افغانستان رکورددار سرمایه گذاری خارجی در صنعت، معدن و پروژه های تجاری ایران

ایران از اوت 2017، برای 38 پروژه در زمینه صنعت، معدن و تجارت، 1.98 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است.

افغانستان رکورددار سرمایه گذاری خارجی در صنعت، معدن و پروژه های تجاری ایران

افغانستان رکورددار سرمایه گذاری خارجی در صنعت، معدن و پروژه های تجاری ایران.jpg

افغانستان رکورددار سرمایه گذاری خارجی در صنعت، معدن و پروژه های تجاری ایران

در طول دولت یازدهم ? میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری خارجی در حوزه صنعت، معدن و تجارت مدنظر قرار گرفت و تصمیم بر این شد تا برنامه ‌های تدوین شده میزان این سرمایه‌گذاری خارجی طی دولت دوازدهم افزایش یابد که تاکنون پس از روی کار آمدن دولت دوازدهم ?.?? میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه صنعت، معدن و تجارت با تصویب ?? پروژه مدنظر قرار گرفته است که برای تمامی این پروژه‌ها جواز تاسیس صادر و زمین مورد نیاز تخفیف داده شده تا عملیات اجرایی آن آغاز شود.

افغانستان با سرمایه گذاری در ۹ پروژه، بیشترین تعداد پروژه ها را نسبت به کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکای شمالی دارد.

پس از افغانستان، ترکیه با ۵ پروژه، آلمان و فرانسه هر کدام با ۴ پروژه، عراق، چین و کره جنوبی هر کدام با ۳ پروژه، جمهوری آذربایجان و امارات متحده عربی هر کدام با ۲ پروژه و پاکستان، اتریش، هنگ کنگ، روسیه، شمال امریکا و ایتالیا هر یک با ۱ پروژه در صنعت، معدن و تجارت ایران سرمایه گذاری کرده است.

همچنین از ?? سرمایه‌گذاری یاد شده، استان خراسان رضوی با هشت طرح، استان‌های تهران و آذربایجان شرقی هر کدام با چهار طرح، استان مرکزی با سه طرح و استان‌های فارس، اصفهان، سیستان و بلوچستان و زنجان هر کدام با دو طرح بیشترین میزان سرمایه‌گذاری خارجی را به خود اختصاص داده‌اند

انتقال فناوری روز و تکنولوژی ‌های پیشرفته به داخل کشور، تولید صادرات ‌محور و دسترسی به بازارهای بین ‌المللی، همکاری‌ های اقتصادی بلند مدت با تاکید بر افزایش کیفیت محصولات داخلی و نیز تکمیل زنجیره‌ های تولید داخل و اتصال آن به زنجیره جهانی به عنوان راهبردهای اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مقوله سرمایه‌گذاری تعریف شده است.

ترامپ به طرد شدن کمپانی آمریکایی هارلی دیویدسون کمک می کند؟!

دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده گفت اگر مشتری ها شرکت ساخت موتور سیکلت هارلی-دیویدسون را بایکوت کنند «فوق العاده» است زیرا به انتقال کمپانی به خارج از مرزها کمک می شود.

ترامپ به طرد شدن کمپانی آمریکایی هارلی دیویدسون کمک می کند؟!

ترامپ به طرد شدن کمپانی آمریکایی هارلی-دیویدسون کمک می کند؟!

ترامپ به طرد شدن کمپانی آمریکایی هارلی-دیویدسون کمک می کند؟!

به گزارش CNN رییس جمهور روز یکشنبه در توییتر نوشت:

بسیاری از صاحبان هارلی-دیویدسون قصد دارند تا اگر قرار است که تولید به خارج از مرزها برود کمپانی بایکوت شود. بسیاری از دیگر کمپانی ها در مسیر ما می آیند، مثلا رقابت کنندگان هارلی از این دست هستند. البته این حرکت بدی است! به زودی ایالات متحده نهایتا به یک میدان رقابت یا بهتر تبدیل می شود.

ماه هاست تنش های میان دولت ترامپ و هارلی-دیویدسون در تب و تاب است.

این موضوع به زمانی بر می گردد که رییس جمهور اوایل سال تعرفه های هنگفتی را روی واردات فولاد و آلومینیوم اعمال کرد تا تولید داخلی را تقویت کند.

به گزارش CNN، اتحادیه اروپا در واکنشی قرار بود تا تعرفه ها روی فهرستی از کالاهای وارداتی از ایالات متحده را  که شامل موتورهای هارلی هم است را افزایش دهد.

هارلی هم اظهار کرد که بناست سالی ۱۰۰ میلیارد دلار را از دست بدهد و کمپانی وعده داده است که بخشی از تولیدات را در خارج انجام دهد لذا از افزایش تعرفه های موتورهای فروخته شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجتناب می گردد.

ترامپ «هارلی» را به استفاده از تعرفه های تلافی جویانه به عنوان «بهانه ای» برای انتقال کارخانه به خارج از مرزها متهم کرد.

رییس جمهور گفت که ماه گذشته دولت وی با شرکت های دیگر ساخت موتورسیکلت کار می کند که تمایل دارند به ایالات متحده بیایند.

منبع: business-standard.com

توسان فیس لیفت، سورپرایز جدید هیوندای

شرکت هیوندا موتور، روز سه شنبه اعلام کرد که خودروی شاسی بلند توسان فیس لیفت اسپورت (SUV) خود را در بازار داخلی عرضه خواهد کرد تا پاسخگوی تقاضای رو به رشد مصرف‌کنندگان باشد.

توسان فیس لیفت، سورپرایز جدید هیوندای

 شاسی بلند از توسان فیس لیفت رونمایی کرد

 شاسی بلند از توسان فیس لیفت رونمایی کرد

هیوندای در بیانیه‌ای اظهار داشت که توسان جدید، در سه مدل شامل دو دیزلی و یک موتور بنزینی ارائه می‌شود. دو دیزلی‌ها، دارای بر یک موتور ۲.۰ لیتری هستند که به یک انتقال اتوماتیک ۸ سرعته و یک مدل ۱.۶ لیتری کوچک‌تر با انتقال کلاچ دو گانه هفت سرعته متصل می‌شوند. مدل بنزینی هم توسط یک موتور توربو ۱.۶ لیتری، از طریق یک انتقال قدرت دوگانه هفت سرعته حاصل شده است.

این شرکت از ویژگی های ایمنی این سه مدل جدید از جمله، اجتناب برخورد از جلو، دستیار حرکت بین خطوط و سیستم‌های هشدار به راننده خبر می‌دهد.

توسان به روز شده، با قیمت اولیه ۲۴ میلیون وون معادل (۲۱۰۰۰ دلار) به فروش می‌رسد  و بسته به امکانات و ویژگی‌هایش  تا ۳۰ میلیون وون افزایش قیمت خواهد داشت.

در بازه زمانی ژانویه تا ژوئیه، هیوندای ۲.۵۸ میلیون دستگاه فروخت که این میزان فروش نسبت به سال گذشته، با فروش ۲.۵۱ میلیون دستگاه بیش از ۲.۹ درصد افزایش داشته است.

منبع: yonhapnews.co.kr

رشد سود بانک HSBC در بحبوحه جنگ تجاری آمریکا و چین

با وجود افزایش کشمکش های تجاری میان چین و ایالات متحده در ماه های اخیر، منافع و درآمدهای موسسه خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی HSBC در نیمه‌ی اول سال پس از عملکرد قوی در آسیا رشد داشته است.

رشد سود بانک HSBC در بحبوحه جنگ تجاری آمریکا و چین

رشد سود HSBC با وجود جنگ تجاری آمریکا و چین

رشد سود HSBC با وجود جنگ تجاری آمریکا و چین

این بانک مبلغ ۲۷ میلیارد دلار (۲۱ میلیارد پوند) در شش ماه اول سال تا ۳۰ ژوئن درآمد داشته است که در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال گذشته، ۴ درصد افزایش داشته است. در حالی که سود پیش از مالیات ۴.۶ درصد افزایش داشت که میزان ۱۰.۲ میلیارد دلار تا ۱۰.۷ میلیارد دلار با سیستم حسابداری آسیا تقریبا ۹۰ درصد سود برای گروه به همراه داشت.

موسسه خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی HSBC برای رشد جهانی در ادامه ی سال «محتاطانه خوشبین» است و «با وجود افزایش نگرانی ها درباره ی آینده ی تجارت بین الملل و اصول و حفظ و تشویق صنایع درونی کشور به وسیله گمرک کردن صنایع بیگانه مسئله ی پاربرجا ماندن اصول آسیا» را برجسته می کند.

اگرچه سهام وام دهنده ۱ درصد در تجارت اولیه افت کرد، گروه از افزایش قیمت های عامل برای نیمه ی اول سال و افزایش قیمت ۷ درصدی از ۱۶.۴ میلیارد دلار به ۱۷.۶ میلیارد دلار خبر می دهد.

روز دوشنبه، توماس مور یکی از مدیران بودجه در موسسه سرمایه گذاری استاندارد ابردین در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که هزینه ها در لحظه برای سهامداران شرکت خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی HSBC در حال افزایش است. وی گفت:

شما صاحب بانکی هستید که ب خود متکی است اما بعد فشارهای تورم ایجاد شد. در آسیا، مسائل قدری شدت گرفته است بنابراین استخدام افراد قدری پرهزینه تر شده است.

مدیر اجرایی گروه، جان فلینت گفت:

نتایج امروز که با انتظارات ما هم راستا است حاکی از رشد قوی درآمد ما در تجارت جهانی است. برای جلب مشتری های جدید، افزایش سهم در بازار، و مستحکم کردن بنیان ها در حال سرمایه گذاری هستیم.

استیو کلایتون یکی از مدیران بودجه در موسسه‌ی سرمایه گذاری هارگریوز لنزداون گفت که زمان آن رسیده است تا موسسه خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی HSBC  اهداف قابل رشد خود را برای سال های اخیر آغاز کند.

وی افزود:

باید پتانسیل رشد از چین و منطقه‌ی وسیع جنوب شرقی آسیا مساعد باشد و مدتی است موسسه خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی HSBC برای جذب منابع مالی از گردش های تجارت جهانی رونق یافته است.

منبع: independent.co.uk

خودروساز آلمانی پس از اعمال مجدد تحریم ها از ایران رفت

با اعمال تحریم های هفته اخیر ایالات متحده علیه ایران که تهدید کرده بود هر کمپانی که با جمهوری اسلامی تجارت کند به لیست سیاه می رود، شرکت آلمانی قطعات خودرو دییوئر فعالیت های خود را در ایران متوقف خواهد کرد.

خودروساز آلمانی پس از اعمال مجدد تحریم ها از ایران رفت

خودروساز آلمانی پس از اعمال مجدد تحریم ها از ایران رفت

خودروساز آلمانی پس از اعمال مجدد تحریم ها از ایران رفت

کارلو کروستو مدیر مالی این کمپانی در مصاحبه ای با بوئرسان زایتونگ روز شنبه گفت:

سال گذشته تجارت با ایران رشد کرده بود. هم اکنون فعالیت های خود را متوقف کرده ایم.

کروستو بدون جزئیات بیشتر گفت:

ما دو مزایده ی بزرگتر را در سال ۲۰۱۷ برنده شده بودیم. در کل مهم نیست، اما مسئله کوچکی هم نیست. این فرصتی در حواشی بود که اکنون از دستش می دهیم.

روز چهارشنبه چین و آلمان از قرارداهای تجاری شان با ایران در برابر هشدار دونالد ترامپ مبنی بر بایکوت ایالات متحده راجع شرکت هایی که با ایران تجارت کنند دفاع کردند.

چندین کمپانی اروپایی برنامه های سرمایه گذاری در ایران را تعلیق کرده اند؛ شرکت نفتی توتال و خودروسازان PSA، رنو و دایملر از این دست هستند.

منبع: Reuters.com

ثبات قیمت نفت با وجود کاهش ذخایر نفتی آمریکا

به گزارش خبرگزاری رویترز سنگاپور، در روز چهارشنبه قیمت نفت به دلیل گزارشی مبنی بر ذخایر نفتی آمریکا و همزمان با اعلام تحریم های آمریکا علیه ایران ثابت باقی ماند. 

ثبات قیمت نفت با وجود کاهش ذخایر نفتی آمریکا

گفته میشود پس از اعمال تحریم ها علیه ایران، بازار درحال تطبیق یافتن با وضعیت جدید است

گفته میشود پس از اعمال تحریم ها علیه ایران، بازار درحال تطبیق یافتن با وضعیت جدید است

در ماه جاری نفت خام غرب تگزاس(WTI) به قیمت ۶۹.۲۸ دلار آمریکا در GTM، در مقایسه با قیمت قبلی ۱۱ سنت افزایش داشت.

نفت خام برنت نیز با قیمت هر بشکه ۷۴.۶۱ دلار، ۴ سنت کاهش داشته. قراردادهای آتی هردو در دو بخش گذشته افزایش داشته است.

بانک ANZ روز چهارشنبه طی بیانه ای اعلام کرد:

بهای نفت خام به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران افزایش خواهد پیدا کرده است. گزارش ها از خریداران اصلی نفت حاکی از آن است که بازار درحال تطبیق یافتن با وضعیت جدید است.

دولت ایالات متحده آمریکا در روز سه شنبه سری جدید تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد. هدف این تحریم ها معاملات ایران با دلار آمریکا(که نفت با آن معامله میشود)، معامله فلزات گرانبها، زغال سنگ، نرم افزارهای صنعتی و همچنین صنعت خودروسازی ایران است.

همچنین واشنگتن از ماه نوامبر ۲۰۱۸، تحریم صنعت نفت ایران را اعمال خواهد کرد.

ایران سومین تولید کننده نفت خام در بین کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده مواد نفتی(اوپک) است و در ماه سپتامبر تقریبا روزانه ۳ میلیون بشکه نفت خام صادر کرده است. این مقدار ۳ درصد از نیاز جهانی به نفت خام است.

 

فراتر از تحریم ها، بازار نفت توجه زیادی به بازار آمریکا داشت. جایی که به گفته موسسه نفت آمریکا، در روز سه شنبه، ذخایر نفتی آمریکا در در هفته منتهی به ۳ آگوست، با کاهش ۶ میلیون بشکه ای به ۴۰۷.۲ میلیون بشکه رسیده است.

انتظار میرود که اطلاعات رسمی ذخایر سوختی آمریکا، در روز چهارشنبه توسط سازمان مدیریت انرژی آمریکا اعلام شود.

در بخش تولید، سازمان مدیریت انرژی آمریکا در روز سه شنبه اعلام کرد که انتظار کاهش اندک میانگین تولید نفت خام سال ۲۰۱۸ تا ۱۰.۶۹ میلیون بشکه در روز نسبت به تخمین قبلی که ۱۰.۷۹ میلیون بشکه در روز بوده است، می باشد.

در بخش تقاضا، واردات نفت خام چین در ماه جولای افزایش اندکی نسبت به دوماه قبل از آن داشت ولی کماکان در بین پایین ترین حدود در سال جاری باقی ماند. علت این کاهش، کم شدن تقاضای پالایشگاه های  مستقل و کوچکتر این کشور بوده است.

اطلاعات سازمان عمومی مصرف کنندگان نشان میدهد که واردات بزرگترین وارد کننده دنیا در ماه گذشته ۳۶.۰۲ میلیون تن معادل ۸.۴۸ میلیون بشکه در روز بوده است. این مقدار در سال گذشته ۸.۱۸ میلیون بشکه در روز بوده است و در ماه ژوئن به ۸.۳۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.

هرچند که واردات نفت خام در ماه جولای همچنان در سال جاری در بین کمترین مقادیر بوده است.

منبع: Business-Standard.com


>