گوش به زنگگوش به زنگ

کشف فسیل 2 دایناسور در چین


یک تیم بین المللی شامل دانشمندانی از دانشگاه ویتس واقع در آفریقای جنوبی، دو فسیل دایناسور مربوط به بانیکوس و ژیونیکوس را کشف کردند.

کشف دو فسیل دایناسور جدید در چین

کشف دو فسیل دایناسور جدید در چین

فسیل‌های کشف شده نشان می‌دهند که این دایناسور‌ها از حشراتی که به‌صورت کلونی زندگی می‌کردند، تغذیه می‌نموده اند. دانشمندان با این یافته‌ها شواهدی مبنی بر تکامل دایناسور‌های حشره خوار یافته‌اند.

این دایناسور‌ها هر دو آلوارزاسور هستند که گروهی از دایناسور‌های مرموز گوشت‌خوار بوده که شباهت‌های زیادی به پرندگان داشته‌اند. به‌گفته استاد دانشگاه ویتس، آلوارزاسور&zwnj ها حیواناتی عجیب هستند که قدرتی زیاد، دست‌هایی ناقص و فک‌هایی ضعیف داشتند که به‌نظر می‌رسد آنالوگ مورچه‌خوار‌ امروزی باشند.

اعضای پیشین این گروه از دایناسور‌ها بیشتر دارای دندان‌ها و دست‌هایی بودند که برای گرفتن طعمه‌های کوچک مناسب بودند. در اعضای تکامل یافته‌تر دندان‌ها کاهش یافته و دست‌ها برای گرفتن حشراتی مثل مورچه متناسب شده‌اند تقریبا مشابه مورچه‌خوار امروزی.

دو فسیل‌ دایناسور که جدیدا کشف شده اند، بازو‌های بلندی دارند که نشان می‌دهد دست‌های آلوارزاسور‌ها طی تاریخچه تکاملی شان بزرگتر شده اند. اهمیت این دو فسیل از این جهت است که مراحل انطباق اینگونه از دایناسور‌ها را با رژیم غذایی جدید نشان می‌دهند.

این فسیل‌ها طی کار تیمی بین المللی در چین کشف شدند. ژیونیکوس سال ۲۰۰۵ در ژین ژیانگ واقع در شمال غربی چین و بانیکوس در سال ۲۰۰۹ در مونگولیا واقع در شمال چین کشف شد.

منبع: hindustantimes.com