گوش به زنگگوش به زنگ

ایران میزبان هجدهمین اجلاس جهانی آب


معاون وزیر نیروی ایران اعلام کرد:

"هجدهمین نشست شورای جهانی آب در تهران برگزار خواهد شد."

ایران میزبان هجدهمین اجلاس جهانی آب.jpg

ایران میزبان هجدهمین اجلاس جهانی آب

علیرضا دائمی، معاون وزیر نیروی ایران در امور بین الملل، گفت:

"نشست ۱۸ مجمع جهانی آب در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۸ در تهران برگزار خواهد شد."

وی افزود:

"بیش از ۱۱۰ کشور از سراسر جهان در این اجلاس دو روزه که توسط بنیاد جهانی انرژی سازماندهی شده است شرکت خواهند کرد."

همچنین دبیر انجمن مدیریت سبز ایران نیز در این نشست خبری بنیاد جهانی انرژی را یک سازمان مردم نهاد دانست و افزود:

"این مجموعه برای توسعه مسئولیت پذیری زیست محیطی در دنیا تلاش می کند و هر ساله طرحهای برتر کشورهای عضو در زمینه‌های آب، خاک، هوا، انرژی، طرح های اجتماعی و پلاستیک را گردآوری می‌کند و طرح‌های برتر را به عنوان ایده‌ های جدید به دنیا معرفی‌ می‌کند."

بدین منظور برای این دوره از اجلاس ۷۸ طرح از کشور ایران نیز برای ارزیابی به بنیاد جهانی انرژی ارسال شده است.

ایران از منظر تاریخی و فرهنگی دارای ظرفیت پاسخگویی به چالش‌های زیست محیطی است. براساس برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شده است تا دفتر بین ‌المللی آب در تهران تشکیل و هر ساله نشست ‌های بین ‌المللی برای بررسی راهکارهای خروج از بحران ‌های زیست محیطی برگزار شود.

تاکنون بیش از ۱۱۰ کشور عضو بنیاد جهانی انرژی برای حضور در این رویداد بین‌المللی اعلام آمادگی کرده‌اند.  در سال ۲۰۱۴ ایران برای نخستین بار میزبان این رویداد بین ‌المللی شده بود و تصفیه خانه فاضلاب تهران به عنوان طرح برتر در این اجلاس انتخاب و به عنوان ایده‌ای جدید به دنیا معرفی شد.

بیش از ۹۰ درصد مصرف آب کشور به حوزه روستایی و کشاورزی اختصاص دارد که وزارت نیرو برای مدیریت مصرف آب در این بخش هم اکنون در حال حمایت از بخش کشاورزی برای طرح‌های توسعه کشت‌ های منطبق بر اقلیم و کم آب‌ بر است.

حمایت از فناوری‌های بومی و سرمایه‌های بین نسلی ایران برنامه جدید وزارت نیرو می باشد و این سرمایه‌ها یکی از ثروت‌های اساسی کشورهای دارای تاریخ است، بنابراین وزارت نیرو در حال برنامه ریزی برای سامان دهی فناوری ‌های بومی و احیای آن ‌ها در کشور است.

براساس قانون برنامه ششم توسعه باید ۲۵ هزار روستا برنامه اقتصادی صادرات محور داشته باشند که در این بین مباحث زیست محیطی و صنعت پاک نیز جزو موضوعات مطرح در این حوزه است. 

وزارت نیرو امیدوار است با برپایی این اجلاس بین‌المللی بتواند از دست آوردهای سایر کشورها برای توسعه بخش روستایی خود استفاده کند.