تبلیغات در تلکسیران

بازار سهام آمریکا: وال استریت شاهد افزایش ارزش در حوزه فناوری و کاهش در حوزه نفت است

*قیمت های نفت پس از انتقاد ترامپ از اوپک منفی شدند.

*شاخص جنرال الکتریک بعد از نتایج تخمین های بالا افزایش می یابد.

*سهام بانکی از عرضه اوراق قرضه سود بیشتری کسب کرده اند؛ سهام فناوری در وضعیت افت به سر می برد.

*شاخص های ضعیف: داو (Dow) 84/0 درصد، اسن اند پی ( S&P) 77/0 درصد و نسدک (Nasdaq) 5/1 درصد.

بازار سهام آمریکا: وال استریت شاهد افزایش ارزش در حوزه فناوری و کاهش در حوزه نفت است

بازار سهام آمریکا: افزایش در حوزه فناوری و کاهش در حوزه نفت

بازار سهام آمریکا: افزایش در حوزه فناوری و کاهش در حوزه نفت

شاخص های سهام آمریکا در روز جمعه سقوط کردند. اپل بیش ترین کاهش ها را در بخش فناوری داشت، و به تبع کاهش قیمت های نفت به خاطر انتقاد رئیس جمهور دونالد ترامپ از اوپک، شاخص شرکت های انرژی افزایش قابل توجهی داشتند.

اپل با سقوط ۴/۳ درصدی بزرگ ترین کاهش را در میان شاخص های اصلی داشت. مورگان استنلی تقاضای اندک برای آخرین آیفون های این شرکت را پیش بینی کرده و این علاوه بر ترسی است که از فروش گوشی های هوشمند شرکت "تایوان سِمی کونداکتور" ایجاد شده بود.

قیمت های نفت حدود نیم درصد کاهش یافت آن هم پس از اینکه ترامپ از اوپک بابت کاهش تولید نفت که باعث بالا رفتن قیمت آن شده انتقاد کرد و گفت این عمل تحمل نخواهد شد.

شاخص انرژی اس اند پی ۱ درصد سقوط کرد، در حالی که شاخص فناوری برای سومین جلسه پیاپی ضعیف بود و به میزان ۴/۱ درصد کاهش یافت.

شاخص شلمبرژه ۵/۱ درصد کاهش داشت، آن هم بعد از این که سود ِ شرکت تامین کننده خدمات میادین نفتی به سختی از پیش بینی ها عبور کرد. شاخص هالیبرتون، رقیب شلمبرژه، به مقدار ۳/۰ درصد سقوط کرد.

سهام شرکت های عمده نفتی اکسون(Exxon) و شِورون(Chevron) بیش از ۱ درصد کاهش یافت که این روی "میانگین صنعتی داو جونز" تأثیر منفی داشت.

با این حال، شاخص داو به لطف جنرال الکتریک افزایش یافت و ۶/۳ درصد بالا رفت، پس از آن که نتایج سه ماهه را که در صدر برآوردها بود تضمین نمود و پیش بینی های سال ۲۰۱۸ را عملی کرد.

انتظار می رود که سود سه ماهه اول در شرکت های S&P ۵۰۰ بیشترین میزان سود در هفت سال اخیر بوده باشد. طبق اعلام Thomson Reuters I/B/E/S از ۸۷ شرکتی که تاکنون گزارش شان را داده اند، ۳/۷۹ درصد به بالاترین میزان سود پیش بینی شده دست یافته اند.

برنت شوت، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در شرکت "مدیریت مشترک دارایی نورت وسترن" گفت:

" درآمدها خوب بوده، از توقعات هم بالاتر رفته، و از قبل هم مشخص بود که از پیش بینی ها بالاتر می روند."

با وجود این، شوت می گوید که نرخ های بهره بالا رفته باعث تضعیف بازارهای سهام و ایجاد تعدیلات کوتاه مدت قیمت ها خواهد شد. او افزود:

"اما این مسئله حل شدنی است چنان چه رشد اقتصادی همچنان بالا برود و بازار سهام را نیز با خود همراه کند."

عرضه ۱۰ ساله اوراق خزانه داری، که معیار هزینه های اوراق قرضه جهانی است با تنزل یافتن قیمت ها برای دومین روز پیاپی، به بالاترین سطح خود از روز ۲۱ مارس رسیده و بعد از دو هفته که خط منحنی عرضه اوراق بدون تغییر پیش می رفت اندکی شیب پیدا کرد.

در ساعت ۱۱:۱۸ صبح به وقت شرقی (آمریکا) شاخص "میانگین صنعتی داو جونز" با کاهش ۲۳/۲۰۸ واحد یا ۸۴/۰ درصد به ۶۶/۲۴۴۵۶ واحد رسید، شاخص S&P ۵۰۰ با کاهش ۷۴/۲۰ واحد یا ۷۷/۰ درصد به ۳۹/۲۶۷۲ واحد رسید و شاخص نزدک نیز با کاهش ۰۱/۷۶ واحد یا ۰۵/۱ درصد به ۰۵/۷۱۶۲ واحد رسید.

سهام Skechers USA پس از آن که پیش بینی سود فصلی (سه ماهه) این شرکت تولیدکننده کفش نتوانست به میزان تخمین های تحلیل گران برسد، ۶/۲۸ درصد سقوط کرد.

کاهش درآمد شاخص ها برای شرکت های در صدر بیشتر بود، مانند نسبت ۸۷/۲ به ۱ برای NYSE و نسبت ۱۰/۲ به ۱ برای نزدک.

شاخص اس اند پی، ۱۱ افزایش جدید ۵۲ هفته ای و ۱۷ کاهش تازه را ثبت کرد، در حالی که نزدک ۴۱ افزایش جدید و ۳۵ کاهش تازه را به ثبت رساند.

منبع: www.reuters.com

سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری ارتش آمریکا در زمینه هوش مصنوعی!

پنتاگون اعلام کرد که که 2 میلیارد دلار در زمینه هوش مصنوعی و در شاخه ارتباطات شبه انسانی سرمایه گذاری می‌کند.

سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری ارتش آمریکا در زمینه هوش مصنوعی!

سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری آمریکا در زمینه هوش مصنوعی

سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری آمریکا در زمینه هوش مصنوعی

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی یا DARPA سرمایه گذاری خود را در ارتباط با حدود ۲۰ پروژه که برخی از آن‌ها در حال انجام و تعدادی دیگر جدید هستند انجام خواهد داد. این پروژه‌ها در جهت افزایش سطح تکنولوژی یادگیری ماشین هستند.  استیون واکر، مدیر این آژانس در کنفرانس خبری که در رابطه با هوش مصنوعی در واشنگتن برگزار شده بود گفت:

ما در حال سرمایه گذاری روی چندین تحقیق هستیم تا بتوانیم کامپیوترها را از ابزارهایی شخصی به ابزارهایی مشترک برای حل مسائل تبدیل کنیم. هدف ما کشف این موضوع است که چطور ماشین‌ها می توانند ارتباطات انسانی داشته باشند و قابلیت استدلال و همچنین کشف توانایی ماشین‌ها در شناسایی موقعیت و محیط و توانایی انطباق با آن‌ را داشته باشند .

نسل فعلی ماشین‌ها و روبات‌های هوشمند نمی‌توانند به راحتی آپدیت شوند و محققان درپی  تسهیل و تسریع بروزرسانی آن‌ها هستند.

 

بیشتر بخوانید:

منبع: business-standard.com

5 مفهوم کلیدی اقتصاد که به درد همه می خورد

در یادداشت زیر تلاش شده است که پنج مفهوم اساسی و کاربردی در اقتصاد، که دانستن آن ها برای همه، فارغ از تحصیلات و شغل و سن، ضروری است به زبانی ساده و همراه با مثال، توضیح داده شود.

5 مفهوم کلیدی اقتصاد که به درد همه می خورد

پنج مفهوم اقتصادی کاربردی

پنج مفهوم اقتصادی کاربردی

۱. محرک‌ها تاثیرگذار هستند

انگیزه‌ها و محرک‌ها، بر رفتار مصرفی افراد تاثیر می‌گذارند. مثلا، فرض کنید که یک هتل ۵ ستاره برای مدت زمان محدودی، استفاده بدون محدودیت از بوفه و تعدادی تخفیف دیگر را جزء پیشنهادات و امکاناتش قرار می‌دهد. این صرفا یک استراتژی بازاریابی برای جذب مشتری بیشتر و افزایش فروش خود است. هرچند، محصولات و امکانات یک هتل ۵ ستاره، در هرحال بدون کشش قیمتی هستند (یعنی چون گران‌قیمت محسوب می‌شوند، مشتری‌های خود را دارند و فروش‌شان چندان وابسته به پایین یا بالاتر رفتنِ قیمت نیست). بنابراین هتل قیمت بوفه خود را بالا نگه می‌دارد تا درآمد بیشتری کسب کند.

 

۲. قانون بازده نزولی

این درست است که در جریان تولید، اگر یک ورودی (مثل میزان کار) را افزایش دهیم منجر به افزایش تعداد خروجی یا محصول خواهد شد اما با افزایش ورودی، محصول نهایی کاهش پیدا می‌کند. چطور؟ مثلا یک کارگر ۵۰ واحد کالا تولید می‌کند. اضافه کردن یک کارگر جدید، تعداد محصولات تولیدشده را از ۵۰ به ۹۰ افزایش می‌دهد. با اضافه کردن کارگر سوم، تعداد محصولات از ۹۰ به ۱۲۰ می‌رسد. بنابراین کارگر سوم در نهایت ۳۰ کالا تولید می‌کند که نشان می‌دهد نسبت به کارگر اول با تولید ۵۰ کالا، کاهش پیدا کرده است. به این اتفاق، قانون بازده نزولی می‌گویند. بنابراین هرچه تعداد کارگران بیشتر و بیشتر شود، با اضافه شدن هر کارگر جدید، درواقع کالای تولیدی کمتری به کل تولیدات اضافه می‌شود.

 

۳. اثر درآمدی

اثر درآمدی به این معنا است که افزایش یا کاهش درآمد یک مصرف‌کننده چگونه بر مصرف او اثر می‌گذارد. افزایش درآمد، منجر به افزایش تقاضا برای کالا و خدمات بیشتری می‌شود و در نتیجه، پول بیشتری خرج می‌شود. کاهش در درآمد اتفاقی کاملا برعکس رقم می‌زند. برای مثال، فرض کنید ناگهان متوجه می‌شوید که حقوق یک ماه شما بسیار بیش از حقوق ماه‌های دیگر شده است. شما پاداش گرفته‌اید! حالا از آنجایی که درآمدتان افزایش پیدا کرده، آیا قادر نخواهید بود که نسبت به مواقع دیگر، پول بیشتری صرف کالاها و خدمات کنید؟  این همان چیزی است که بدان اثر درآمدی می‌گوییم.

 

۴. کشش قیمت

وقتی میزان تقاضا برای یک کالا، بسیار تحت تاثیر بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت آن کالا است، گفته می‌شود که این محصول دارای کشش قیمت است. بیایید درباره بستنی‌ مثال بزنیم. وقتی قیمت بستنی پایین است، مردم بستنی‌های بیشتری خریداری می‌کنند. اما اگر قیمت بالا برود، مردم سعی می‌کنند کمتر بستنی بخورند یا به کالای جایگزین آن مثل شکلات روی می‌آورند. تا زمانی که این دو خوردنی، به سادگی جایگزین‌پذیر هستند، کشش آن‌ها نیز بسیار بالا است. یعنی تغییر قیمت در یکی از آن‌ها باعث تغییر میزان تقاضا برای کالای دیگر می‌شود.

 

۵. قانون عرضه

یک رابطه «مستقیم» وجود دارد میان قیمت یک محصول و تعدادی از آن محصول که تولیدکننده تمایل دارد عرضه کند(البته با فرض ثابت بودن بقیه شرایط). اساسا وقتی قیمت بالا می‌رود، تقاضا هم بالا می‌رود و وقتی قیمت پایین می‌آید، تقاضا هم کم می‌شود. وقتی قیمت یک محصول بالا می‌رود، تولیدکنندگان تمایل دارند که تعداد بیشتری از آن را تولید کنند تا درآمد بیشتری نصیب‌شان شود. مثلا وقتی یک شهر، تبدیل به قطب صنعتی می‌شود، افراد بیشتری در طلب فرصت‌های بیشتر، به آنجا نقل مکان می‌کنند و بنابراین قیمت فضاهای اداری یا مسکونی، همزمان با افزایش تقاضا، بالا می‌رود.

منبع: appliedecon۱.blogspot.com

انصراف آمریکا از کمک 200 میلیون دلاری به فلسطین

ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که از پرداخت کمک 200 میلیون دلاری به فلسطین صرف نظر کرده است.

انصراف آمریکا از کمک 200 میلیون دلاری به فلسطین

صرف نظر کردن آمریکا از کمک به فلسطین

صرف نظر کردن آمریکا از کمک به فلسطین

سفیر فلسطین در پی این اقدام، دونالد ترامپ را ضد صلح نامید. یکی از مقامات ارشد دپارتمان ایالتی روز جمعه اعلام کرد که این تصمیم مستقیما از جانب رئیس جمهور گرفته شده است. کمک‌های درنظر گرفته شده برای غزه حالا برای پروژه‌هایی تخصیص یافتند که اولویت بیشتری دارند. به‌گفته این مقام ارشد چالش‌های جامعه بین المللی در مورد تامین کمک به غزه ادامه دارد، چرا که حماس زندگی شهروندان این منطقه را تحت کنترل خود دارد و باعث انحطاط موقعیت شهروندان و شرایط اقتصادی می‌شوند.

در ماه ژانویه آمریکا همکاری خود را با آژانس سازمان ملل درباره کمک به فلسطینیان قطع کرده بود. روابط بین آمریکا و مسئولین فلسطینی بعد از تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل رو به کاهش یافت.

حسام زملط سفیر فلسطین در واشنگتن گفت:

فلسظینیان می دانند که حکومتشان به زودی نقش مهمی در برقراری صلح در خاورمیانه ایفا می کند. این حکومت تلاش می کند تا دیدگاهی را که ده ها سال است آمریکا پدید آورده است، از بین ببرد.

بعد از تایید اورشلیم یکبار دیگر کاخ سفید دوستی خود را با بنیامین نتانیاهو و مخالفت خود را با برقراری صلح در این منطقه را نشان داد.

تصمیم عدم کمک به فلسطین در پی ناآرامی های غزه و تظاهراتی که از ماه مارس شروع شد ناشی شده است. حداقل ۱۷۱ فلسطینی در این درگیری ها توسط نیروهای اسرائیلی در نزدیکی مرز اسرائیل کشته شدند. دولت آمریکا ماه هاست که در حال بررسی و مذاکره درباره برنامه صلح در خاورمیانه است.

زملوط گفت:

این کمک‌های انسان دوستانه به عنوان یک باج یا تهدید سیاسی موثر نیست. تنها زمانی می‌توان به صلح دست یافت که به توافق ۱۹۶۷ در رابطه با مرز&lrm های اورشلیم شرقی که پایتخت فلسطین بوده است و نیز احترام به قوانین و حقوق بین المللی عمل شود.

پاتریک لی هی سناتور حزب دموکرات، کاخ سفید را به مجموعه‌ای از اقدامات تحریک آمیز و خرابکارانه به‌جای برقراری رابطه صلح آمیز بین اسرائیل و فلسطین  متهم کرد. ترامپ از داماد خود، جرد کوشنر و وکیل جیسون گرین بلات خواست تا پیشنهاد‌های صلح را بررسی کنند تا مناسب‌ترین راه حل را برای مسئله فلسطین پیدا کنند.

منبع:  business-standard.com

قیمت نفت به بیش از 74 دلار به ازای هر بشکه افزایش یافت

قیمت نفت طی دو هفته به بیش از 74 دلار به ازای هر بشکه رسید و کاهش شدید موجودی نفت خام ایالات متحده و تحریم‌های ایالات متحده روی تولیدکننده اوپک ایران، در این راستا بی‌تاثیر نبوده است.

قیمت نفت به بیش از 74 دلار به ازای هر بشکه افزایش یافت

افزایش قیمت نفت به ۷۴ دلار طی دو هفته گذشته

افزایش قیمت نفت به ۷۴ دلار طی دو هفته گذشته

موسسه آمریکایی نفت اعلام کرد که ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفته گذشته، ۵.۲ میلیون بشکه کاهش داشت و پیش‌بینی تحلیلگران بیش از سه برابر کاهش را نشان می‌دهد. 

کارسن فریچ، تحلیلگر نفتی کامرز بانک اذعان داشت:

داده‌های فهرست موجودی API که پس از پایان معاملات روز گذشته منتشر شده است، از نظر قیمت‌گذاری به صورت وام‌دهنده درنظر گرفته شده‌اند. بنابراین این بعد از ظهر، اطلاعات موجودی رسمی نیز احتمالا نشان‌دهنده کاهش قابل توجه موجودی است.

قیمت نفت خام برنت که معیاری بین‌المللی به شمار می‌آید از  ۱.۳۸ دلار به ۷۴.۰۱ دلار به ازای هر بشکه افزایش یافت و درنهایت به ۷۴.۱۹ دلار رسید که قیمتی بالاتر از تاریخ ۸ اوت را نشان می‌دهد. نفت خام ایالات متحده نیز از ۱.۲۸ دلار به ۶۷.۱۲ دلار رسید.

قیمت نفت همچنین، تحت‌تاثیر کاهش ارزش دلار قرار گرفت. این کاهش، توسط افزایش نرخ بهره رزرو فدرال در واکنش به نظر دونالد ترومپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا که گفته بود برایش اهمیتی ندارد، صورت گرفت. دلار ارزان‌تر منجر به کاهش قیمت نفت برای خریدارانی می‌شود که از ارزهای دیگر استفاده می‌کنند.

 

کاهش صادرات نفت از ایران که سومین تولیدکننده در مجموعه کشورهای صادرکننده نفت است، در پاسخ به تحریم‌های جدید ایالات متحده نیز از این بازار حمایت می‌کند. شرکت‌های نفتی اروپا شروع به کاهش خرید خود از ایران کرده‌اند، هرچند خریداران چینی محموله خود را به کشتی‌های ایرانی منتقل می‌کنند تا جریانات موجود را حفظ کنند.

گرگ مک کینا، استراتژیست بازار ارشد در آکسی تریدر گفت:

موضوع ایران، همچنان ذهن معامله‌گران را مشغول نگه داشته است.

پس از تشدید تنش‌ها و اعلام مشاور امنیتی ترامپ مبنی بر اینکه حداکثر فشار را بر تهران تحمیل خواهد کرد، ایران هشدار داد که اگر از سوی ایالات متحده مورد حمله قرار گیرد، با ایالات متحده و اسرائیل مقابله خواهد کرد.

گرچه تولیدکنندگان تاکنون محتاطانه رفتار کرده‌اند اما اوپک پس از معامله با روسیه و دیگر متحدان، در ماه ژوئن به افزایش منابع کمک کرده است. عربستان سعودی به اوپک خاطر نشان کرد که در ماه ژوئیه، به جای افزایش تولید مورد انتظار، عرضه را کاهش خواهد داد.

شواهد از وضعیت نگران‌کننده کاهش تقاضای نفت ناشی از اختلاف تجاری بین ایالات متحده و چین که دو اقتصاد بزرگ جهان به شمار می‌آیند، خبر می‌دهند. ایالات متحده و مقامات چینی در روز چهارشنبه از مذاکرات خودداری کردند، اما ترامپ اظهار داشت که انتظار نمی‌رود پیشرفت واقعی در این رابطه صورت گیرد.

منبع: business-standard.com

300 کشیش، متهم به سوء استفاده از هزاران کودک در ایالات متحده هستند

گزارشی از هیئت منصفه و اسناد داخلی از شش هیئت مذهبی کاتولیک در ایالت پنسیلوانیا، نشان می‌دهد که بیش از 300 کشیش، به سوء استفاده جنسی از هزاران کودک متهم شده‌اند.

300 کشیش، متهم به سوء استفاده از هزاران کودک در ایالات متحده هستند

۳۰۰ کشیش کلیسای کاتولیک متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان

۳۰۰ کشیش کلیسای کاتولیک متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان

CNN روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد:

ما معتقدیم که شمار واقعی کودکان قربانی سوء استفاده جنسی که مفقود شده‌اند و یا مورد تهدید قرار گرفته‌اند، بیش از اینهاست و به هزاران نفر می‌رسد.

در ادامه این گزارش آمده است:

کشیش‌ها به پسران و دختران کوچک تجاوز کرده‌اند و مردان خدا که مسئول این معضل بوده‌اند، کاری برای این قربانیان انجام نداده‌اند و این مشکلات را چندین دهه پنهان کرده‌اند. بسیاری از مونسینورها، دستیارهای اسقف‌، اسقف‌ها، اسقف اعظم وکاردینال‌ها عمدتا مورد حفاظت قرار گرفته‌اند و برخی از آنها که نامشان در این گزارش آمده است، به ترویج این عمل شنیع پرداخته‌اند.

در گزارشی مفصل‌تر، سوءاستفاده جنسی کشیش ها که در سال‌ ۱۹۴۷ در شش ناحیه اسقف نشین به نام‌های الن‌تون، اری، گرینزبورگ، هاریسبرگ، پیتسبرگ و اسكرانتون انجام می‌شد، مورد بررسی قرار گرفت.

 طبق گزارش، کشیشان متهم، پسران، دختران، نوجوانان و کودکان نابالغ را مورد تعدی قرار می‌دادند. بعضی از قربانیان مجبور به مصرف الکل می‌شدند و در حالی که دیگران مورد تجاوز قرار می‌گرفتند. هیئت منصفه بزرگ در گزارش روز سه شنبه خاطرنشان کرد:

گزارشات دیگری نیز مبنی بر سوء استفاده جنسی از کودکان در کلیسای کاتولیک وجود دارد البته نه در این مقیاس.

جاش شاپیرو، دادستان کل پنسیلوانیا در یک کنفرانس خبری اعلام کرده است که این گزارش بزرگ‌ترین و جامع‌ترین گزارش سوءاستفاده جنسی کودکان در کلیسای کاتولیک است که تاکنون در ایالات متحده ارائه شده است.

این گزارش به کلیسای کاتولیک مربوط می‌شود و پاپ فرانسیس در تلاش است تا جلوی این رسوایی جنسی را به سرعت در کلیساهای قاره‌های مختلف بگیرد. در استرالیا یک اسقف به جرم سوء استفاده جنسی شناخته شده است. در شیلی، پاپ مجبور به اخراج یک کشیش برجسته و اسقف اعظم متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان شد.

منبع: business-standard.com


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟