گوش به زنگگوش به زنگ
جاده چالوس فردا و پس‌فردا یکطرفه می‌شود

جاده چالوس فردا و پس‌فردا یکطرفه می‌شود

رئیس پلیس‌راه مازندران از یکطرفه شدن جاده چالوس در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۸ و ۲۹ اسفندماه خبر داد.
فعال شدن بیش از ۴۰۰ معدن جدید

فعال شدن بیش از ۴۰۰ معدن جدید

تهران- ایرنا- بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره ۹ ماهه امسال نشان می‌دهد که تعداد ۴۳۶ معدن جدید با میزان استخراج اسمی ۱۲ میلیون و ۸۳۶ هزا...
قیمت طلا، سکه و ارز امروز دوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷

قیمت طلا، سکه و ارز امروز دوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷

قیمت سکه تمام بهار آزادی امروز به ۴ میلیون و ۵۸۶ هزار تومان افزایش یافت.
«دنیای اقتصاد» بررسی کرد سناریوهای اولیه فولاد در ۹۸
دنیای اقتصاد: رشد قیمت‌ها در هفته‌های اخیر در کنار میل به افت نرخ در روزهای پایانی سال داده‌های متناقض و جدیدی را در بازار فولاد ایجاد کرده است که می‌تواند بخشی از چهره آینده بازار فولاد داخلی را ترسیم کند؛ اگرچه نوسان قیمت‌های جهانی و تغییر نرخ در بازار دلار آزاد و نیمایی را باید در سال آینده مدنظر قرارداد.
«دنیای اقتصاد» عملکرد بورس، ارز، سکه، طلای جهانی و نفت خام را بررسی کرد کارنامه آخر سال بازارها
دنیای اقتصاد: سال ۹۷ از حیث روند بازارها دور و داشت؛ یک روی کم‌نوسان در بازارهای خارجی و یک روی پرنوسان در بازارهای داخلی. هرچه رکوردها در بازارهای داخلی جابه‌جامی‌شد، بازارهای خارجی روند باثباتی را طی می‌کردند. بیشترین نوسان داخلی در بازار فلز گرانبها رخ داد؛ قیمت ربع سکه در سال ۹۷، بیش از ۲۲۱ درصد رشد کرد. هم‌خانواده‌های ربع سکه رشدهای معتدل‌تری را ثبت کردند؛ اما همچنان نسبت به دیگر بازارهای داخلی، پیشرو بودند. کمترین رشد در خانواده فلز گرانبها، مربوط به گرم طلای ۱۸ عیار با نوسان مثبت ۱۷۲ درصدی بود. پس از بازار طلا، شدت جهش‌ها در بازار ارز شدید بود. نرخ دلار در بازار آزاد با رشد بیش از ۱۶۰ درصدی، رکورد ۳۳ ساله خود را جابه‌جا کرد. اما شاخص بورس تهران کندتر از ارز و طلا حرکت کرد. این شاخص با رشد ۸۳ درصدی در سال ۹۷، به کار خود پایان داد. بازار سهام یک ویژگی مشترک با ارز و طلا داشت و آن اینکه، «تلاطم» بارزترین ویژگی این بازار بود. افت و خیز روزانه در این بازارها، دست‌کم طی سال‌های اخیر کم‌سابقه و جزو رکوردهای تاریخی هر ۳ بازار محسوب می‌شد. اما برخلاف موج پرنوسان داخلی، بازارهای خارجی در ساحل آرامش بودند. بازدهی طلای جهانی، منفی ۹/۰ درصد بود و نفت برنت نیز سال ۹۷ را بدون رشد به پایان رساند.
آخرین عرضه نفت خام در بورس انرژی بدون مشتری ماند کارنامه ۷ عرضه در سال ۹۷
محمدحسین بابالو دنیای اقتصاد: افزایش نسبی ارزش معاملات در بورس انرژی در اسفندماه در کنار عدم موفقیت هفتمین عرضه نفت خام صادراتی در روز گذشته دو خبر مهم این بازار در روزهای اخیر بود. اگرچه ادامه فعالیت بورس انرژی را باید در سال آینده و پس از قطعی شدن عرضه‌های پیش‌رو پیگیری کرد. به‌صورت کلی امسال، سال خوبی برای بورس انرژی بوده اگرچه تهدیدات خاص خود را هم تجربه کرد. البته فردا ۱۵ هزار تن میعانات گازی در رینگ داخلی عرضه خواهد شد که می‌تواند حجم و ارزش معاملات را در اسفندماه تقویت کند.
اتمام یک پروژه کلیدی در پتروشیمی نوری
گروه بنگاه‌ها: پروژه ۹ هزار میلیارد ریالی ارتقای برج‌های جذب واحد تولید پارا زایلین پتروشیمی نوری به اتمام رسید. تقی صانعی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری با اعلام این خبر گفت: واحد تولید پارازایلین یکی از واحدهای مهم و کلیدی در سودآوری مجتمع‌های پتروشیمی آروماتیک است. این واحد دارای یکی از پیچیده‌ترین فرآیندهای شیمیایی است و به همین دلیل قیمت پارازایلین در مقایسه با ایزومرهای دیگر آن مثل ارتوزایلین از ارزش بالاتری برخوردار است.
امروز ایران در مدار سیاسی خود قرار دارد/ اگر مقاومت کنیم یقیناً از این گردنه عبور خواهیم کرد
تاکید کرد: امروز ایران در مدار سیاسی خود قرار دارد و این مسئله برای آمریکایی‌ها قابل تحمل نیست بنابراین ملت باید هزینه این مسئله را هم بدهد ولی اگر ما مقاومت کنیم، یقیناً از این گردنه عبور خواهیم کرد و شرایط آینده، بسیار روشن خواهد بود.
با جهش ۳۳۷۶ واحدی شاخص، بازدهی سالانه سهام به ۸۳ درصد رسید متلاطم‌ترین سال تاریخ بورس
دنیای اقتصاد: سال ۹۷ را باید متلاطم‌ترین سال بورس تهران طی تاریخ فعالیتش دانست. براساس آمار موجود، نیمی از شدیدترین رشدها و نیمی از سهمگین‌ترین افت‌های روزانه شاخص کل سهام طی بیش از ۲۰ سال اخیر، در سال ۹۷ به وقوع پیوسته و همزمان با ورود حجم انبوه نقدینگی، رکورد حجم و ارزش معاملات خرد نیز درهم شکسته است. مطالعه عوامل موثر بر بازارها نشان می‌دهد که سیاست‌های نادرست پولی، ارزی و تجاری، خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌ها در کنار جنگ تجاری بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا در جهش‌ها و ریزش‌های سهمگین شاخص بورس تهران طی سال ۹۷ بیشترین تاثیر را برجا گذاشته‌اند. در عین حال، تشدید ریسک‌های محیطی به‌ویژه در نیمه دوم سال بروز انحراف‌های رفتاری و تغییر مقطعی ذائقه بورس‌بازان را در پی داشته است. برآیند این نیروها سبب شد تا نرخ بازدهی بورس تهران طی سال ۹۷ به عدد ۸۳ درصد برسد.
پیشنهادی برای بازپرداخت تسهیلات ارزی
دنیای اقتصاد: در شرایطی که کشمکش بر سر نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی همچنان میان زنجیره خودروسازی کشور و بانک مرکزی ادامه دارد، فعالان صنعت خودرو پیشنهاد جدیدی را برای حل این اختلاف مطرح می‌کنند. اصل ماجرا از آن قرار است که مصوب شده حدود ۸۰۰ میلیون یورو تسهیلات ارزی در اختیار زنجیره خودروسازی کشور قرار بگیرد تا صرف تامین قطعات از داخل و خارج شود. اگرچه بانک مرکزی پرداخت این رقم را پذیرفته، با این حال شرطی برای آن تعیین کرده که اهالی صنعت خودرو به‌خصوص قطعه‌سازان، زیر بار آن نمی‌روند. طبق این شرط، زنجیره خودروسازی باید ۸۰۰ میلیون یورو دریافتی را با قیمت روز بازپرداخت کند، که این موضوع خود نشان می‌دهد چشم‌انداز بانک مرکزی برای آینده ارز، افزایشی است.
خاموشی مجدد در ونزوئلا
اکوفارس: منابع محلی امروز-دوشنبه- بار دیگر از خاموشی در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا خبر دادند. شاهدان عینی از قطعی برق در کاراکاس خبر دادند. گفته می‌شود تنها ساکنان بخش‌های شرقی کاراکاس با قطعی برق مواجه شدند. هنوز دلیل خاموشی مجدد در ونزوئلا مشخص نشده است.
راه‌اندازی ۱۰۰۰ فروشگاه اتکا در سال آینده
گروه بنگاه‌ها: هدف‌گذاری سازمان اتکا در سال ۹۸ ایجاد و راه‌اندازی ۱۰۰۰ فروشگاه بزرگ و کوچک زنجیره‌ای اتکا در کشور براساس میزان تراکم جمعیتی است. عیسی رضایی، مدیرعامل سازمان اتکا با تاکید بر توسعه فروشگاه‌های اتکا در سال آینده گفت: طی ماه‌های اخیر قرارداد راه‌اندازی ۴۰ فروشگاه جدید به‌صورت مشارکتی انجام شده است.
رشد دو درصدی سهام در آستانه عید
همایون دارابی دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در آستانه فرارسیدن سال نو با جهش شاخص کل همراه شد و رشد ۲ درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.
رشد سالانه: دلار ۱۶۷ درصد، سکه ۱۸۵ درصد و شاخص کل بورس ۸۳ درصد رکورد ۳۳ ساله رشد دلار
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
رنگ باختن پارچه‌ها در بازار شب عید
خرید پارچه برای دوخت لباس‌های نوبه مناسبت عید نوروز یکی از سنت‌های قدیمی خانواده‌های ایرانی است که امسال در سایه تحریم‌ها، نوسانات ارزی و افزایش قیمت‌ها رنگ باخته است.
ریسک نوسان قیمت فولاد در معاملات آتی بیمه می‌شود
یک فعال حوزه فولاد کشور با اشاره به اینکه فعالان صنعت فولاد و معدن از توسعه ابزارهای مالی در بورس کالای ایران استقبال می‌کنند، گفت: در دنیا بسیاری از شرکت‌های بزرگ از ابزارهای مالی بورس‌های کالایی بهره می‌برند به‌طوری‌که دو خودروساز رنو و پژو برای بیمه قیمت فولاد موردنیازشان در تولید خودرو از قراردادهای فیوچرز و فوروارد سنگ‌آهن بهره می‌برند.
زنجیره توزیع سوخت در پرترددترین جاده کشور تکمیل شد
شانا: زنجیره توزیع سوخت در مسیر جاده پرتردد چالوس - کرج با افتتاح جایگاه کلیدی و اختصاصی امیرکبیر در آستانه فرارسیدن تعطیلات سال جدید تکمیل شد. دیروز جایگاه اختصاصی امیرکبیر در کیلومتر ۴۰ جاده چالوس - کرج (شهر آسارا) با حضور ابراهیم توسلی، مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه البرز و جمعی از مدیران محلی شهر آسارا به منظور سوخت‌رسانی (بنزین معمولی، بنزین سوپر و نفت‌گاز) به مسافران نوروزی افتتاح شد. این جایگاه دارای ۲ سکوی عرضه بنزین، یک سکوی عرضه گازوئیل و در مجموع ۲۰ نازل عرضه فرآورده و یک‌هزار و ۵۰۰ متر فضای رفاهی شامل نمازخانه، سه واحد اقامتی، فروشگاه و… است که در فضایی به مساحت ۳ هزار مترمربع ساخته شده است.
سکه تمام بهار آزادی در بازار بالاتر از شاخص ارزی ایستاد؛ دلار بر قله ۱۶۰ درصدی
عصر اعتبار- بازدهی دلار در سال ۹۷ به بالاترین حد از سال ۱۳۶۵ رسید. شاخص ارزی با اینکه در روزهایی انتهایی اسفند نوسان چندانی را تجربه نکرد و در نهایت نیز روی عدد ۱۳ هزار و ۵۰ تومانی قرار گرفت، نوسانی‌ترین سال خود را در ۳۳ سال گذشته تجربه کرد.
صنعت نفت ملی شد
جنبش ملی شدن صنعت نفت دومین رویداد تاریخ معاصر ایران است که پس از انقلاب مشروطه، مردم را در اجماعی بزرگ در برابر شاه و قدرت‌های خارجی صاحب نفوذ در ایران قرارداد.
فرابورس امسال میزبان ۱۵ شرکت بود؛ چه شرکت‌های؟؟
پرونده عرضه‌های اولیه فرابورس ایران در سال ۹۷ روز بیست‌وهفتم اسفندماه با عرضه ۱۰ درصد از سهام مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان در بازار دوم فرابورس ایران و مشارکت ۳۳۴ هزار و ۳۱۰ نفر در این عرضه بسته شد…
وزیر صنعت: قیمت مرغ روند کاهشی دارد
رحمانی گفت: دولت برای تنظیم بازار گوشت، تعرفه واردات را صفر، ارز آن را تامین و واردات پرحجم را آغاز کرد.
کارنامه ۱۶ زیرگروه بررسی شد سمت‌وسوی مجوزدهی تا پایان پاییز
دنیای اقتصاد: کارنامه مجوزدهی تا پایان پاییز از تداوم روند صدور جوازهای صادره در بخش‌های مختلف حکایت دارد. براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت روند صدور جواز دربرگیرنده هفت بخش «صنعت»، «معدن»، «اصناف»، «تجارت خارجی»، «تجارت الکترونیک»، «نرم‌افزار»، «پژوهش، فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه» می‌شود که برای بخش‌های مذکور ۱۶ زیربخش تعریف شده است. با توجه به آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از مجموع بخش‌های مذکور، ۹ زیربخش در مدت زمان مورد بررسی توانسته‌اند روند مثبت را برای دریافت جواز تجربه کنند؛ اما ۶ زیربخش در مدت زمان مورد بررسی با افت دریافت جواز مواجه بوده‌اند و برای یک زیربخش نیز تغییری ثبت نشده است.
کارنامه آخر سال بازارها
همزمان با کاهش شتاب افزایشی دلار آمریکا، اونس که برای بازگشت به کانال ۱۳۰۰ دلاری (که فاصله زیادی از آن گرفته بود)، در حال تلاش بود همگام باین که در شرایط نااطمینانی همواره جایگاه ویژه خود را برای سرمایه‌گذاران دارد، در برابر دلار ایستادند