گوش به زنگگوش به زنگ
ساماندهی قراردادهای موقت در کما/ وعده ثبت الکترونیکی قراردادهای کار ۱۸ماهه شد

ساماندهی قراردادهای موقت در کما/ وعده ثبت الکترونیکی قراردادهای کار ۱۸ماهه شد

با وجود گذشت یکسال و نیم از وعده آغاز به کار سامانه جامع روابط کار و الکترونیکی شدن ثبت قراردادهای کار به عنوان یکی از مزیت های آن، همچنان این سامانه ...
پیش‌بینی رویترز از آینده فروش نفت ایران

پیش‌بینی رویترز از آینده فروش نفت ایران

قطع صادرات نفت ایران برای دولت ترامپ که خواهان نفت ارزان است، ریسکی جدی به‌شمار می‌رود. به احتمال قوی ۵ کشور آسیایی دوباره معافیت می‌گیرند و معافیت تا...
ضعف نظارت دولت و گران‌فروشی کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ می‌گیرند

ضعف نظارت دولت و گران‌فروشی کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ می‌گیرند

ساعت۲۴ -درحالی که قمیت ارز کاهش یافته کاهش یافته است اما روند قیمت اجناس مصرفی مردم در بازار روند معکوس را در پیش گرفته است که دیگر نمی‌توان دلیل آن ر...
لابی‌‌گری پزشکان برای فرار از مالیات

لابی‌‌گری پزشکان برای فرار از مالیات

استفاده از درآمدهای مالیاتی به‌جای ارزهای نفتی گزینه‌ای است که دولت تدبیر و امید از سال ۹۲ آن را در دستور کار قرار داده و در بودجه‌های سالانه تلاش کرد...
دوراهی دموکرات‌ها برای ترامپ؛ استعفا یا استیضاح
واکنش ترامپ: استیضاح من موجب سقوط بازارها می شود
چین به‌دنبال شبه‌جزیره پساکیم
دنیای اقتصاد : به‌دنبال دیدار یک مقام ارشد کره‌شمالی با رئیس‌جمهوری آمریکا در واشنگتن، کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ و کیم‌جونگ‌اون، برای بار دوم در آخر فوریه دیدار خواهند کرد. کاخ سفید می‌گوید، مکان این دیدار بعدا اعلام خواهد شد. کاخ سفید می‌گوید، دیدار دونالد ترامپ و کیم‌یونگ‌چول، مذاکره‌‌کننده ارشد کره‌شمالی روز جمعه ۲۸ دی ماه به‌مدت یک ساعت و نیم ادامه داشت و درخصوص خلع‌سلاح هسته‌ای و نشست سران دو کشور گفت‌وگو شد.
هشدار روسیه به احیای جنگ ستارگان
راشا تودی : امتناع آمریکا از محدود کردن برنامه‌های دفاع موشکی و آمادگی‌اش برای مسلح کردن فضا باعث واکنش صریح مسکو شد، به‌طوری که وزارت امور خارجه روسیه به واشنگتن هشدار داد تا مسابقه تسلیحاتی دوران جنگ سرد را مجددا آغاز نکند.
طالبان دیدار با نماینده آمریکا را نپذیرفتند
رویترز : گروه طالبان افغانستان روز شنبه گزارش‌ها در مورد از سرگیری گفت‌وگوها با زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا را بر سر پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله افغانستان رد کرد.
اقتدارگراها موفق‌تر از لیبرال دموکرات‌ها
خبرگزاری آلمان : به گفته رئیس سرویس اطلاعاتی آلمان، منازعه میان نظام‌های دموکراتیک غربی از یکسو و نظام‌های اقتدارگرای از نظر اقتصادی موفق از دیگرسو می‌رود که به بزرگ‌ترین چالش استراتژیک کنونی در جهان تبدیل شود. امروزه حکومت‌های آزاد و دموکراتیک نسبت به ۲۰ سال پیش به‌صورت‌های دیگری تهدید می‌شوند. اما تاکنون کمتر سابقه داشته که رئیس سرویس اطلاعاتی آلمان (BND) به‌طور علنی در این باره سخن بگوید. با این همه برونو کال اخیرا در پایان یک سلسله مباحث در برلین این کار را کرد و درباره‌ ارزش‌ها سخن گفت.
توضیح ایران خودرو درباره قیمت قطعی محصولات
ایرنا نوشت: «مصطفی خان کرمی» از تاخیر در تحویل برخی تولیدات این گروه صنعتی پوزش خواست و علت این وقفه را «نبود توازن در قیمت تمام شده خودرو و قیمت مجاز شرکت» در ماه های گذشته و همچنین «شرایط اقتصادی کشور» دانست.
پیامد شوک ارزی برای پیمانکاران
دنیای اقتصاد : یکی از ترکش‌های نوسانات ارزی و صدور دستور‌های متعدد و متناوب در ماه‌های اخیر به شرکت‌های پیمانکاری اصابت کرده است. فعالان اقتصادی معتقدند در این شرایط بخش زیادی از پیمانکاران و فعالان حوزه ساخت پروژه‌ها به‌دلیل تصمیمات غیرکارشناسی سیاست‌گذار، از ریل اصلی فعالیت خارج و مجبور به تعطیلی یا تعدیل نیرو‌هایشان شده‌اند.
چالش‌های برگزاری مناقصات در سامانه «ستاد»
دنیای اقتصاد : وزارت صنعت، معدن و تجارت که قرار بود براساس مصوبه هیات وزیران، زمان‌بندی مربوط به برگزاری معاملات دستگاه‌های اجرایی موضوع‌ بند ب ماده ۱ قانون برگزاری مناقصات در سامانه ستاد را اعلام کند، پیش از فراهم کردن بسترها و زیرساخت‌های لازم، در مدت کمتر ۳ روز این زمان‌بندی را اعلام کرد که مورد انتقاد بخش‌خصوصی قرار گرفت.
اتاق بازرگانی، انجمن‌ها و فرجام برجام
دکتر عباس آخوندی برجام یک موافقت‌نامه امنیتی بود و با FATF تکمیل می‌شد و سودمندی تجاری می‌یافت. نحوه طرح مساله برجام و FATF در رسانه و برخی مرجع‌های رسمی مغلطه‌آمیز است و ایران را به سمت انسداد سوق می‌دهد.
چالش صنعت تایر در استفاده از ارز دولتی
گروه بنگاه‌ها : در حال حاضر مهم‌ترین چالش پیش‌روی صنعت تایر، نحوه برخورداری از ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و مشکلات مربوط به تخصیص این ارز به تولیدکنندگان است. اسکندر ستوده، مدیرعامل یزد تایر با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: پس از بحران ارزی که ابتدای سال گریبان اقتصاد ایران را گرفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام این مطلب که صنعت تایر یک صنعت راهبردی در اقتصاد ایران محسوب می‎شود، تصمیم به تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به تولیدکنندگان لاستیک گرفت.
موانع صادراتی در صنعت غذا
گروه بنگاه‌ها : خروج آمریکا از برجام و به تبع آن تحریم‌های سنگین علیه اقتصاد ایران و همچنین تغییرات خلق‌الساعه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها، فعالیت بازرگانی را برای شرکت‌های ایرانی دشوار کرده است. سیدیوسف قاضی‌عسگر مدیرعامل شرکت بیسکویت فرخنده با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد»، گفت: به‌رغم مشکلات، هم اکنون به ۳۰ کشور دنیا از جمله کانادا، استرالیا، غنا، آلمان، نیجریه، فرانسه و عراق صادرات داریم.
چهره‌نگاری نقدینگی ایرانی
دنیای اقتصاد : مقایسه کیفیت و کمیت نقدینگی در ایران با کشورهای سه منطقه اقتصادی نشان‌دهنده سه تفاوت در نقدینگی ایران در مقایسه با کشورهای اروپایی، آمریکا و عربستان است. سرعت بالاتر رشد نقدینگی در ایران، سیالیت کمتر نقدینگی در ایران و عدم‌تناسب بین رشد نقدینگی و تولید در ایران در قیاس با این کشورها، به‌عنوان مهم‌ترین تفاوت چهره نقدینگی در ایران در مقایسه با این کشورها است. این تفاوت‌ها باعث شده است تا ایجاد نقدینگی در اقتصاد ایران به جای تحریک تولید، محصولی به‌جز تورم به‌دنبال نداشته باشد.
تعویق رای‌گیری در مورد پالرمو
دنیای اقتصاد : کلیات لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌‌یافته فراملی (پالرمو) روزگذشته در جلسه مجمع تشخیص بررسی شد و ادامه بررسی‌ آن به کمیسیون‌های سیاسی - دفاعی و حقوق- قضایی مجمع تشخیص محول شد. همچنین در جلسه به‌دلیل ایرداهای اعضای مجمع به این کنوانسیون رای‌گیری صورت نگرفت.
دو هدف نشست ضد‌ایرانی ورشو
دنیای اقتصاد : روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه «لهستان» میزبان نشستی ضدایرانی خواهد بود تا به ادعای مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، جهان درباره نقش ایران در تعاملات بین‌المللی تصمیم‌گیری کند؛ این درحالی است که با گذشت یک هفته پس از اعلام رسمی این خبر از سوی وزیر امورخارجه آمریکا، ابهامات درباره حضور کشورهای مختلف در این نشست بیشتر شده است.
معافیت مالیاتی به شرط تعهد صادر‌کنندگان
سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس کمیسیون تلفیق، دیروز چند مصوبه مهم داشت که از آن میان می‌توان به موضوع «مشروط شدن مشوق‌های صادراتی» و «انتقال بدهی‌های بانک‌های دولتی، به حساب بدهی‌های دولت به بانک مرکزی» اشاره کرد.
افزایش ۳۹ درصدی درآمدهای نفتی
طبق آمار خزانه، در ۹ ماه سال ۹۷ بالغ بر ۸۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد از منابع نفت و فرآورده‌های نفتی وصول شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد رشد دارد. به گزارش خبرگزاری فارس، آمار رسمی خزانه‌داری کل کشور نشان می‌دهد، در ۹ ماه امسال بالغ بر ۸۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع حاصل از نفت و فرآورده‌های نفتی وصول شد. رقم مصوب این مدت ۷۵ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بوده که بیش از این رقم محقق شده است. درآمد به دست آمده نسبت به رقم مصوب حدود ۱۸ درصد رشد دارد. همچنین نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش یافته است. همچنین منابع حاصل از ارزش نفت خام ۷۲ هزار و ۳۰۴ میلیارد تومان و منابع حاصل از صادرات میعانات گازی ۴ هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان بوده است. کل رقم مصوب نفت و فرآورده‌های نفتی برای سال جاری ۱۰۱ هزار میلیارد تومان است. در سال ۹۶ در همین مدت (۹ ماهه) بالغ بر ۶۴ هزار میلیارد تومان محقق شده بود و در مجموع، در سال گذشته ۹۲ هزار میلیارد تومان از این محل درآمد کسب شد.
واریز بسته حمایتی ۶ میلیون کارگر
معاون اداری و مالی سازمان تامین اجتماعی گفت: روز شنبه برای ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار کارگری که نام آنها در فهرست بیمه سازمان تامین اجتماعی قرار دارد، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان اعتبار برای بسته حمایتی واریز شده است. رحیم اردلان در گفت‌وگو با «ایرنا» اظهار کرد: از شنبه هفته جاری واریز اعتبار بسته حمایتی افراد تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی آغاز شده و تا پایان روز یکشنبه ۳۰ دی به اتمام می‌رسد.
رد شایعه حادثه‌سازی خودروی حامل محمدباقر نوبخت
ایسنا : فرمانده قرارگاه پلیس راه جنوب استان کرمان گفت: بی‌احتیاطی راننده و ناتوانی وی در کنترل خودروی پراید سبب تصادف منجر به فوت محور جیرفت - رودبار جنوب شد.
مردم مجبور به خرید خودروی داخلی شدند
ایسنا : عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و رئیس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه زمانی ایران مدعی پیوستن به سازمان تجارت جهانی بود، گفت: اینکه کیفیت خودرو تولید داخل بالا نرود و در عین حال مرزها هم بسته شود تا مردم ناچار به خرید خودرو داخلی شوند، هنر نیست.
نظر علی مطهری درباره ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی بر مجمع تشخیص مصلحت نظام
دنیای‌اقتصاد : علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در گفت‌و‌گویی با سایت خبر فوری، در پاسخ به این سوال که حضور آیت‌الله آملی لاریجانی در شورای نگهبان ترس از رد صلاحیت‌ها در انتخابات پیش‌رو را در بین اصلاح‌طلبان جدی‌تر کرده است، گفت: قبل از پاسخ به سوال شما می‌گویم اینکه اکنون آقای صادق لاریجانی هم رئیس قوه‌قضائیه است و هم عضو شورای نگهبان، تداخل قوا به وجود آورده و مخالف اصل ۵۷ قانون اساسی است و باید زودتر رفع شود.