه موجب تنزل قیمت ۰.۵ درصدی برنت و ۱.۲ درصدی ایالات متحده حاصل شد.

بر اساس آمار منتشر شده در روز جمعه پس از کاهش قیمت در هفتم آگوست که پایین ترین رقم از ماه ژوئن به حساب می آید مدیران مالی و صندوق سرمایه گذاری از موضع سرسختانه ی خود درباره نفت دست برداشتند.

به گفته طریق ظهیر یکی از اعضای هیئت مدیره تایچ کپیتال در نیویورک، انتظار می رود که قیمت ها زیر افزایش فشار ناشی از کاهش تقاضای بنزین در پاییز ثابت بماند و پالایشگاه ها به علت تعمیرات بسته شوند.

من تصور می کنم که بر اساس نرخ تقاضا این کاهش ایجاد گردد.

منابع نفت خام آمریکا در هفته اخیر کمتر از انتظارات بود و براساس آمار منتشر شده روز جمعه، در هفته اخیر کمپانی های انرژی آمریکا از ماه مِی تا کنون بیشترین افزایش تجهیزات حفاری نفتی را داشتند.

روز جمعه شرکت خدمات بیکرهیوز کمپانی جنرال الکتریک اعلام کرد که این هفته در تاریخ ۱۰ آگوست استخراج کنندگان ۱۰ عدد تجهیزات حفاری را اضافه کردند که تعداد کلی آن ها به ۸۶۹ عدد رسید و این رقم از مارس ۲۰۱۵ بیشترین تعداد محسوب می شود.

با افزایش منازعات تجاری میان چین و ایالات متحده و سایر کشورها چشم انداز رشد افتصادی تحت الشعاع قرار گرفته است و دلار سیر صعودی داشته است که باعث می شود قیمت نفت برای مشتری هایی که از سایر واحدهای پولی استفاده می کنند گران تر تمام شود.

ارز کشورهای در حال توسعه اقتصادی مانند چین، هند، و ترکیه با کاهش مواجه شده است.

علی رغم این نگرانی ها آغاز تحریم های نفتی ایالات متحده علیه ایران که صادرات نفتی این کشور را تحت الشعاع قرار می دهد افزایش قیمت ها را به بار خواهد آورد.

اگرچه اتحادیه اروپا، چین و هند با تحریم های آمریکا علیه ایران مخالفت می کنند خیلی از دولت ها از فشار ایالات متحده پیروی خواهند کرد.

تحلیل گران پیش بینی می کنند که صادرات نفت خام ایران حدود ۵۰۰.۰۰۰ تا ۱.۳۰۰.۰۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته باشد مخصوصا که ژاپن، کره جنوبی، و هند درخواست خود را پس می گیرند.

این کاهش به جوازهایی بستگی دارد که خریداران نفت ایران برای مقداری واردات کسب کنند.

آژانس بین المللی انرژی در روز جمعه گفت که تزلزل بیشتری در بازار نفت ایجاد خواهد شد.

بنا بر اعلام این آژانس در گزارش ماهانه:

«رکود بازار، همراه با افزایش تنش های کوتاه مدت، قیمت های پایین تر کنونی بازار، و کاهش تقاضا دوام نمی یابد. تحریم های نفتی علیه ایران به همراه مشکلات سایر مناطق در تولید، و حفظ ذخائر جهانی بسیار چالش برانگیز خواهد بود.

سرمایه گذاران از منازعات میان واشنگتن و پکن به ستوه آمدند.

در آخرین دور اعمال عوارض چین اعلام کرد که روی ۱۶ میلیارد دلار واردات از آمریکا تعرفه ۲۵ درصدی اعمال کرده است.

اگرچه نفت خام از این فهرست مستنی شد تولیدات پالایش شده و بنزین مایع مشمول آن شدند. تحلیلگران چینی می گویند که واردات نفت خام از ایالات متحده به شدت افت خواهد کرد.

منبع: business-standard.com

توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران بدلیل تحریم‌ها

شرکت بریتانیایی کرکوس(Quercus)، سرمایه‌گذار در ساخت نیروگاه‌ انرژی‌های تجدیدپذیر اعلام کرد که بدلیل تمدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ساخت نیروگاه خورشیدی 500 میلیون یورویی در ایران را متوقف خواهد کرد. این شرکت اما اشاره‌ای به خسارات مالی احتمالیِ ناشی از این تصمیم نکرد.

توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران بدلیل تحریم‌ها

توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران

توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران

ساخت این نیروگاه خورشیدی در ایران، بعنوان اولین سرمایه‌گذاری شرکت کرکوس در خارج از اروپا با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات، ششمین نیروگاه جهان به لحاظ ظرفیت انرژی و بزرگی به شمار می‌آمد.

ایران در سال‌های گذشته تلاش کرده است تا سهم خود را در تولید برق تجدیدپذیر افزایش دهد. بخشی از این تلاش بمنظور کاهش آلودگی هوا و همچنین حضور در نشست‌ها و مشارکت در توافق‌نامه‌های بین المللی صورت گرفته است و این کشور امید داشت که تا سال ۲۰۲۰ بتواند ۵ گیگاوات انرژی تجدیدپذیر تولید کند.

در ماه ژوئن، قبل از تمدید تحریم‌های آمریکا، بیش از ۲۵۰ شرکت توافقی را امضا کردند که بموجب آن ۴ گیگاوات از انرژی تجدیدپذیر جدیدِ ایران را به فروش برسانند. داده‌های وزارت نیروی ایران این اطلاعات را تائید می‌کند.

واشنگتن هفته گذشته و پس از بیرون آمدن از توافق بین المللی هسته‌ای ۲۰۱۵، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را از سر گرفت. رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ همچنین شرکت‌هایی که به فعالیت با ایران ادامه دهند ازجمله بانک‌ها را به تحریم از سوی این کشور تهدید کرد.

مدیر اجرایی شرکت کرکوس در ایمیلی در روز سه شنبه خبر داد:

در پی تحریم ایران از سوی آمریکا، ما نیز تصمیم به توقف تمام فعالیت‌هایمان شامل پروژه ۶۰۰ مگاواتی در ایران گرفتیم. با اینحال شرایط آینده را نیز رصد خواهیم کرد.

شرکت کرکوس بریتانیا سال گذشته اعلام کرد که قصد راه‌اندازی یک شرکت پروژه‌ای را دارد که با جذب توجه از سوی سرمایه‌گذاران خصوصی و نهادی، از جمله صندوق‌های پول معتبر، بتواند سهام آن را از طریق یک کارگزاری خصوصی به فروش برساند.

زهر تحریم؛ کدام شرکت‌های اروپایی از ایران خارج می شوند؟

شرکت خصوصی و مستقل کرکوس تاکنون حدود ۲۸ نیروگاه انرژی تجدیدپذیر را تاسیس کرده است. این شرکت توسط بیاسی و سیمون بورلا در سال ۲۰۱۰ پایه گذاری شد و ۵ منبع مالی سرمایه‌گذاری را تحت اختیار دارد و چنانکه در وبسایت خود نوشته است، شبکه‌ای از «شرکای خارجی بسیار قابل اعتماد» تشکیل داده است.

نگرانی از پیامدهای تحریم‌های آمریکا، گروهی از شرکت‌های اروپایی را واداشته است که اعلام کنند تجارت خود را از ایران خارج می‌کنند.

خودروساز آلمانی پس از اعمال مجدد تحریم ها از ایران رفت

روز سه شنبه گروه مهندسی بیل فینگر(Bilfinger) از آلمان اعلام کرد که هیچ برنامه‌ای برای امضای توافق تجاری جدید در ایران را ندارد. شرکت آلمانی دوئر(Duerr)، تامین‌کننده قطعات خودرو نیز گفت که فعالیت‌های خود را در ایران متوقف کرده است.

پروژه دیگری که از سوی ساگا انرژی(Saga Energy) از نروژ برنامه‌ریزی شده بود نیز متوقف شده است. این پروژه در اکتبر سال گذشته با هدف ساخت ظرفیت ۲ گیگاواتی انرژی خورشیدی در ایران مورد توافق قرار گرفت و قرار بود از پایان سال ۲۰۱۸، ساخت آن آغاز شود.

مدیر عملیات ساگا انرژی، ران هالند به رویترز خبر داد که این شرکت درحال تامین مالی این پروژه بود و با پیچیدگی‌هایی مواجه شده بود که اگرچه تلاش می‌شد طبق برنامه پیش برود اما ممکن بود ساخت آن با تاخیر آغاز شود.

منبع: reuters.com

هند واردات نفت ایران را 50 درصد کاهش می دهد!

کشور هند که بزرگترین مشتری نفت خام ایران است، ممکن است واردات خود را 50 درصد کاهش دهد تا بتواند روابط حمل و نقلی خود با آمریکا را حفظ کند.

هند واردات نفت ایران را 50 درصد کاهش می دهد!

کشور هند، بزرگترین مشتری نفت ایران، ممکن است واردات خود از این کشور را تا ۵۰ درصد کاهش دهد

کشور هند، بزرگترین مشتری نفت ایران، ممکن است واردات خود از این کشور را تا ۵۰ درصد کاهش دهد

مقامات آمریکایی ماه گذشته درباره ابطال مشروط تحریم‌ها در دهلی نو مذاکره کردند. هند در این گفتگو‌ها عنوان کرد که نمی‌تواند تمام واردات نفتی خود از ایران را لغو کند. سیاست رئیس جمهور آمریکا،‏ کشور‌های وارد کننده نفت ایران از جمله چین و هند را تحت فشار قرار داده است(چین و هند جمعا نیمی از محصولات نفتی ایران را وارد می‌کنند). واشنگتن حالا اعلام کرده است که میزان صادرات را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد در حالی‌که تحریم مجدد انرژی در اوایل ماه نوامبر اعلام خواهد شد.

پس از موفقیت اولیه آمریکا در ترغیب متحدان ژاپنی و کره‌جنوبی، حالا این کشور به‌دنبال متقاعد کردن کشور‌های عضو اتحادیه اروپاست. این قبیل اقدامات آمریکا منجربه آسیب‌های فراوانی به اقتصاد ایران می‌شود.

پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ در ماه می، هند به واردات محصولات ایرانی ادامه داد. سازمان نفتی هند که یکی از بزرگترین مشتریان نفتی ایران است، نفت را بر اساس قرارداد سالانه خود خریداری کرده و کارگو‌ها را برای ماه سپتامبر نیز رزرو کرده است.

براساس تخمین‌ها، کشور هند طی ۱۲ ماه (تا ماه مارس) ۲۲.۶ میلیون تن نفت ایران را وارد کرده است که این رقم در سال گذشته ۲۷.۲ میلیون تن بوده است. خرید کشور‌های جنوب آسیا نیز از حدود ۱۱ میلیون تن در سال ۲۰۱۶-۱۷ فراتر رفته است. پالایشگاه‌های کشور‌های آسیای جنوبی پس از افزایش تحریم‌ها در سال ۲۰۱۵ میزان واردات خود از خلیج فارس را به سرعت افزایش دادند.

این درحالی است که دهلی نو به‌دنبال جایگزینی برای ایران است. توقف واردات از ایران باعث افزایش هزینه‌های حمل و نقل می‌شود. کشور هند که بزرگترین مشتری نفتی جهان است، بیش از ۸۰ درصد نیاز‌های خود را از طرق واردات تامین می‌کند. ایران بعد از عراق و عربستان صعودی با تامین ۱۰ درصد از کل نیاز‌های هند بزرگترین تامین کننده نفت این کشور است.

منبع: business-standard.com


>