گوش به زنگگوش به زنگ

تعطیلی چهار نیروگاه هسته‌ای در فرانسه در پی موج بی سابقه گرما


گرمای بی سابقه باعث تعطیلی موقت نیروگاه های سرتاسر اروپا شده است.

تصویر نیروگاه هسته ای فسنهایم در سال ۲۰۱۳

تصویر نیروگاه هسته ای فسنهایم در سال ۲۰۱۳

شرکت انرژی ای دی اف گفت که فرانسه بالاجبار چهار راکتور هسته ای خود را به علت بالا رفتن دمای هوای تعطیل کرده است.

این شرکت یک راکتور در فسنهایم را که قدیمی ترین نیروگاه هسته ای کشور و در شرق فرانسه است، برای جلوگیری از بیش از حد گرم کردن رودخانه ای در آن نزدیکی، به حالت تعلیق درآورده است.

تا این لحظه سه نیروگاه دیگر در حوالی رودخانه های راین و رون به علت دلایل شما به در اوایل هفته تعطیل شده اند.

نیروگاه ها از آب رودخانه ها برای خنک کردن راکتورها استفاده می کنند سپس آب را به رودخانه بر می گردانند. آب های به شدت گرم شده می توانند باعث مرگ جمعی ماهی ها شوند(درست مانند اتفاقی که همین هفته در آلمان به وقوع پیوست).

این تعطیلی ها آخرین نابسامانی ناشی از موج گرما هستند که در هفته های اخیر در بیشتر اروپا فراگیر شده است. خشکسالی فراگیر سوییس باعث شده است تا گله های گاوها بدون آب بمانند. نیروی هوایی و انجمن هلیکوپتر کشور هر هفته برای انتقال ده ها هزار گالون آب برای نگه داری آن ها فراخوانی شده اند.

اوایل هفته، مقامات رسمی از مردم پرتغال و اسپانیا که در تعطیلات هستند درخواست کردند تا داخل خانه بمانند زیرا در بخشی از این مناطق دمای بالا رکورد زده است. به گزارش کارشناسان هواشناسی گرمای بی سابقه در بعضی مناطق  رکورد جدیدی در اروپا به ثبت رساند. آخرین رکورد متعلق به دمای ۴۸ درجه سانتیگراد در آتن یونان در جولای ۱۹۷۷ می باشد.

سازمان هواشناسی اسپانیا و پرتغال هشدار دادند که تا روز یکشنبه در جنوب غربی اروپا دما بسیار بالا خواهد بود. دست کم سه نفر در اسپانیا بر اثر حمله قلبی جان باختند.

همچنین آتش‌سوزی های طبیعی در الگاروه پرتغال شعله ور شده است که همانند آتش سوزی های مرگبار یونان، سوئد، و ساحل غربی ایالات متحده آمریکاست.

دانشمندان پیش از این در مجله ایندیپندنت گفته بودند که تغییرات اقلیمی موجب چنین آتش سوزی های وخیم و رایجی خواهد شد.

در پژوهش اخیر دانشگاه آکسفورد عنوان شده است که تغییرات اقلیمی، موج گرمای کنونی را دو برابر کرده اند.

دکتر فردریک اوتو، مدیر موسسه ی تغییرات محیط زیست دانشگاه آکسفورد گفت:

این مناطق که تغییرات اقلیمی این ]گرما[ را به بار آورده اند اجتناب ناپذیر است. جهان در حال گرم تر شدن است و بنابرایت امواج گرما رایج تر شده اند.

او گفت:

آنچه که زمانی گرمای غیر معمول به حساب می آمد، رایج خواهد شد و در برخی موارد این چنین شده است.

منبع: independent.co.uk